Już niebawem startuje ogólnopolska kampania „Polska mówi aaa#!”, której celem jest popularyzowanie wiedzy o znaczeniu zdrowia jamy ustnej w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca). Partnerem akcji profilaktycznej „Polska mówi aaa”, której pomysłodawcą jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, jest enel-med. W dniach 15-19 marca w oddziałach enel-med można będzie skorzystać z bezpłatnych konsultacji stomatologicznych.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to globalne wydarzenie, którego celem jest promocja zdrowia jamy ustnej. Ta idea zainspirowała także Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, które, wspierane przez różnych partnerów biznesowych, instytucjonalnych i medialnych, już od kilku lat organizuje ogólnopolską akcję „Polska mówi aaa”. W jej ramach można m.in. poddać się bezpłatnemu przeglądowi jamy ustnej w wybranych placówkach medycznych, również w oddziałach enel-med stomatologia.

Dbanie o higienę jamy ustnej z enel-med stomatologia

Enel-Med to sieć klinik powstałych 27 lat temu, oferujących m.in. usługi stomatologiczne. W oddziałach enel-med stomatologia można skorzystać m.in. z leczenia zachowawczego, endodontycznego, protetycznego czy ortodontycznego.

Higiena jamy ustnej: dlaczego profilaktyka jest tak istotna?

Próchnica jest problemem nawet 95% dorosłych w Polsce! Przeciętny dorosły ma próchnicę w aż 13 zębach, a 57% Polaków powyżej 40. roku życia korzysta z protezy. Odpowiedź na pytanie o to, dlaczego dbałość o zdrowie jamy ustnej jest tak ważna, możemy więc znaleźć w statystykach.

Utrata zębów i konieczność korzystania z protezy to jednak niejedyne konsekwencje niewystarczającej higieny jamy ustnej. Nieleczona próchnica może stać się źródłem zakażenia dla całego organizmu i być przyczyną rozwoju wielu schorzeń, m.in.

 • choroby reumatycznej,
 • zapalenia wsierdzia i zapalenia mięśnia sercowego,
 • kłębuszkowego zapalenia nerek,
 • zapalenia tęczówki oka,
 • zapalenia żył.

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej to więc dbałość nie tylko o piękny uśmiech i kompletne uzębienie, ale też o nasze zdrowie ogólne. Jak więc dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych?

Aby właściwie zadbać o zęby, należy:

 • Szczotkować zęby i język, nitkować przestrzenie międzyzębowe – idealnie byłoby szczotkować i nitkować zęby po każdym posiłku, a absolutnym minimum jest robienie tego dwa razy dziennie. Ważne, żeby nigdy nie pomijać wieczornego mycia zębów – inaczej bakterie będą niszczyć szkliwo przez całą noc.
 • Regularnie odwiedzać stomatologa – na badanie należy się zgłaszać regularnie co pół roku. Stomatolog dokona przeglądu jamy ustnej i zaplombuje wszystkie powstałe ubytki.
 • Poddawać się profesjonalnej higienizacji jamy ustnej – podczas przeglądów stomatologicznych warto zdecydować się na profesjonalną higienizację jamy ustnej. Higienistka stomatologiczna usunie  kamień i osad nazębny, a także wypoleruje zęby, aby bakterie i osad nie zbierały się w nierównościach. W ostatnim etapie zęby zostaną zabezpieczone poprzez nasycenie ich wysoko stężonym fluorem.

Profilaktykę chorób jamy ustnej można także wspomóc właściwą dietą. Aby wzmocnić zęby od wewnątrz, warto:

 • ograniczyć ilość spożywanego cukru,
 • jeść dużo pełnowartościowych produktów białkowych,
 • zadbać o wzbogacenie diety o źródła witamin A, C i D, a także wapnia i magnezu.

Jak dbać o jamę ustną? Można się tego dowiedzieć na bezpłatnym przeglądzie!

Jeżeli wciąż mamy wątpliwości, jak dbać o zdrowie jamy ustnej i jak właściwie szczotkować czy nitkować zęby, warto poprosić o pomoc profesjonalistę. Wiele gabinetów stomatologicznych, a także profesjonalnych gabinetów higieny jamy ustnej oferuje swoim pacjentom pomoc w nauce właściwych nawyków. Podczas wizyty higienizacyjnej higienistka stomatologiczna może poinstruować pacjenta, w jaki sposób szczotkować i nitkować żeby, jaką stosować pastę przy określonym problemie z zębami lub dziąsłami czy jak właściwie dobrać szczoteczkę.

W najbliższym czasie będzie można skorzystać z takiej porady również w oddziałach enel-med. W dniach 15-19 marca enel-med stomatologia zapewni wszystkim zainteresowanym bezpłatne przeglądy jamy ustnej, a także instruktaż właściwej higieny. W akcji weźmie udział aż 21 klinik enel-med stomatologia. Każda z nich pracuje w reżimie sanitarnym zgodnym z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Polska mówi aaa – jak umówić się na wizytę w oddziale enel-med

Jak się umówić na bezpłatną konsultację w ramach kampanii „Polska mówi #aaa!”? Wystarczy zadzwonić pod numer 22 23 07 007 lub zapisać się przez formularz na podstronie enel-med stomatologia poświęconej akcji Polska mówi #aaa!

Regularna higiena jamy ustnej to podstawa zdrowego i pięknego uśmiechu. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest doskonałą okazją, aby o nią zadbać razem z enel-med stomatologia. W dniach 15-19 marca zapraszamy więc na darmowe konsultacje!