Kolorowe plastry nie tylko dla sportowców!

Trening i Wellness

Zastanawialiście się kiedyś, o co chodzi z tymi kolorowymi paskami, które podczas transmisji telewizyjnych można zobaczyć na ciałach sportowców?  Te różnobarwne paski to tzw. „tejpy”, które pomagają nie tylko osobom uprawiającym wyczynowo sport, ale mogą przydać się każdemu, kogo dopadnie ból kręgosłupa czy mięśni.

Najczęściej są w czterech kolorach: cielistym (beżowym), niebieskim, czarnym i różowym. Ale kolor nie ma żadnego znaczenia, poza tym, jak założony tape wygląda na skórze. Istotniejsza jest szerokość taśmy i jej kształt. No i oczywiście to, czy została prawidłowo naklejona przez przeszkolonego fizjoterapeutę lub masażystę.

Naklejanie takich elastycznych plastrów na wybrane partie mięśni to kinesiotaping, zwany również plastrowaniem dynamicznym. Ta metoda terapeutyczna została wymyślona przez japońskiego fizjoterapeutę dr. Kenzo Kase. To on wynalazł elastyczne połączenie bawełny i kleju akrylowego. Taśmy stworzone przez Japończyka mają właściwości zbliżone do ludzkiej skóry: grubość, ciężar i rozciągliwość. Umiejętnie naklejone na ciało zmniejszają ból i ograniczają ryzyko pogłębienia się urazu. Poprawa samopoczucia następuje już po kilkunastu minutach od naklejenia plastra, który zachowuje swoje właściwości przez kilka a czasami nawet przez kilkadziesiąt dni. Co ważne, oryginalne plastry nie powinny powodować alergii.

Plastrowanie dynamiczne trafiło do wyczynowego sportu już w 1988 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu, ale dopiero w XXI wieku metoda zaczęła zyskiwać popularność u sportowców wszystkich dyscyplin. Od lat kinesiotaping jest też proponowany „zwykłym” pacjentom jako metoda walki z dolegliwościami lub po prostu profilaktyki. Przede wszystkim jednak stosuje się je przy bólach kręgosłupa, zespołach przeciążeniowych stawów, stanach zapalnych, naderwaniach mięśni czy ścięgien, a nawet, gdy mamy do czynienia z wadami postawy.  Należy tu podkreślić, że stosowanie plastrów nie leczy i nie usuwa przyczyny bólu, a jest jedynie sposobem wspierania fizjoterapii. Już wiele osób przekonało się, że sposobem bardzo skutecznym i pomocnym.

Artykuły powiązane

Artykuły polecane dla Ciebie