Pulsometr - gadżet czy pomoc dla biegaczy?

Aplikacje medyczne

Czy każdemu biegaczowi przyda się pulsometr? W jaki sposób działają i róźnią się pulsometry? Czy w amatorskim bieganiu pulsometr będzie faktycznie przydatny, czy to tylko elektroniczny gadżet?

- Pulsometr to kolejny krok w rozwoju biegacza amatora, jeśli się rozwijasz, przychodzi czas, że chcesz kontrolować swój trening - mówi lekkoatleta, były mistrz Europy, Paweł Januszewski. - Na początku można radzić sobie dobrze i bez pulsometru, jeśli realizujesz kolejne cele, pulsometr się przydaje i są wyniki - mówi Januszewski, który po zakończeniu zawodowej kariery wciąż biega, choć zamienił bieżnię na leśne ścieżki.

Zanim zdecydujemy się na korzystanie z pulsometru, warto zbadać swój organizm i jego możliwości. Znając swoje optymalne wyniki lub założenia, które powinny być utrzymane podczas treningu, dane z pulsometru bedą realnie przydatne. Jeśli już zdecydujemy się skorzystać z technologii dla biegaczy, jaki pulsometr wybrać?

Pulsometry różnią się zaawansowaniem i sposobem pomiaru tętna. Wynik może być pobierany z nadgarstka lub klatki piersiowej. Dla amatorskiego biegacza puls mierzy się w nadgarstku i ten pomiar jest wystarczający. Mogą wystąpić niewielkie błędy w wyniku, ale dla amatorów nie zmienią one znacząco sytuacji. - Jeśli jednak zawodnik biega poważnie, np. maratony i każde uderzenie serca ma znaczenie, częściej wybiera się mierzenie tętna z klatki piersiowej, jako dokładniejsze - mówi Kuba Szałamacha  - specjalista w dziedzinie pulsometrów, w audycji „Biegam bo lubię” w Trójce. Fragmentu programu o  technologii pomiaru i praktyce zastosowań, szczególnie zimą można posłuchać tutaj. Partnerem akcji "Biegam bo lubię" jest Enel-Sport.

Artykuły powiązane

Aplikacje medyczne

Technologia i medycyna

Medycyna zyskuje coraz większe możliwości, Ty zyskujesz łatwiejszy dostęp do zdobyczy techniki. Postępy naszej cywilizacji w technice i medycynie ułatwiają życie.

Aplikacje medyczne

Aplikacja Twojego zdrowia

Postęp medycyny to coraz skuteczniejsze leczenie i łatwiejszy dostęp do lekarzy. Aplikacja Enel-med pozwoli Ci oszczędzić czas i znaleźć najlepszegospecjalistę w dogodnym terminie.

Zdrowie w pracy

Raport enel-med: Łączy nas zdrowie

Zetki boją się zwolnień, silversów martwią wynagrodzenia. Pracowników różnicuje też problem zdrowia psychicznego, 38 proc. zetek obawia się utraty pracy, 34 proc. silversów martwi się wynagrodzeniem. Młodsi widzą problem zdrowia psychicznego, starsi niemal wcale

 

Artykuły polecane dla Ciebie