ODDZIAŁY
Opis specjalizacji
Okulistyka to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem, a także profilaktyką chorób oraz wad wzroku – zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Lekarze specjaliści, w zależności od objawów, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetu, wykonują badania i operacje oczu, w tym zabiegi chirurgiczne takie jak operacje zaćmy, jaskry, zeza itp. Zapraszamy na konsultacje z doświadczonymi okulistami w placówkach enel-med w całej Polsce.
Okulistyka – zakres specjalizacji. Kiedy zgłosić się do okulisty?
Okulista to lekarz, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób oczu. Mogą one mieć charakter wrodzony, wynikać z naturalnych procesów starzenia, a także niekorzystnych czynników przez długi czas wpływających na wzrok, takich jak światło niebieskie emitowane przez urządzenia elektroniczne czy promieniowanie słoneczne.
Do okulisty należy się udać w razie jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony narządu wzroku. Specjalista pomoże w dobraniu odpowiednich okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, wykona badanie wzroku, pomoże także w przypadku nagłego urazu oka czy konieczności usunięcia ciała obcego. Należy pamiętać, że osoby ze zdiagnozowanymi przewlekłymi chorobami i wadami wzroku powinny zgłaszać się do specjalisty okulistyki na regularne badania kontrolne.
Okulista – objawy będące wskazaniem do wizyty
Problemy, którymi zajmuje się okulista, to m.in.:
- pogorszenie ostrości widzenia,
- słabe widzenie w nocy,
- niedowidzenie z bliska lub daleka,
- niewyraźne widzenie kolorów,
- bóle oczu,
- nadmierne łzawienie oczu,
- suchość gałek ocznych,
- pieczenie i swędzenie oczu,
- nadwrażliwość na światło,
- zaczerwienienie oczu,
- ciało obce w oku.
Do okulisty można się zgłosić również w sytuacji pojawienia się zmian w okolicach oka czy nagłych urazów.
Okulista – przebieg wizyty
Przebieg wizyty u okulisty może się różnić w zależności od wybranego problemu, z którym zgłasza się pacjent. Zazwyczaj rozpoczyna się od zapoznania się lekarza z dokumentacją medyczną pacjenta oraz wywiadu lekarskiego. Lekarz zapyta o występujące objawy, ich nasilenie, przebyte choroby, urazy i przyjmowane leki. W zależności od potrzeb okulista może zlecić specjalistyczne badania, m.in.: tonometrię, gonioskopię, badanie OCT plamki, błyskowe komputerowe pole widzenia czy USG oczu, lub zalecić wykonanie zabiegu.
Aby zapewnić najwyższy standard opieki okulistycznej naszym pacjentom, w ofercie enel-med dostępne są również usługi wysokospecjalistycznych Centrów Okulistycznych. Centra umożliwiają realizację szeregu konsultacji specjalistycznych, np. konsultacji okulistycznej w zakresie jaskry, schorzeń siatkówki czy zespołu suchego oka. Do dyspozycji pacjentów pozostaje również szeroka gama najnowocześniejszych sprzętów medycznych, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie specjalistycznych badań diagnostycznych czy drobnych zabiegów chirurgicznych oraz laserowych.
Choroby i wady wzroku leczone przez okulistę
Okulista zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu oraz wad wzroku, takich jak:
- dalekowzroczność,
- krótkowzroczność,
- astygmatyzm,
- zez,
- zapalenie spojówek,
- zaćma,
- jaskra,
- choroby narządu łzowego — zapalenie gruczołu łzowego, zapalenie kanalika łzowego,
- schorzenia siatkówki,
- zespół suchego oka,
- zapalenie nerwu wzrokowego,
- schorzenia rogówki,
- retinopatia cukrzycowa,
- schorzenia plamki żółtej,
- orbitopatia tarczycowa.
Zalecenia po wizycie u okulisty
W zależności od indywidualnego przypadku oraz zaleceń lekarza po wizycie u okulisty pacjent musi przyjmować różnego rodzaju krople do oczu i/lub zgłosić się do optometrysty, aby dobrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe. Czasami konieczne bywają konsultacje z lekarzem innej specjalizacji (np. neurologiem). Zlecony może zostać zabieg w trybie ambulatoryjnym albo leczenie chirurgiczne (np. operacja zeza).
Badania okulistyczne przeprowadzane w ene-med
- Badanie Angio-OCT
- Topografia i tomografia rogówki
- Badanie AS-OCT
- Błyskowe komputerowe pole widzenia (FDT)
- USG gałek ocznych
- Badanie OCT RNFL + OCT GCC
- OCT plamki
- Pachymetria – pomiar grubości rogówki
- Autofluorescencja (FAF)
- Barwna fotografia szerokokątna dna oka
- Meibografia (obrazowanie gruczołów Meiboma)
- Perymetria (progowe badanie pola widzenia)
- Pomiar komórek śródbłonka
Okulista prywatnie — wybierz najlepszego dla siebie specjalistę
Ze specjalistycznych konsultacji z doświadczonymi okulistami można skorzystać w placówkach enel-med w całej Polsce:
FAQ
1. Z jakimi objawami warto zgłosić się do okulisty?
Do lekarza okulisty należy się udać, jeśli doświadczasz jakichkolwiek problemów ze wzrokiem, takich jak: podwójne widzenie, zaburzenia ostrości wzroku, ból gałek ocznych, świąd lub opuchlizna oczu. Do wizyty u okulisty powinny skłonić też jakiekolwiek zmiany w strukturze oka, np. zaczerwienienie rogówki czy nietypowe wydzieliny z narządu łzowego. Regularne wizyty u okulisty i badania wzroku zalecane są ponadto dla utrzymania dobrej kondycji narządu wzroku i wczesnego wykrywania ewentualnych problemów.
2. Czy potrzebne jest skierowanie do okulisty?
Wizyta prywatna u okulisty nie wymaga skierowania. Do placówek enel-med pacjenci mogą umówić się bezpośrednio, bez skierowania do specjalisty.
3. Jak wygląda pierwsza wizyta u okulisty?
Podczas pierwszej wizyty u okulisty specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad dotyczący ewentualnych problemów ze wzrokiem, chorób oczu w rodzinie oraz przyjmowanych leków. Po wywiadzie następuje badanie wzroku, które może obejmować kontrolę ostrości widzenia, badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i inne testy, w zależności od potrzeb. Po zakończeniu diagnostyki okulista omówi wyniki i zalecenia, w tym ewentualne potrzeby korekcji wzroku lub dalszego leczenia.
4. Jak zapisać się do okulisty?
W enel-med umówisz się na wizytę za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie, dzwoniąc na naszą infolinię 22 23 07 007.
5. Gdzie mogę wykonać zalecony przez okulistę zabieg?
W ramach sieci enel-med funkcjonuje nowoczesne Centrum Okulistyczne, w którym przeprowadzamy konsultacje okulistyczne, przeprowadzamy zaawansowaną diagnostykę okulistyczną i wykonujemy drobne zabiegi laserowe. Centrum okulistyczne jest zlokalizowane w samym centrum Warszawy- w nowoczesnym biurowcu WIDOK Towers tuż za Rotundą. Operacje zaćmy (także w ramach NFZ) wykonujemy w szpitalu enel-med zlokalizowanym przy Al. Solidarności 128 w Warszawie.
6. Czy osoba trzecia może odebrać moje wyniki badań okulistycznych?
Oczywiście! Wystarczy, że pacjent wypisze dla niej odpowiednie upoważnienie.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.