ODDZIAŁY
Opis badania
Gonadotropina kosmówkowa,to hormon ściśle związany z ciążą.Podtrzymuje funkcję ciałka żółtego, które odpowiedzialne jest za syntezę progesteronu. W ten sposób pośrednio odpowiada za utrzymanie ciąży na wczesnym etapie jej trwania. Składa się z dwóch podjednostek: alfa i beta. Oznaczanie hCG wykorzystywane jest też do potwierdzenia ciąży oraz monitorowania jej wczesnego rozwoju. Jej podwyższone stężenie może jednak oznaczać poważne problemy zdrowotne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Na badanie poziomu gonadotropiny kosówkowej we krwi zapraszamy do placówek enel-med w całej Polsce.
Gonadotropina kosmówkowa to hormon wytwarzany przez komórki tworzącego się zarodka, składający się z podjednostki alfa (α) oraz beta (ß). W diagnostyce laboratoryjnej znaczenie ma oznaczanie specyficznej dla tego hormonu podjednostki β.Podtrzymuje funkcję ciałka żółtego a co za tym idzie produkcję progesteronu w ciąży co warunkuje prawidłowy jej rozwój w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Najwyższe stężenie beta-hCG osiąga między 60. a 80. dniem ciąży, czyli ok. 10. tygodnia ciąży. Dynamiczny wzrost stężenia tego hormonu świadczy o prawidłowym przebiegu ciąży. W następnych tygodniach stężenie gonadotropiny kosmówkowej powoli obniża się do stałej wartości i na tym poziomie utrzymuje do końca ciąży. Główną rolą hCG jest stymulacja ciałka żółtego do produkcji progesteronu. Trwa to aż do momentu, w którym hormon ten będzie wytwarzany w odpowiednich ilościach przez łożysko.
Badanie poziomu beta-hCG we krwi – wskazania
Badanie poziomu beta-hCG we krwi wykonuje aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Jest to metoda znacznie skuteczniejsza niż oznaczenia poziomu gonadotropiny kosmówkowej w moczu, gdyż jego czułość już ok 10. dnia od zapłodnienia wynosi niemalże 100%.
Aby badanie było miarodajne należy pamiętać o kilku kwestiach. Oznaczenie poziomu beta-hCG najlepiej jest wykonać kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki. Oznaczenia poziomu gonadotropiny kosmówkowej przed spodziewanym terminem miesiączki lub tym bardziej kilka dni po odbyciu stosunku może dać fałszywy wynik.
Oznaczanie poziomu beta-hCG jest również wykorzystywane przy monitorowaniu ciąży po zapłodnieniu in vitro.
Stężenie gonadotropiny kosmówkowej rośnie również w przypadku niektórych chorób nowotworowych, które wytwarzają hCG w nadmiernych ilościach. m.in.ciążową chorobę trofoblastyczną (czyli zaśniad groniasty i rak kosmówki), nienasienakowate nowotwory zarodkowe czy niektóre raki przewodu pokarmowego. Z tego też powodu gonadotropina kosmówkowa uważana jest za marker nowotworowy.
Badanie poziomu beta-HCG we krwi – przeciwwskazania
Ze względu na małą ilość pobieranej podczas badania krwi, nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania poziomu beta-hCG.
Badanie poziomu beta-hCG we krwi – jak przygotować się do badania?
Najważniejsze wskazówki:
- pobranie krwi najlepiej wykonać w godzinach porannych po całonocnym wypoczynku
- ograniczyć spożywanie używek 2- 3 dni przed badaniem
- unikać wysiłku fizycznego ok. 12 godzin przed badaniem
- bezpośrednio przed badaniem wypocząć ok. 15 minut
- rano przed badaniem wypić szklankę niegazowanej wody
- w przypadku stosowania leków na stałe należy ustalić z lekarzem, czy nie będą one wpływały na wynik badania
W przypadku realizacji badania w celu potwierdzenia ciąży zaleca się wykonanie badania po terminie spodziewanej miesiączki.
Badanie poziomu beta-HCG we krwi – jak przebiega badanie?
Pacjent zapisuje się do punktu pobrań na dany dzień i na umówioną godzinę . W dniu badania zgłasza się do recepcji w celu potwierdzenia obecności w placówce. Następnie kierowany jest
do punktu pobrań. Na realizację usługi zostanie zaproszony przez pracownika medycznego.
Po dopełnieniu niezbędnych formalności pacjentowi pobierana zostanie krew żylna. Badania realizuje wykwalifikowany personel. Personel punktu pobrań poinformuje pacjenta o terminie realizacji badań oraz o sposobie odbioru wyników badań. Po badaniu należy pozostać w placówce ok 5 minut w celu uciskania miejsca wkłucia. Wszelkie dolegliwości związane z wykonaniem zabiegu pobrania krwi należy zgłaszać do pracownika punktu pobrań.
Badanie poziomu beta-hCG we krwi – wyniki i interpretacja
Wynik beta-hCG poniżej 5 mIU/ml oznacza brak ciąży, natomiast wynik powyżej tej wartości z dużym prawdopodobieństwem potwierdza o jej obecności.
Zbyt niski poziom gonadotropiny kosmówkowej w trakcie ciąży może sugerować poronienie, niepowodzenie procedury in vitro lub nieprawidłowy rozwój zarodka i wystąpienie poważnych : zespołu Edwardsa (trisomia chromosomu 18) czy zespołu Patau (trisomia chromosomu 13). Zbyt wysoki poziom beta-hCG w czasie jej trwania może natomiast wskazywać na zespół Downa (trisomia chromosomu 21).
Wysokie stężenie hCG przy braku ciąży potwierdzonej w badaniu USG może świadczyć m.in. o:
- ciąży pozamacicznej
- poronieniu
- przetrwałej chorobie trofoblastycznej
- raku jajnika
- germinalnych nowotworach jądra u mężczyzn
Każdy wynik należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, który prawidłowo zinterpretuje wynik i przedstawi dalsze postępowanie.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.