ODDZIAŁY
Opis usługi
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wywoływana przez wirusy z rodziny Flaviviridae. Zakażenie przenoszone jest podczas ukłucia przez kleszcze będące nosicielami wirusa. Warto jednak pamiętać, że istnieje szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu, która skutecznie chroni przed zachorowaniem. Ze szczepień można skorzystać w oddziałach enel-med w całej Polsce.
Kleszcze to niewielkie pajęczaki bytujące w trawach, krzewach i na gałęziach drzew, najbardziej aktywne od wiosny do jesieni. Samice kleszczy żywią się krwią – zarówno ludzką, jak i zwierzęcą. Niektóre kleszcze są nosicielami groźnych dla człowieka drobnoustrojów, w tym wirusów z rodziny Flaviviridae, wywołujących kleszczowe zapalenie mózgu. W Polsce notuje się od 150 do 250 zachorowań rocznie, na całym świecie – ponad 10 tys.
Kleszczowe zapalenie mózgu – co trzeba wiedzieć?
Okres inkubacji kleszczowego zapalenia mózgu trwa od 7 do 14 dni. W pierwszej fazie zakażenie może być bezobjawowe lub mogą występować objawy podobne do grypy. Po 7-14 dniach u części chorych następuje zajęcie układu nerwowego – zapalenie rdzenia kręgowego, opon mózgowo-rdzeniowych i/lub mózgu. U nawet 58% chorych w tym stanie choroba wywołuje trwałe powikłania neurologiczne, a u 1 na 100 chorych kleszczowe zapalenie mózgu kończy się zgonem.
Kleszczowe zapalenie mózgu: szczepionka – dla kogo?
Szczepionka przeciw kleszczom jest polecana wszystkim dorosłym osobom, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, spacerują/biegają/jeżdżą na rowerze po parkach i lasach. W szczególności, szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu dla dorosłych zalecana jest:
- rolnikom i hodowcom zwierząt,
- pracownikom leśnym,
- turystom i biwakowiczom,
- wojskowym przebywającym na poligonach.
Szczepienia: kleszczowe zapalenie mózgu – przeciwwskazania
Szczepionka przeciw kleszczom nie jest zalecana osobom:
- z nadwrażliwością i alergią po podaniu wcześniejszej dawki szczepionki lub innej szczepionki,
- z ostrymi infekcjami przebiegającymi z gorączką,
- z reakcjami alergicznymi na substancje pomocnicze wchodzące w skład szczepionki.
Przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu nie jest alergia na białko jaja kurzego – zaleca się jedynie dłuższą niż standardowa obserwację pacjenta. Mimo ogólnego bezpieczeństwa nie ma badań dotyczących wpływu szczepień na zdrowie kobiet w ciąży.
Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu – przebieg
Szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu najlepiej wykonywać zimą lub wczesną wiosną – dzięki temu zyskuje się ochronę już od pierwszych tygodni aktywności kleszczy (ten okres przypada na miesiące od kwietnia do października). Dla uzyskania pełnej skuteczności szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu powinna być podana w trzech dawkach – pierwszej, drugiej po około 1-3 miesiącach od pierwszej i trzeciej po około 5-12 miesiącach od drugiej.
Następnie konieczne są szczepienia przypominające – osoby dorosłe w wieku do 60 lat przyjmują pierwszą dawkę przypominającą po 3 latach od zakończenia szczepień podstawowych, a kolejne – co 5 lat. U osób powyżej 60. roku życia dawki przypominające podaje się co 3 lata.
Szczepionka cechuje się skutecznością sięgającą 95% po podaniu 3 dawek szczepienia podstawowego.
FAQ
1. Czy szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu wymaga skierowania?
Nie, skierowanie nie jest konieczne, ale kwalifikacji do szczepienia musi dokonać lekarz, np. internista lub medycyny rodzinnej.
2. Jaka szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu dla dorosłych dostępna jest w oddziałach enel-med?
W naszych oddziałach stosujemy szczepionkę FSME-immune 0,5 ml zawierającą inaktywowanego wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. Ma ona postać zawiesiny podawanej podczas iniekcji.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.