ODDZIAŁY
Opis badania
Spirometria to badanie czynnościowe układu oddechowego, w trakcie którego dokonuje się pomiaru objętości oraz pojemności płuc, a także przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach. Wykonywane jest ono przy użyciu urządzenia zwanego spirometrem. Na badanie zapraszamy do placówek enel-med w całej Polsce.
Spirometria to badanie polegające na pomiarze objętości oraz pojemności płuc, a także zmierzeniu przepływu powietrza w płucach i oskrzelach podczas wdechu oraz wydechu. Na podstawie tych wyliczeń można wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu oddechowego. Podczas badania wykorzystywane jest urządzenie zwane spirometrem. Cała procedura jest nieinwazyjna oraz w pełni bezpieczna dla pacjenta.
Spirometria – badanie: wskazania
Badanie spirometryczne wykonuje się w celach profilaktycznych m.in. u osób w podeszłym wieku, nałogowych palaczy oraz osób pracujących w szkodliwych dla płuc warunkach (np. wdychających pyły czy mających kontakt z toksynami). Oprócz tego spirometria może być przeprowadzona w celach diagnostycznych u pacjentów, u których występują objawy w postaci:
- przewlekłego kaszlu,
- duszności,
- obecności krwi w plwocinie,
- obniżonej tolerancji wysiłku,
- świszczącego oddechu.
Oczywiście spirometria może być także wykonywana w celach kontrolnych u osób z już zdiagnozowanymi chorobami układu oddechowego.
Spirometria – przeciwwskazania
Ogólnie badanie spirometryczne jest bezpieczne i nieinwazyjne, ale mimo to istnieje wiele przeciwwskazań do jego wykonywania. Wymienia się wśród nich:
- przebyty niedawno zawał serca,
- przebyty niedawno udar mózgu,
- odwarstwienie siatkówki,
- tętniak aorty i tętnic mózgowych,
- przebyte niedawno operacje okulistyczne,
- odma opłucnowa,
- podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe,
- niewyrównana niewydolność oddechowa.
Badanie spirometryczne – jak się przygotować?
Spirometria wymaga od pacjenta pewnych przygotowań, ale nie są one szczególnie skomplikowane. Na około 2 godziny przed badaniem należy wstrzymać się od jedzenia. W dniu badania nie wolno palić. Osoby przyjmujące leki przeciwastmatyczne mogą otrzymać zalecenie, aby chwilowo je odstawić. Bezpośrednio przed badaniem należy także unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
Spirometria – jak przebiega?
Spirometria jest wykonywana w pozycji siedzącej – pacjent ma za zadanie włożyć do ust ustnik spirometru, a następnie wykonywać polecenia osoby przeprowadzającej badanie. Początkowo należy oddychać spokojnie i miarowo, a na znak wykonać głęboki wdech i jak najmocniej wypuścić powietrze z płuc – aż do momentu, gdy specjalista da znać, że można przestać. Czynność tę powtarza się trzykrotnie. Od razu po zakończeniu badania można wrócić do codziennych aktywności.
FAQ
1. W których placówkach enel-med wykonywana jest spirometria?
Badanie spirometryczne znajduje się w ofercie oddziałów enel-med m.in. w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.
2. W jaki sposób można zapisać się na badanie?
W tym celu należy skontaktować się z naszym Call Center lub umówić się w wybranym oddziale.
3. W jaki sposób mogę odebrać wyniki spirometrii?
Wyniki spirometrii można odebrać osobiście w placówce.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.