Dowiedz się kiedy po raz pierwszy pojawić się z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym i jak dbać o higienę jamy ustnej twojej pociechy. Na pytania rodziców odpowiada dr n. med. Krzysztof Makuch,stomatolog enel-med.

Dziecko pierwszy raz u stomatologa

Kiedy powinno się zabrać dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa?

Na pierwszą wizytę z dzieckiem do stomatologa warto wybrać się możliwie jak najwcześniej. Jeśli mamy taką możliwość, należy pojawić się na wizytę adaptacyjną już nawet z 6-miesięczną czy roczną pociechą. Chodzi o to, by dziecko przyzwyczajało się do obecności lekarza, do gabinetu do tego, że wizyty u stomatologa są jedną z normalnych spraw. Podczas takich wizyty nie chodzi o leczenie, tylko o to, by przygotować dziecko do momentu, w którym pomoc stomatologiczna będzie potrzebna. Wtedy nasz mały pacjent powinien mieć już świadomość, że to nic nadzwyczajnego ani strasznego, tylko część normalnego życia. 

Czy pierwsza wizyta pomaga też rodzicom?

Oczywiście, dla rodziców jest bardzo ważna. To oni dowiadują się jak należy dbać o higienę jamy ustnej dziecka, co w danym wieku możemy czy powinnismy robić. Kolejną sprawą jest też oswojenie się rodziców z sytuacją pobytu ich dziecka w gabinecie - często mocno się z tego powodu stresujemy. Rodzice też nie powinni się bać i razem z dzieckiem odbyć taką pierwszą wizytę.

Kiedy zaczyna się dbanie o higienę jamy ustnej dziecka?

Należy zadbać o to od samego początku opieki nad dzieckiem. Na początek będzie to przecieranie gazikami, przepłukiwanie jamy ustnej po posiłku, z czasem beda chodzić różnego rodzaju przyrządy do czyszczenia aż dojdziemy do szczoteczki do zębów, wszystko to odpowiednio do wieku i rozwoju dziecka. 

Czy po pierwszej wizycie u stomatologa należy już pojawiać się z dzieckiem w gabinecie regularnie?

Najlepiej zawsze konsultować termin kolejnej wizyty ze stomatologiem. Zadaniem specjalisty jest tak zdiagnozować sytuację zdrowotną dziecka, by uniknąć zbyt częstych, przeciążeniowych wizyt, ale też by zadbać o zdrowie i nauczyć pewnych podstawowych zasad czy nawyków.