ODDZIAŁY
Opis specjalizacji
Alergie zalicza się już do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Borykają się z nimi jednak nie tylko dzieci, jak się powszechnie uważa, ale też osoby dorosłe, a nawet starsze. Diagnostyką oraz leczeniem alergii zajmuje się alergolog. Na konsultacje z doświadczonymi specjalistami z zakresu alergologii zapraszamy do przychodni enel-med w całej Polsce!
Alergia to nadmierna reakcja układu immunologicznego na kontakt z substancją, którą w normalnych warunkach powinien ignorować. Takie substancje – zwane alergenami – u zdrowych osób nie powodują żadnych objawów, zaś u alergików są przyczyną różnych nieprzyjemnych, a czasem nawet groźnych dla zdrowia dolegliwości. Diagnostyką oraz leczeniem alergii zajmuje się alergologia.
Alergolog – kiedy zgłosić się do lekarza?
Do alergologa należy się zgłosić, jeżeli zauważamy u siebie niepokojące objawy związane z kontaktem z określonymi substancjami. Istnieje kilka typów alergii:
- alergie pokarmowe – występują po zjedzeniu pokarmów zawierających alergeny; do najczęściej uczulających produktów zalicza się orzechy, mleko krowie, jaja, ryby, owoce morza, pomidory i cytrusy,
- alergie wziewne – wywoływane przez alergeny dostające się do układu oddechowego pacjenta, takie jak: kurz, roztocza, pyłki roślin (drzew, traw, bylin) oraz zarodniki grzybów,
- alergie kontaktowe – pojawiające się w momencie kontaktu skóry z substancją alergizującą (może to być np. lateks, nikiel czy tworzywa sztuczne).
Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u alergologa?
Wśród najczęstszych objawów alergii można wymienić:
- katar,
- kaszel,
- łzawienie i zaczerwienienie oczu,
- wysypkę skórną,
- rumień,
- duszności,
- wymioty,
- biegunkę,
- nudności
występujące po kontakcie z alergenem.
Nasilenie objawów może być różne: u niektórych alergie powodują jedynie niewielki dyskomfort, innym pacjentom utrudniają, a nawet uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jeśli reakcja organizmu jest bardzo silna i gwałtowna, może nawet dojść do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.
Alergolog – jak przebiega wizyta u specjalisty?
Alergolog rozpoczyna konsultację od szczegółowego wywiadu z pacjentem – pyta go m.in. o ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki, obserwowane objawy oraz ich nasilenie. Do postawienia diagnozy konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych testów alergicznych.
Alergolog – jakie może zlecić badania
Aby stwierdzić alergię na daną substancję, alergolog najczęściej zleca:
- testy skórne – polegają na zaaplikowaniu pod skórę pacjenta niewielkich ilości określonych alergenów i obserwacji, czy po określonym czasie wywołają one objawy alergiczne (zaczerwienienie i obrzęk),
- testy płatkowe – w ich przebiegu na plecy pacjenta przykleja się plastry z alergenami – po określonym czasie zostają one usunięte, a alergolog sprawdza, czy na skórze pojawiły się objawy alergii,
- testy z krwi – polegają na pobraniu od pacjenta niewielkiej ilości krwi i sprawdzeniu, czy są w niej przeciwciała swoiste IgE dla konkretnych alergenów.
Alergolog – jakie choroby diagnozuje?
Alergolog diagnozuje wiele różnych jednostek chorobowych. Do tych występujących najczęściej zalicza się:
- katar sienny,
- alergiczny nieżyt nosa,
- alergiczne zapalenie spojówek,
- atopowe zapalenie skóry,
- pokrzywkę,
- wyprysk,
- osutki polekowe,
- rumień.
Alergolog – co po wizycie?
Po wizycie u alergologa należy przestrzegać wszystkich wydanych przez niego zaleceń. W przypadku alergii pokarmowych zazwyczaj wystarcza dieta eliminacyjna – unikanie pokarmów, które wywołują nadmierną odpowiedź immunologiczną organizmu. Jeśli jednak mamy do czynienia z alergią wziewną, konieczne może być przyjmowanie określonych leków – czasowo (jeśli np. alergia występuje wyłącznie w okresie pylenia danych roślin) lub przewlekle (jeżeli mamy do czynienia np. z alergią na roztocza, które są stale obecne w otoczeniu człowieka). Możliwe jest także przeprowadzenie immunoterapii swoistej, czyli tzw. odczulania, stopniowego wprowadzania do organizmu pacjenta niewielkich ilości alergenu, tak aby układ immunologiczny przestał go uznawać za groźną substancję.
Alergolog – gdzie znaleźć?
W placówkach enel-med w całej Polsce można skorzystać z pomocy doświadczonych alergologów. Pacjentów wymagających tego typu wsparcia zapraszamy między innymi do:
- alergologa w Krakowie,
- alergologa we Wrocławiu,
- alergologa w Poznaniu,
- alergologa w Warszawie,
- alergologa w Łodzi,
- alergologa w Gdańsku,
- alergologa w Gdyni.
Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i indywidualne podejście do każdego pacjenta!
FAQ
1. W jaki sposób można się umówić na konsultację z alergologiem w enel-med?
Wizytę można umówić za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie dzwoniąc na naszą infolinię.
2. Czy na wizytę u alergologa potrzebne jest skierowanie?
Nie, w placówkach enel-med konsultacje ze specjalistami alergologii nie wymagają skierowania.
3. Czy w placówkach enel-med wykonuje się badania alergologiczne?
Tak, w naszych placówkach można wykonać testy alergologiczne: panel alergenów pokarmowych (30 alergenów), panel alergenów wziewnych (30 alergenów) oraz badania laboratoryjne na pojedynczy alergen.
4. Czy alergolodzy w placówkach enel-med wystawiają e-recepty?
Oczywiście! Jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe i posiada odpowiednie ubezpieczenie lub pakiet medyczny, może otrzymać e-receptę od swojego alergologa. Receptę można zamówić poprzez formularz po zalogowaniu się do systemu online lub przez infolinię.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.