Temat toksyny botulinowej budzi wśród zabiegów medycyny estetycznej chyba największe kontrowersje. Często kojarzy się z przypadkami nadmiernego stosowania, kiedy na własne życzenie podawane jest za dużo i za często. O toksynę botulinową pytamy specjalistę medycyny estetycznej - dr Katarzynę Rudolf - Urasińską.
- Czy jest granica wieku dotycząca podawania toksyny botulinowej?
Dr Katarzyna Rudolf-Urasińska: Nie ma takiej granicy. Wszystko zależy od mimiki twarzy. Jeśli jest ona bardzo żywa i dynamiczna zmarszczki powstają dużo wcześniej, ponieważ skóra jest ściśle powiązana z mięśniami twarzy i wtedy warto poddać się zabiegowi ostrzykiwania toksyną botulinową wcześniej, aby poprzez unieruchomienie mięśni uniknąć „zagnieceń” skóry, czyli zmarszczek. Pamiętajmy o tym, że dużo łatwiej „rozprostować” delikatne zmarszczki, niż te mocno utrwalone, które były utrwalane przez lata.
- Czy po zabiegu z twarzy nie zrobi się maska?
- To chyba największa obawa i największy mit dotyczący zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Najprawdopodobniej jest on związany z wizerunkiem wielu osób publicznych, u których toksyna została podana w nadmiarze, niestety często na ich własne życzenie. Umiejętnie podana toksyna botulinowa niweluje zmarszczki mimiczne, które nie dodają nam uroku, są to zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki wokół oczu, oraz tzw. lwia zmarszczka tworząca się pomiędzy brwiami. Utrwalone nadają twarzy srogi i zmęczony wygląd.
- Jak długo czeka się na efekty?
- Najczęściej pierwsze efekty działania widać już po 3 dniach od podania. Pełen efekt uzyskujemy po 7 – 14 dniach, stąd planowana wizyta kontrolna w takim właśnie terminie.
- Czy zabieg się powtarza?
- Działanie toksyny botulinowej ustępuje powoli, stopniowo. Zazwyczaj po około 3-4 miesiącach widać, że efekt likwidacji zmarszczek trochę się zmniejsza, ale ciągle jest wyraźny. Po 4 -6 miesiącach u większości pacjentów zabieg należy powtórzyć. Natomiast skóra przez ten czas nie marszczyła się, stąd jej wygląd zazwyczaj się poprawia i jest w znacznie lepszym stanie niż przed podaniem preparatu.
- Czy to prawda, że toksyna botulinowa może również zlikwidować nadmierne pocenie dłoni, pach i stóp?
- Jak najbardziej, jeśli oczywiście nadmierna potliwość nie jest objawem choroby ogólnoustrojowej. Tu najważniejszym elementem jest wywiad lekarski przed zabiegiem, który pozwala na wykluczenie takich chorób jak: nadczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne itp. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa około 30 minut, pozwala na ograniczenia nadpotliwości do minimum, a sam efekt utrzymuje się nawet do 12 miesięcy. Dla osób, dla których pocenie jest dużym problemem, zabieg jest prawdziwym wybawieniem i pozwala na swobodne funkcjonowanie w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Zmiany na powiekach
Czy zmiany pojawiające się na powiekach są niebezpieczne? Jak je rozpoznać i w jaki sposób je leczyć? Tłumaczy specjalista okulistyki lek. Beata Adamus z Enel-Med Zacisze.
Po przeszczepie tkanki tłuszczowej
Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej jest wykorzystany jako jeden z zabiegów odmładzających, które poprawiają wygląd i jakości skóry. Sprawdź jakie są zalecenia po zabiegu.
Uśmiech jak marzenie
„Metamorfozy Claudii” to program odnowy, w którym kobiety spełniają swoje marzenia. Zobacz jak pani Katarzyna zyskała piękny uśmiech w Klinice Stomtologii Enel-Med.
Co to jest osocze bogatopłytkowe? Zobacz jak wygląda zabieg!
Prozdrowotny zabieg, który pomoże Ci zadbać o swoją twarz. Stymuluje produkcję kolagenu, wpływa na odnowienie skóry, jej koloryt i napięcie.