Rehabilitacja ortopedyczna

rehabilitacja

Coraz więcej osób skarży się na bóle kręgosłupa, które często mogą ustąpić po po rehabilitacji ortopedycznej. Kiedy warto z niej skorzystać, mówi Dominik Dyhdalewicz, trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta kliniki Enel-Sport.

Czym jest rehabilitacja ortopedyczna?

W dużym skrócie jest to rehabilitacja szeroko-pojętego narządu ruchu. Rehabilitacja ortopedyczna zajmuje się leczeniem czynnościowych jak i strukturalnych zaburzeń narządu ruchu wywołanych różnego rodzaju czynnikami. Ma na celu umożliwienie powrotu pacjenta do codziennej aktywności po przerwie wywołanej urazem. W naszej pracy wykorzystujemy terapię manualną, ćwiczenia ruchowe oraz wspomagamy terapię zabiegami fizykalnymi.

Z jakimi urazami najczęściej przychodzą pacjenci?

Bardzo dużą część naszych pacjentów stanowią osoby z problemami ze strony kręgosłupa. Nie zawsze są to pacjenci pourazowi. Mówiąc o urazach, najczęstszymi są te występujące w obrębie stawów kolanowych.

Z czego to wynika?

Bóle kręgosłupa są najczęściej związane z brakiem aktywności, nieprawidłową postawą ciała, czy też brakiem ergonomii pracy Nie odkryję również Ameryki, gdy powiem, że siedzący tryb życia jest plagą XXI wieku. Problemem są choćby smartphony, z którymi spędzamy bardzo dużo czasu wymuszając nienaturalną pozycję kręgosłupa.

Co zrobić, aby temu zapobiec?

Ruszać się. Bo sam nakaz zmiany siedzącego trybu życia jest trudny do wprowadzenia. Mam świadomość, że ogromna większość ludzi ma pracę w biurze lub często przebywa w podróży. Dlatego powinniśmy przed lub po pracy wprowadzić proste formy aktywności fizycznej. Warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty bądź trenera, który nauczy nas prawidłowo wykonywać ćwiczenia oraz będzie monitorował i nadzorował proces treningu. Najprostszą formą aktywności są spacery czy też zdobywający w ostatnim czasie dużą popularność nordic walking. Warto wdrożyć również trening siłowy gdyż musimy pamiętać iż z wiekiem ilość i jakość masy mięśniowej oraz gęstość kości spada a jest to bardzo istotny aspekt, w kontekście zachowania zdrowia na długie lata.

Od czego zależy długość rehabilitacji?

Od schorzenia i indywidualnego podejścia pacjenta. W naszej pracy posługujemy się usystematyzowanymi protokołami, które określają bardzo dokładnie czas oraz przebieg postępowania lecz zdarza się, że w toku rehabilitacji pojawiają się różnego rodzaju komplikacje. Bardzo ważnym aspektem jest systematyczność i zaangażowanie pacjenta.

Do kogo powinniśmy się zgłosić, aby rozpocząć leczenie?

Zależy od tego, jak wygląda problem bólowy. Jeśli jest on ostry i powypadkowy to należy zgłosić się w pierwszej kolejności do ortopedy. U nas w klinice nie wymagamy skierowania, aby udać się na taką konsultację. Ortopeda po zdiagnozowaniu urazu skieruje następnie pacjenta na odpowiednią rehabilitację. Jeśli jest to uraz przewlekły, który dokucza nam od dłuższego czasu, możemy zgłosić się do fizjoterapeuty, który zdiagnozuje pacjenta i wdroży plan rehabilitacji.

Jakie dodatkowe badania powinniśmy przeprowadzić przed jej rozpoczęciem?

Bardzo dobrym badaniem jest rezonans magnetyczny, który pokazuje nam stan wszystkich tkanek w organizmie. Moim zdaniem jest to najbardziej kompleksowe badanie, które zna medycyna w dziedzinie rehabilitacji ortopedycznej.

Artykuły powiązane

rehabilitacja

Zerwanie więzadeł - leczenie

Zerwanie więzadeł to kontuzja, która coraz częściej pojawia się w sporcie zawodowym i amatorskim. Jak wygląda leczenie? Odpowiada dr n. med. Jacek Jaroszewski z Kliniki Enel-Sport.

rehabilitacja

Zerwanie więzadeł - przyczyny

Zerwanie więzadeł, szczególnie w kolanie, jest kontuzją coraz częściej spotykaną wśród sportowców zawodowych i amatorskich. Dlaczego tak się dzieje mówi dr n. med. Jacek Jaroszewski.

Artykuły polecane dla Ciebie