ODDZIAŁY
Opis badania
USG stawu skokowego to zupełnie bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie, które pozwala na zobrazowanie tkanek miękkich budujących i otaczających staw skokowy. Dzięki temu możliwe jest wykrycie różnego rodzaju urazów, stanów przeciążeniowych, czy zapalnych. Na USG stawu skokowego wykonywane przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!
Staw skokowy jest zlokalizowany między kośćmi podudzia a kośćmi stępu. Zbudowany jest z fragmentów poszczególnych kości, licznych więzadeł, torebki stawowej i innych pomniejszych elementów. Zapewnia on prawidłową ruchomość kończyny dolnej – ze względu na swoją dość skomplikowaną budowę oraz funkcje, które pełni, jest narażony na wiele urazów i kontuzji. W ich diagnostyce pomaga USG stawu skokowego.
USG stawu skokowego – wskazania
Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia USG kostki są:
- ból stawu skokowego,
- obrzęki i opuchlizna stawu,
- zaczerwienienie okolicy kostek,
- siniaki i krwiaki na skórze wokół stawu,
- ograniczenie ruchomości stawu skokowego.
Są to objawy najczęstszych kontuzji stawu skokowego: skręceń, zwichnięć, a także naciągnięć więzadeł. Oczywiście w obrębie stawu skokowego mogą się rozwijać również choroby zwyrodnieniowe i reumatologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów) i przeciążeniowe stany zapalne.
USG stawu skokowego – przeciwwskazania
Nie ma większych przeciwwskazań do wykonywania USG stawu skokowego. Podczas badania nie jest wykorzystywane żadne szkodliwe promieniowanie, a jedynie właściwości fal ultradźwiękowych – można je więc wykonywać u dzieci, kobiet w ciąży czy seniorów. Jest zupełnie bezbolesne, nie wywołuje nawet żadnego dyskomfortu. Jedynym przeciwwskazaniem jest tak naprawdę obecność na skórze świeżych ran czy oparzeń – po ich zagojeniu badanie można wykonać bez obaw.
USG stawu skokowego – jak się przygotować?
USG kostki nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Należy wziąć ze sobą wyniki wcześniejszych badań tej okolicy, oczywiście o ile były przeprowadzane. Na USG stawu skokowego warto założyć luźne, wygodne ubranie – tak aby można było bez problemów odsłonić kostkę. Nie ma przeciwwskazań, aby przed badaniem jeść, pić czy przyjmować leki. Może być też ono wykonane o dowolnej porze dnia.
USG stawu skokowego – jak przebiega?
USG stawu skokowego nie należy do szczególnie skomplikowanych. Pacjent jest proszony do pracowni, gdzie odsłania kostkę i kładzie się na kozetce. Lekarz smaruje skórę specjalnym żelem (ma on na celu ułatwienie wnikania ultradźwięków w głąb ciała) i przykłada do niej głowicę. Przesuwając nią po skórze od razu widzi na monitorze struktury anatomiczne stawu i może wykryć ewentualne uszkodzenia. Badanie trwa około 15 minut.
FAQ
- Gdzie można wykonać USG stawu skokowego?
Badanie wykonujemy m.in. w oddziałach enel-med w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Gdyni i Gdańsku. Zapraszamy do umówienia badania poprzez aplikację, online lub przez Call centre.
- Czy po USG stawu skokowego dostanę odpowiednią dokumentację?
Jak najbardziej! Każdy pacjent po USG stawu skokowego otrzymuje dokładny opis badanych części ciała, wnioski diagnostyczne, propozycję kolejnych badań (w razie konieczności), charakterystykę aparatu USG oraz dokumentację zdjęciową.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.