ODDZIAŁY
Opis usługi
Dur brzuszny to ostra choroba zakaźna o podłożu bakteryjnym – wywołują ją pałeczki duru brzusznego. Przed zachorowaniem skutecznie chroni szczepienie na dur brzuszny – wykonujemy je w placówkach enel-med w całej Polsce.
Dur brzuszny był w Polsce problemem w przed wojną, w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu, później – m.in. dzięki rozpowszechnieniu kanalizacji i dostępowi do czystej wody – schorzenie zostało ograniczone. Obecnie w naszym kraju notuje się pojedyncze zachorowania. W skali globu jest to jednak poważny problem zdrowotny – rocznie rejestruje się nawet 33 mln zachorowań i 0,5 mln zgonów, głównie w Azji, Afryce i Ameryce Środkowej i Południowej.
Dur brzuszny – co trzeba o nim wiedzieć?
Dur brzuszny to ostra bakteryjna choroba zakaźna wywoływana przez pałeczki duru brzusznego. Określa się ją często chorobą brudnych rąk – zakazić się można przez wodę i żywność zanieczyszczone wydzielinami osób zakażonych, jak również przez bezpośredni kontakt z nimi. Główne objawy duru brzusznego to gorączka, ogólne osłabienie, bóle głowy, zaparcia, bezsenność. Czasami występują spowolnienie tętna, apatia i kaszel. Jest to choroba obarczona dużym ryzykiem licznych powikłań – zapalenia płuc, zapalenia stawów i kości, uszkodzenia serca oraz zapalenia opon mózgowych i mózgu. W przypadku osób bez odpowiedniego leczenia (głównie antybiotykoterapii) śmiertelność wynosi około 10%.
Dur brzuszny: szczepienie – dla kogo?
Szczepienie na dur brzuszny dla dorosłych zaleca się:
- osobom pracującym w służbach komunalnych (oczyszczalniach ścieków, wodociągach, zakładach wodno-kanalizacyjnych),
- osobom podróżującym (turystycznie, służbowo) do krajów z licznymi przypadkami duru brzusznego,
- żołnierzom, lekarzom, pielęgniarkom, duchownym, nauczycielom przebywającym na misjach w krajach z licznymi przypadkami duru brzusznego,
- pracownikom medycznym pracującym na oddziałach zakaźnych.
Szczepienie na dur brzuszny – przeciwwskazania
Szczepionki na dur brzuszny nie podaje się osobom:
- z nadwrażliwością na którykolwiek ze składników szczepionki,
- z ostrymi infekcjami wirusowymi/bakteryjnymi przebiegającymi z gorączką,
- w okresie zaostrzenia choroby przewlekłej,
- w ciąży.
Szczepionka dur brzuszny – jak przebiega?
W Polsce są dostępne dwa rodzaje szczepionek na dur brzuszny – inaktywowane, zawierające oczyszczony antygen polisacharydowy pałeczki duru brzusznego podawane poprzez iniekcję oraz żywe, zawierające żywe, ale osłabione drobnoustroje podawane doustnie. Częściej stosowane są szczepienia w zastrzykach.
W centrach medycznych enel-med wykorzystujemy polisacharydowe szczepionki na dur brzuszny podawane podskórnie lub domięśniowo – do uzyskania pełnej odporności wystarcza już jedna dawka preparatu, choć co 3 lata należy się zgłaszać na szczepienie przypominające.
Do możliwych działań niepożądanych po szczepieniu na dur brzuszny zalicza się zaczerwienie i obrzęk w miejscu iniekcji, bóle głowy, bóle mięśni, gorączkę i ogólne złe samopoczucie. Po podaniu szczepionki polisacharydowej występują one jednak rzadziej.
FAQ
1. Czy szczepienie na dur brzuszny dla dorosłych wymaga skierowania?
Nie, szczepienie na dur brzuszny dla dorosłych nie wymaga skierowania, ale kwalifikacji do szczepienia musi dokonać lekarz, np. medycyny rodzinnej, medycyny podróży lub chorób zakaźnych.
2. Jak zapisać się na szczepienie na dur brzuszny dla dorosłych?
W tym celu należy skontaktować się telefonicznie z naszym Call Center.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.