Mobilny gabinet w Twojej firmie to nowe rozwiązanie telemedyczne, dzięki któremu szybko i bezpiecznie można skonsultować się z lekarzem. Zadaliśmy pytanie czy wizyta lekarska bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem i badań diagnostycznych jest dobrym rozwiązaniem?

Co to jest Medispot?

Medispot to mobilny gabinet lekarski dedykowany dla pracowników firm. Nowatorskie rozwiązanie wprowadzone przez enel-med, zmieniające dotychczasowe standardy opieki medycznej. Dedykowany danej firmie grafik lekarski daje możliwość umówienia wizyty przez aplikację enel-med i skorzystania z usługi prawie od ręki bez odkładania wizyty na później, bez potrzeby wizyty w przychodni. Lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty, którą zrealizujemy w najbliższej aptece, skierowania na niezbędne badania lub, jeśli zajdzie potrzeba, także zwolnienia lekarskiego. - To narzędzie dedykowane pracodawcom, by zapewnić szybką i bezpośrednią opiekę medyczną pracownikom potrzebującym pomocy, co niesie korzyści zarówno dla firm jak i pracowników. Jeśli dochodzi np. do pojawienia się infekcji górnych dróg oddechowych w miejscu pracy, chory może szybko skonsultować się z lekarzem i otrzymać pierwsze zalecenia, skierowanie na badania, receptę lub nawet orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy - mówi dr. n. med. Michał Florczak, kierownik medyczny ds. telemedycyny enel-med. Szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, w wielu biurach i zakładach pracy, pracownicy zarażają się nawzajem grypą i innymi chorobami górnych dróg oddechowych. W miejscach, gdzie pracuje się w tzw. open-space, jedna zainfekowana osoba, drogą kropelkową może przez kilka godzin zarazić kilkanaście czy kilkadziesiąt osób i właśnie takim miejscowym epidemiom ma przeciwdziałać Medispot - podkreśla lekarz. Szybka diagnoza i przecięcie łańcucha rozprzestrzeniania się choroby jest niezwykle ważne.

Medispot dla zapracowanych

Szybka reakcja przy infekcjach nie jest jedyną zaletą usługi Medispot. Konieczność wizyty w przychodni dla osób zabieganych miedzy pracą a obowiązkami domowymi, by odbyć 15 minutową rozmowę z lekarzem, dostać skierowanie na badania i receptę potrafi zniechęcać do wizyt kontrolnych oraz profilaktyki swojego zdrowia. Medispot daje możliwość indywidualnej wizyty w miejscu pracy, co pozwala oszczędzać czas i pieniądze, ale przede wszystkim zdrowie. Po godzinach pracy internisty dedykowanego dla danej firmy pacjenci w mobilnym gabinecie mogą korzystać z e-wizyt w ośmiu specjalnościach choćby u endokrynologa, czy alergologa. - Medispot to taka satelita naszych przychodni specjalistycznych - mówi dr Florczak. Lekarz ma dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – wizyt i badań co jest niezbędne do kontynuacji procesu leczenia.

Medispot - bezpieczeństwo przede wszystkim

Usługa Medispot to możliwość konsultacji telemedycznej, ale nie przeprowadzenia badania fizykalnego, jak np. osłuchiwanie serca i płuc stetoskopem. To decyzja podjęta świadomie - wprowadzanie niesprawdzonych rozwiązań, których działanie mieści duży margines błędu i niesie zagrożenie, zdaniem specjalisty enel-med nie jest dobrym pomysłem. - Od wielu miesięcy testujemy tego typu urządzenia, jednak wciąż pojawiają się kolejne znaki zapytania, choćby dotyczące stetoskopów, z których przesyłany sygnał potrafi ulec zakłóceniom, stawiając pod wątpliwość wyniki badania - opisuje problem dr Florczak. - Inna sprawa, to pozostawienie badania i ewentualnego sprzętu samym pacjentom, bez fachowej dezynfekcji i antyseptyki, wyobraźmy sobie, że chory kolega z pracy będzie chciał zobrazować gardło… po nim mogą zarazić się wszyscy kolejni użytkownicy takiego sprzętu - przestrzega specjalista enel-med. - Stawiamy dziś na Medispot, czyli na bezpieczeństwo i niestosowanie niesprawdzonych rozwiązań, które mogą przez wadliwe działanie bardziej zaszkodzić niż pomóc - zaznacza dr Florczak.

Wyścig o zdrowie nie może być oparty na domysłach i niesprawdzonej technologii. Medispot pozwala na kontakt z doświadczonym lekarzem bez straty czasu, bez stresu i bez zagrożenia, na wstępną diagnozę, podjęcie działań profilaktycznych lub kontynuację dotychczasowego procesu leczenia. Telemedycyna w takim wydaniu pozwala nie tylko lepiej dbać o zdrowie, ale także po prostu ułatwia codzienne życie, co jest ogromna wartością, którą pracodawca może zapewnić swoim pracownikom dzięki usłudze Medispot.