Zabiegi laserowe na twarz: przewodnik po dostępnych opcjach

Zabiegi

Zabiegi kosmetyczne i te z zakresu medycyny estetycznej na twarz mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem światła laserowego. Pomagają w usunięciu zbędnego owłosienia i zamykaniu naczynek krwionośnych, ale są też ukierunkowane na odmłodzenie twarzy. Sprawdźmy, jakie zabiegi laserowe są rekomendowane osobom, które chcą zadbać o skórę twarzy.

Jaki laser wykorzystywany jest w medycynie estetycznej i kosmetologii?

Zabiegi laserowe przeprowadzane są na różne partie ciała w tym także na twarz. Laser jest jednym z podstawowych narzędzi, z których korzysta się przy poprawianiu urody i redukowaniu jej defektów. Nowoczesne rozwiązania tego typu pozwalają lekarzom medycyny estetycznej usuwać blizny, przebarwienia, plamy oraz poszerzone naczynka krwionośne, a także odmładzać skórę.

Lasery to wspólna nazwa dla szerokiej grupy urządzeń emitujących wyselekcjonowane promieniowanie świetlne. Mają one precyzyjnie dobieraną długość fal, aby mogły działać na wybrane struktury w skórze. Nie ma jednego uniwersalnie działającego lasera, który rozwiąże każdy problem estetyczny. Z tego względu trzeba dobierać urządzenie i długość promieniowania świetlnego do potrzeb pacjenta.

Wśród najczęściej wykorzystywanych rodzajów laserów w medycynie estetycznej wymienia się:

  • Laser frakcyjny ablacyjny – wykorzystywany jest przy zabiegach odmładzających na twarz. Pozwala na odświeżenie skóry, poprawę i odbudowę jej struktury, redukcję zmarszczek i poprawę jędrności. Powoduje mikrouszkodzenia skóry przez wysyłanie w głąb jej struktury wiązki fal i wywołanie ablacji. Laser uszkadza włókna kolagenowe, które zaczynają silnie się regenerować. W skórze powstaje nowy kolagen, przez co zabieg laserowy na twarz zapewnia efekt długotrwałego odmłodzenia.

  • Laser do depilacji – w kosmetyce używana jest depilacja laserowa w tym np. usunięcie wąsika na twarzy. Działanie takiego lasera sprowadza się do podgrzania cebulki włosa bez poparzenia samej skóry. Wiązka lasera pochłaniana jest przez barwnik w cebulce, po czym ona sama obumiera, a włos wypada. Do takiego celu dobrze nadają się lasery diodowe czy aleksandrytowy oraz Neodumowe-YAG-owe.

  • Laser tulowy – służy przede wszystkim do niwelowania przebarwień i naczynek na twarzy. Jego unikalna budowa powoduje, że emituje dwie różne długości fal. Oddziałuje na melaninę (w przypadku przebarwień) albo na hemoglobinę (przy rozszerzonych naczynkach).

  • Laser chirurgiczny CO2 – jest stosowany do szerokiego odmładzania skóry i poprawy jej kondycji. Służyć może również do usuwania brodawek i włókniaków. Jest precyzyjny w działaniu. Można go wykorzystywać do zamykania naczyń krwionośnych.

  • Warto wspomnieć również o urządzeniach typu IPL – Intense Pulsed Light. Mają one odmienną budowę od laserów złożonych ze źródła energii, ośrodka laserowego oraz rezonatora. IPL składają się z kolei z lampy łukowej zazwyczaj wypełnionej ksenonem, która emituje impulsy światła o różnych długościach fal wynoszących od 400 do 1200 nm. Impulsy odbijają się we wszystkich kierunkach od reflektora i nakierowane są na skórę. Urządzenie IPL ma również filtr odcinający promieniowanie nieużywane w danej terapii.

Czym różni się laser od IPL?

Zabiegi laserowe na twarz mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem lasera lub IPL. W przypadku działania urządzeń IPL mamy do czynienia z emitowaniem rozproszonych, polichromatycznych wiązek promieniowania o różnej długości fal. Laser emituje natomiast pojedynczą wiązkę promieniowania – monochromatyczną cechującą się jedną długością fali i drgającą w jednym kierunku.

Zabiegi laserowe na twarz i z zastosowaniem urządzeń IPL

Zarówno urządzenia laserowe, jak i IPL znajdują szerokie zastosowanie w kosmetologii,  medycynie estetycznej, a nawet dermatologii. Wykorzystywane są w terapiach zmierzających do:

  • zamykania drobnych naczyń krwionośnych,

  • usuwania przebarwień,

  • odmładzania skóry,

  • likwidowania blizn,

  • usuwania zbędnego owłosienia,

  • usuwanie brodawek, włókniaków, tatuaży czy trądziku.

Rodzaje zabiegów laserowych na twarz

Laser i urządzenia IPL we wszechstronny sposób wpływają na skórę człowieka, dlatego wykorzystywane są przy wykonywaniu wielu zabiegów zwykle o niskim poziomie inwazyjności. W ich kategorii wyróżnić można:

  • odmładzanie skóry laserem frakcyjnym (laseroterapia),

  • laserowe usuwanie zbędnego owłosienia,

  • usuwanie przebarwień skóry laserem (plam pigmentacyjnych),

  • zamykanie naczynek krwionośnych z użyciem lasera,

  • usuwanie blizn potrądzikowych i brodawek.

Zabiegi odmładzające z wykorzystaniem lasera

Właściwie w przypadku zabiegów odmładzania skóry laserem frakcyjnym mamy do czynienia z różnymi technikami. Podczas zabiegu skóra w 20-25 proc. zostanie naruszona. Impulsy lasera wnikają w skórę na odpowiednio dobraną przez operatora urządzenia laserowego głębokość. Ich celem jest pobudzenie skóry właściwej do naturalnej regeneracji, czyli rozbudowy kolagenu i szybkiego gojenia. W wykonania laserowego odmładzania skóry twarzy można zastosować:

  • fotoodnowę, czyli zabiegi ze światłem pulsacyjnym lub IPL,

  • zabiegi laserowe z użyciem lasera tulowego,

  • zabiegi laserowe z użyciem lasera CO2.

Z wykorzystaniem lasera chirurgicznego CO2 można opóźnić procesy starzenia się skóry twarzy. Zabieg wykonany metodą frakcyjną wpływa na poprawę kondycji skóry, nawilża ją, ujędrnia i uelastycznia. Prowadzi do ulepszenia owalu twarzy (efekt liftingu twarzy bez skalpela) i jest w stanie usunąć blizny np. po ospie czy trądziku. Zauważalnie spłyca zmarszczki mimiczne i rozjaśnia przebarwienia. Redukcja zmarszczek mimicznych światłem lasera daje bardzo dobre rezultaty, ponieważ pobudza skórę do produkcji w tkankach kolagenu i elastyny. Może też niwelować plamy i poprawiać koloryt, jednocześnie nie wywołując podrażnień. 

Tulowy laser na twarz pozwala na uzyskanie efektu odmłodzenia skóry, ale też na terapię zmian zanikowych np. po ospie wietrznej czy potrądzikowych. Umożliwia pozbycia się blizn po urazach i oparzeniach. Przy odpowiednim dobraniu metody zabiegowej laser tulowy będzie usuwał zmarszczki i bruzdy oraz poprawiał owal twarzy. Wszystko dlatego, że pobudza skórę do odbudowania kolagenu w miejscach, gdzie wystąpił jego znaczny ubytek. Wykorzystanie zabiegów z tego rodzaju laserem to obecnie najbardziej popularna metoda odmładzania laserowego. 

Usuwanie zbędnego owłosienia – depilacja laserowa

Przy użyciu lasera oraz urządzeń IPL można usunąć zbędne owłosienie na twarzy – głównie nad górną wargą, na brodzie czy nosie. Depilacja laserowa wykorzystuje długości fali pochłanianej przez znajdującą się w mieszku włosowym melaninę. Barwnik rozpada się, a mieszek ulega zniszczeniu, w wyniku którego sam włos również wypada.

Zabieg usuwania przebarwień skórnych laserem

Usuwanie przebarwień na skórze twarzy możliwe jest z wykorzystaniem laserowych metod. Przebarwienia i plamy powstają w wyniku działania różnych czynników. Pozbywanie się ich laserem będzie polegało na naświetleniu poszczególnych plam wiązką lasera mającą odpowiednią długość fali. Promieniowanie świetlne pochłaniane jest przez melaninę, która odbija je i rozpada się pod ich wpływem. Uszkodzony w ten sposób barwnik jest naturalnie usuwany przez organizm.

Zabieg usuwania drobnych naczyń krwionośnych

Przy użyciu lasera można zniwelować drobne i rozszerzone naczynka krwionośne zlokalizowane na twarzy tzw. teleangiektazje. W tym celu wykonuje się ich zamykanie z użyciem urządzenia laserowego lub generatorów intensywnych impulsów światła IPL. Bardzo często zabiegi laserowe zamykające naczynka krwionośne przeprowadzane są pod kontrolą USG, aby móc precyzyjnie ustawić głowicę lasera. 

Źródła:

  • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-8.pdf

  • https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/182801

  • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.1-5.pdf

Artykuły powiązane

Zabiegi

Metamorfoza w Enel-Med

O piękny uśmiech kolejnej uczestniczki „Metamorfozy Claudii” zadbała lek.stom. Aneta Warzecha, specjalistka Enel-Med. Dla pani Marioli wizyty w jej gabinecie były przełomowe.

Zabiegi

Czynniki wzrostu w medycynie estetycznej

Czynniki wzrostu są w medycynie estetyczniej wykorzystywane dla intensywnej regeneracji i widocznej poprawy kondycji skóry. Nowoczesne techniki pozwalają skutecznie zadbać o zdrowie i urodę.

Artykuły polecane dla Ciebie