Każdy o nich słyszał, ale nie każdy je miał. Łatwo można się nimi zarazić, a następnie przekazać je np. swojemu dziecku. O profilaktyce leczenia tej choroby rozmawiamy z lek. med. Katarzyną Kochańską, specjalistą dermatologii i wenerologii. 

Czym są kurzajki?

Brodawki wirusowe są chorobą zakaźną wywołaną przez wirusa HPV. Typów tych wirusów mamy bardzo wiele. Niektóre powodują typowe brodawki wirusowe rąk/ stóp, inne wywołują brodawki płaskie, które często lokalizują się na twarzy, na grzbietach rąk. Są również takie genotypy, które odpowiadają za pojawienie sie brodawek płciowych, czyli kłykcin kończystych, Pojawieniu się brodawek wirusowych zazwyczaj towarzyszy spadek odporności skóry. Naszymi działaniami, poprzez leki miejscowe czy też leczenie zabiegowe, takie jak; krioterapię, miejscowe płyny zawierające kwas salicylowy, mlekowy, stymulujemy nasz układ immunologiczny do zwalczenia tego wirusa. Zabiegi te wykonujemy do momentu aż zmiany całkowicie ustąpią.

Czy można się nimi zarazić?

Tak. Przez bezpośredni kontakt z zakażonym naskórkiem. Często możemy się ich nabawić poprzez samo podanie ręki, jeśli jedna osoba ma zakaźne zmiany na ręce. Często do zakażenia dochodzi w miejscach publicznych, takich jak siłownia czy basen. Stąpając bosą stopą po powierzchni, na której osoba zakażona brodawkami wirusowymi , tzw "kurzajkami" zostawiła fragmenty  naskórka z wirusem to automatycznie mamy szansę się zarazić.

Czy są groźne?

Typowe brodawki wirusowe rąk/ stóp, płaskie nie sa grożne dla zycia. ale są zakaźne dla innych. Możemy zarazić naszych bliskich oraz społeczność, z którą przebywamy. Dochodzą też kwestie estetyczne, czasem bólowe ( np głębokie zmiany na stopach). Brodawki płciowe są osobnym tematem, w tym przypadku niektóre genotypy mogą być niebezpieczne i prowadzić nawet do raka szyjki macicy lub odbytu. 

Czy kurzajki u dzieci powinny nas szczególnie martwić?

Trzeba absolutnie zacząć je leczyć. U dzieci bardzo szybko się te zmiany rozsiewają, szczególnie gdy są alergikami. Trzeba pamiętać, że krioterapia jest dość bolesna. Odpowiednio szybka interwencja rodziców i zastosowanie leków miejscowych, często odracza metody zabiegowe.

Jakimi metodami usuwa się kurzajki?

Można usunąć je miejscowymi preparatami drażniącymi na bazie kwasu salicylowego czy mlekowego, 5FU. Indywidualnie, w zależności od przypadku proponujemy też łyżeczkowanie zmian lub krioterapię. Dobre efekty przynosi także terapia fotodynamiczna.

Na czym polegają zabiegi przy użyciu lasera CO2?

Metoda usuwania laserowego jest nieco droższa od pozostałych zabiegów i polega na odparowaniu zmian. Kurzajki znieczulamy miejscowo, a następnie odparowujemy tę zmienioną tkankę.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Uczulenie na miejscowe leki znieczulające, wielkość zmian.

Co zrobić, by kurzajki nie wracały?

Zalecam dezynfekcję, szczególnie stóp. Można stosować takie preparaty do dezynfekcji, powszechnie dostępne w aptekach. Warto spakować taki płyn do torby sportowej, gdy udajemy się np. na basen, i tuż po prysznicu należy spryskać całą powierzchnię stóp takim preparatem, a dopiero potem wysuszyć je, ubrać skarpetki i założyć obuwie.