- Dziś mamy pewność, że implanty się przyjmują i stosowane w jamie ustnej działają korzystnie dla zdrowia organizmu, jako najlepsze możliwe uzupełnienie braków zębowych - mówi stomatolog enel-med dr n. med. Krzysztof Makuch. 

Czy implanty to wciąż nowoczesne rozwiązanie?

Implanty na rynku są już od lat 80-tych, jednak cały czas się zmieniają i w tej chwili korzystamy z nowoczesnych i pewnych rozwiązań. Dzięki temu, że implanty są w stomatologii tak długo, nie ma tu mowy o eksperymentach. Dziś mamy pewność, że implanty się przyjmują i stosowane w w jamie ustnej działają korzystnie dla zdrowia organizmu, jako najlepsze możliwe uzupełnienie braków zębowych. 

Czym charakteryzują się nowoczesne implanty?

Implanty mogą służyć uzupełnieniu pojedynczych braków zębowych, ale możemy stosować je także gdy brakuje większej ilości zębów, lub przy bezzębiu. W ostatnim przypadku implanty stanową zakotwiczenie dla stałych lub ruchomych protez. W enel-med stosujemy implanty sprawdzone i pewne, produkowane przez firmy będące pionierami na rynku implantologicznym, które są znane i używane na całym świecie. 

Dlaczego warto zdecydować się na implanty?

Natura nie lubi pustego, jeżeli zostawimy coś bez działania, zacznie się nam coś, mówiąc obrazowo, przewracać. Zęby sąsiednie będą się przechylać, przeciwstawne będą się wysuwały. Może dojść do zmian nie tylko dotyczących zgryzu, ale także stawów, co przekłada się na ogólne zdrowie i samopoczucie pacjenta. 

Czym implanty różnią się np od mostu protetycznego?

Przede wszystkim implant nie ingeruje w sąsiednie zęby, odtwarzamy ząb w stosunku jeden do jednego. Implant jest tytanową śrubą, zakładaną prosto do kości, odbudowując część korzeniową zęba. Do niej jest dopiero dołączana część, którą pacjenci nazywają zębem, czyli korona. Implant w sposób najdoskonalszy zastępuje utracony ząb. Łatwość higieny i zadbania o zęby, jest w tym przypadku dużo większa, niż przy każdej innej protezie. 

Kiedy jest najlepszy moment na zdecydowanie się na implant?

Nigdy nie jest za późno, natomiast przy implantacji musimy brać pod uwagę jakość i ilość kości wyrostka zębodołowego, w którą ten implant chcemy wstawić. Kiedy usuwamy ząb, do podjęcia jest decyzja co dalej, warto zdać się tutaj na stomatologa. To on podejmuje decyzję, czy jest możliwa natychmiastowa lub wczesna implantacja, w zależności od indywidualnej sytuacji. Lepiej nie czekać zbyt długo, bo nie mamy kontroli nad tym jak kość po usunięciu zębów zanika. Czasami warunki do implantacji są świetne, ale zdarza się też, że po dłuższym czasie trzeba stosować najpierw metody odbudowy kości. Implantacja może być wykonana jednocześnie z odbudową kości lub mogą być konieczne zabiegi poprzedzające wszczepienie implantu. Leczenie trwa dłużej, ale dzięki nowoczesnym metodom dzisiejszej medycyny właściwie w każdej sytuacji możemy zdecydować się implant i takie rozwiązanie jest możliwe. 

Dr n. med. Krzysztof Makuch: lekarz stomatolog z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Absolwent Akademii Medycznej w Poznaniu. Z ENEL-MED związany od 2010 roku. Specjalizuje się w leczeniu implantologicznym, protetycznym w tym protetyce na implantach. Wykonuje pełen zakresy zabiegów chirurgii stomatologicznej.