ODDZIAŁY
Opis specjalizacji
Dietetyk zajmuje się szeroko rozumianym żywieniem człowieka oraz jego wpływem na zdrowie. Pomaga on m.in. w ustaleniu diety dla osób, które wymagają redukcji masy ciała, prowadzi edukację żywieniową, a także komponuje jadłospisy dla osób o szczególnym zapotrzebowaniu dietetycznym. Na konsultacje z dietetykiem zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!
Nie ma żadnych wątpliwości, że zbilansowana, dopasowana do indywidualnych potrzeb dieta jest niezbędna do zachowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Istnieje wiele chorób, które mogą się rozwinąć na skutek nieprawidłowego żywienia. Należy również pamiętać, że dieta jest ważnym elementem profilaktyki i terapii wielu chorób. Analizą wszystkich tych czynników zajmuje się dietetyka.
Dietetyk – kiedy zgłosić się do specjalisty?
Do dietetyka należy się zgłosić wtedy, gdy istnieje konieczność zdrowej, regularnej i trwałej redukcji masy ciała. Dietetyk pomoże osobom, które chcą się nauczyć zdrowo gotować i jeść – ważnym elementem usług takiego specjalisty jest bowiem edukacja żywieniowa. Dietetyk zajmuje się również opracowywaniem indywidualnych planów żywieniowych w ramach profilaktyki oraz terapii różnego rodzaju chorób.
Dietetyka – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Do dietetyka warto się zgłosić przy objawach i dolegliwościach takich, jak:
- wzrost masy ciała,
- problemy z normalizacją wagi,
- zaparcia,
- biegunki,
- niedobory pokarmowe,
- nieprawidłowe wyniki badań krwi,
- anemia,
- bóle brzucha,
- wzdęcia.
Oczywiście w pierwszej kolejności diagnostyką tego typu objawów zajmuje się lekarz określonej specjalizacji. Dietetyk może jednak pomóc w sprawdzeniu, czy mają one związek z niewłaściwym z żywieniem, i opracować odpowiedni jadłospis.
Dietetyk – jak przebiega wizyta?
Wizyta u dietetyka zawsze rozpoczyna się od rozmowy specjalisty z pacjentem. Pyta on o obserwowane objawy, cele, które chce osiągnąć pacjent poprzez terapię żywieniową, ale również przyjmowane leki, przebyte choroby, wyniki wykonanych ostatnio badań. Oczywiście padają także pytania o nawyki żywieniowe: liczbę zjadanych posiłków, ich skład, ulubione produkty i dania oraz sposoby ich przygotowywania. Na tej podstawie dietetyk może opracować dalszy plan postępowania z pacjentem.
Dietetyka – przy jakich chorobach pomoże?
Jak wspomniano, dietetyk zajmuje się opracowywaniem indywidualnych planów żywieniowych w ramach profilaktyki oraz wsparcia leczenia różnego rodzaju schorzeń. Zalicza się do nich:
- otyłość,
- nadciśnienie,
- miażdżycę,
- chorobę wieńcową,
- cukrzycę,
- osteoporozę,
- chorobę wrzodową żołądka,
- nietolerancja laktozy,
- celiakia i nietolerancja glutenu,
- alergie pokarmowe,
- nowotwory.
Dietetyk – co po wizycie?
Po wizycie u dietetyka należy przestrzegać wszystkich zaleceń specjalisty. Oczywiście konieczne są również wizyty kontrolne, podczas których omawia się osiągnięcia pacjenta, np. w zakresie redukcji wagi, spadku poziomu cholesterolu, ustabilizowania cukrzycy czy innych celów.
FAQ
- W jaki sposób umówić się na wizytę u dietetyka?
Na wizytę u dietetyka w oddziałach enel-med najlepiej umawiać się telefonicznie lub przez nasz system rezerwacji online.
- Jakie badania w kierunku chorób dietozależnych można wykonać w oddziałach enel-med?
Dzięki współpracy z nowoczesnym certyfikowanym laboratorium mamy do dyspozycji pełny panel badań. Możemy wykonać testy na tolerancję glukozy, testy w kierunku oporności insulinowej czy różnych nietolerancji pokarmowych.
- Czy konsultacja dietetyczna wymaga skierowania?
Nie, w oddziałach enel-med wizyta u dietetyka nie wymaga skierowania.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.