Functional Movement Screen to metoda oceniania sprawności funkcjonalnej organizmu. Dzięki niej możesz rozsądnie planować wysiłek fizyczny by uniknąć kontuzji.Co to jest FMS?

FMS jest oceną, która pozwala stwierdzić jak wygląda sprawność naszego organizmu. - Sprawność to wypadkowa dwóch rzeczy: zakresu ruch we wszystkich stawach naszego ciała oraz siły mięśni w stosunku do masy ciała - mówi fizjoterapeuta Rafał Hejna. - Ten test pokazuje nam, czy nasze ciało działa symetrycznie: czy lewa i prawa strona funkcjonują w ten sam sposób - tłumaczy specjalista Enel-Sport. Oceniamy czy stawy pracują w pełnym zakresie ruchu oraz czy wzorzec ruchowy jest poprawny.

Ocena testu FMS

Na ocenę składa się siedem testów polegających na wykonywaniu określonych wzorców ruchowych. Każdy z nich jest oceniany przez specjalistę w skali od 1 do 3, suma zebranych punktów jest końcową oceną testu. Jeżeli wynik wynosi 14 i mniej, istnieje wysokie ryzyko powstania urazu podczas uprawiania sportu.Dzięki informacjom uzyskanym w teście FMS fizjoterapeuta układa plan ćwiczeń pozwalający odzyskać sprawność na optymalnym poziomie by móc bezpiecznie zajmować się sportem i aktywnością fizyczną. Wysoka ocena to informacja, że zakresy ruchu naszych stawów są prawidłowe i organizm pracuje symetrycznie. Dzięki temu nasz sportowy wysiłek jest bardziej wydajny i ekonomiczny, co pozwala wchodzić na wyższy stopień sprawności osiągając lepsze rezultaty - mówi Rafał Hejna, który jest jednym z prowadzących testy FMS w Klinice Enel-Sport.
 
Test FMS pokazuje więc symetrię i asymetrię naszego ciała. Wykonujemy rozmaite funkcjonalne ruchy, przy których różne części naszego ciała zaangażowane są w jeden ruch. Jeżeli osoba je wykonująca zmaga się z jakimiś dysfunkcjami, badanie FMS pokazuje co nie działa. Jeżeli chcemy bezpiecznie zajmować się sportem, warto przeprowadzić ten test i mieć świadomość możliwości swojego organizmu. Wysiłek ponad miarę, przy niskiej ocenie z testu FMS oznacza zwielokrotnienie ryzyka kontuzji i urazów.