Jak sobie radzić z suchą skórą twarzy?

Twarz
Lek. Marta Nowak
Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej.

Skóra twarzy jest niezwykle delikatnym i wrażliwym narządem. Odpowiada m.in.: za ochronę organizmu przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, a także za termoregulację. A to tylko niektóre z jej najważniejszych funkcji. Dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia, a także wyglądu, ważny jest dobry stan skóry. Odpowiednio pielęgnowana, stanie się gwarantem naszego dobrego zdrowia, a także swoistą wizytówką. Podstawą pielęgnacji cery, ale również każdej innej partii skóry na naszym ciele, jest jej odpowiednie nawilżenie.

Aby móc dbać o prawidłowe nawilżenie cery, musimy wiedzieć, co powoduje, że nasza skóra staje się sucha. Sucha skóra na twarzy może być efektem stosowania wysuszających mydeł albo nieodpowiednich dla naszego rodzaju cery kosmetyków. Może być to również następstwo brania długich, gorących kąpieli, co znacząco przyczynia się do wysuszenia skóry. Nie bez znaczenia pozostają przyjmowane leki oraz przewlekłe choroby, które jak na przykład cukrzyca lub łuszczyca, są bezpośrednią przyczyną wysuszania się cery.

Podstawowym powodem, przez który na naszej twarzy może pojawić się sucha skóra, jest odwodnienie. Aby skóra mogła być prawidłowo nawilżona, należy dostarczyć jej minimum 2 litry wody dziennie, a w okresie upalnego lata – znacznie więcej. Bardzo ważna dla naszej cery jest również dieta. Chcąc o nią dbać, należy zrezygnować z większych ilości soli w naszych posiłkach. Należy również przyjrzeć się lekom, które przyjmujemy. Nie bez znaczenia jest palenie papierosów, które wyjątkowo destrukcyjnie działają właśnie na cerę. Zaniedbanie któregoś z tych czynników może skutkować tym, że na naszej twarzy pojawi się sucha skóra. Ponadto, skłonności do przesuszania się cery mogą być również genetyczne.

Gdy nasza skóra zaczyna tracić wilgoć, jej suchość może się objawiać poprzez np. uczucie ściągnięcia i szorstkość. Sucha skóra jest bezpośrednią przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry twarzy i powstawania zmarszczek.

SUCHA SKÓRA – jak sobie z nią radzić

Sucha skóra jest problemem stosunkowo trudnym w pielęgnacji. A to dlatego, że w niemal każdym przypadku powody wysuszania się cery są inne. Każda osoba inaczej reaguje również na kosmetyki i zmiany diety. Dlatego właśnie nie istnieje jeden uniwersalny sposób na walkę z nadmiernie suchą cerą.

Podstawą dbania o odpowiednie nawilżenie naszej skóry jest wymienione wyżej spożywanie odpowiedniej ilości płynów i trzymanie zdrowych nawyków żywieniowych. Ale co, jeżeli pomimo zdrowej diety i unikania papierosów, nasza cera nadal jest zbyt sucha?

Rozwiązaniem w tym wypadku będą dobre, nawilżające kosmetyki i maseczki. Konieczne będzie unikanie tradycyjnego mydła i mocnych peelingów. Kategorycznie zabronione jest korzystanie z solarium, a nawet zbyt długie wystawianie niezabezpieczonej kremem skóry na słońce.

DOMOWA PIELĘGNACJA

Bardzo ważne jest codzienne dbanie o naszą cerę. Dobrym sposobem na zapewnienie skórze należytego nawilżenia jest stosowanie domowych maseczek nawilżających. Trzeba jednak pamiętać, że niemal każda maseczka nawilżająca dla skóry suchej, może mieć działanie o wiele intensywniejsze niż tradycyjne kremy do twarzy. W związku z tym, niewłaściwie stosowana może w ciągu kilkunastu minut cerę suchą zamienić na przetłuszczoną.

Maseczkę nawilżającą możemy zakupić w każdej drogerii, bądź zrobić samodzielnie w domu. Domowa maseczka może zostać wykonana na przykład z owoców. Morele, mango, truskawki,  jabłka, arbuz czy winogrona i kiwi, to tylko niektóre z owoców zbawiennie działających na skórę twarzy. Także olej lniany, seler,  mięta i śmietana lub miód i migdały, to tylko niektóre kompozycje, pozwalające nawilżyć cerę. Sucha skóra na twarzy zacznie nabierać elastyczności i miękkości dzięki kosmetykom przygotowanym z każdego z tych składników. Poprawią one stan nawodnienia cery i dostarczą naturalnych substancji nawilżających. Substancje te pomogą zatrzymać w naskórku jego naturalną wilgoć.

Artykuły powiązane

Twarz

Zmiany na powiekach

Czy zmiany pojawiające się na powiekach są niebezpieczne? Jak je rozpoznać i w jaki sposób je leczyć? Tłumaczy specjalista okulistyki lek. Beata Adamus z Enel-Med Zacisze.

Twarz

Po przeszczepie tkanki tłuszczowej

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej jest wykorzystany jako jeden z zabiegów odmładzających, które poprawiają wygląd i jakości skóry. Sprawdź jakie są zalecenia po zabiegu.

Twarz

Łzawienie

Łzawienie to objaw towarzyszący wielu chorobom narządu wzroku. Co sprawia, że oczy łzawią? Jakie mogą być przyczyny łzawienia? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Twarz

Uśmiech jak marzenie

„Metamorfozy Claudii” to program odnowy, w którym kobiety spełniają swoje marzenia. Zobacz jak pani Katarzyna zyskała piękny uśmiech w Klinice Stomtologii Enel-Med.

Artykuły polecane dla Ciebie