Zły wybór szkolnej torby lub plecaka dla dziecka może przyczynić się do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i dyskopatii w jego dorosłym życiu. Dowiedz się jak wybrać plecak dla dziecka, radzi specjalista ortopedii traumatologii narządu ruchu dr n. med. Wojciech Słowiński z enel-sport.

Jak sprawdzić czy plecak jest dobrze dobrany?

Należy zwrócić uwagę czy dobrze przylega do pleców, czy paski są ustawione na odpowiednią długość i czy plecak nie jest za duży. Ale najważniejsze to sprawdzić ciężar i dążyć do jego zmniejszenia. Stwierdzenie, że jest „za ciężki” jest bardzo indywidualne, więc warto obserwować dziecko i pytać czy się nie męczy podczas drogi do szkoły itd. Idea pozostawiania części książek, zeszytów czy przyborów w szkole jest jak najbardziej słuszna.

Jakie mogą być skutki źle dobranego plecaka?

Te konsekwencje najczęściej nie są widoczne od razu. Wychodzą dopiero w późniejszym wieku, gdy pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, uciski na nerwy, dyskopatie itd. Zazwyczaj trudno powiedzieć, że jest to tylko konsekwencja złego noszenia tornistra lub plecaka. Warto jednak ten element wykluczyć, nosić plecak poprawnie i zmniejszyć szanse na pojawienie się tego rodzaju zmian w wieku średnim lub starszym.

Czy torba z kółkami jest dobrym rozwiązaniem?

O tyle dobrym, że ciężar nie jest dźwigany na plecach, tylko ciągnięty po ziemi. Można przy tym przyjmować różne pozycje ciała zmieniając rękę, którą ciągniemy torbę.

Kiedy należy sięgnąć po pomoc lekarską?

Z dzieckiem, które ma problemy z plecami,na pewno należy udać się do lekarza jeśli stwierdzimy, że pomimo naszych działań, czyli skorygowania postawy dziecka, zmniejszenia ciężaru plecaka i dostosowaniu go do naszego dziecka, nadal pojawiają się dolegliwości bólowe lub plecy są skrzywione. Jednym z najczęstszych powodów, z którymi zgłaszają się rodzice, to skrzywienie kręgosłupa dziecka. Wtedy należy zweryfikować czy jest to faktycznie jakaś wada lub choroba, czy wynika tylko z niewłaściwej postawy ciała. Pamiętajmy, że nie każde skrzywienie kręgosłupa jest skoliozą.

Jakie błędy są popełniane najczęściej przez rodziców przy wyborze torby??

Właśnie to, że zdarza się rodzicom, że niewłaściwie dobierają obciążenie plecaka lub nie dążą do tego, żeby dziecko przyjmowało właściwą postawę, czyli np. nie zakładało plecaka na jedno ramię. Ważne, by dziecko uprawiało jakiś sport, bo najmniej problemów z postawą mają te dzieci, które są aktywne fizycznie. Nie chodzi nawet o wielkie uprawianie sportu w jakimś profesjonalnym klubie. Wystarczy, żeby odbywało regularne ćwiczenia związane z koordynacją i stabilizacją ciała.

Jakie ćwiczenia na zdrowy kręgosłup?

Kiedyś ćwiczenia koordynacji i stabilizacji ciała robiono w ramach gimnastyki na lekcjach wychowania fizycznego, ale niestety w tej chwili te zajęcia nie pełnią właściwie żadnej roli. Chodzi o proste ćwiczenia: chodzenie po równoważni, skakanie przez różne przyrządy gimnastyczne, wykonywanie przewrotów w przód, w tył, stanie na głowie czy rękach. Wszystko po to, by za kilka lat nie zgłosili się do lekarza dwudziestolatkowie, którzy nie mogą usiedzieć przy biurku, bo męczy ich ból pleców.