Nadwaga lub otyłość u dzieci

Rozwój dziecka

Monotonna dieta uboga w warzywa i owoce, łatwy dostęp do wysoko przetworzonej, bogatej w energię żywności długie przesiadywanie przed telewizorem i komputerem, wysoki poziom stresu w środowisku, ograniczenie aktywności ruchowej. To wszystko prowadzi do zaburzenia równowagi między poborem a wydatkowaniem energii. co objawia się zwiększeniem tkanki tłuszczowej w organizmie.

Coraz częściej pediatrzy rozpoznają u swoich pacjentów nadwagę lub otyłość. W 95% wszystkich przypadków wynika ona ze zbyt dużej podaży kalorii w stosunku do tego, ile dziecko potrzebuje i zużywa w ciągu dnia. Przyczynami mogą być również predyspozycje rodzinne, niska masa urodzeniowa, wcześniactwo, poród drogą cięcia cesarskiego oraz rzadkie zespoły genetyczne, zaburzenia hormonalne i zaburzenia wynikające z problemów neurologicznych czy psychospołecznych.

U otyłego przedszkolaka prawdopodobieństwo zostania otyłym dorosłym jest ponad czterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała. Otyłość w wieku od piętnastu do siedemnastu lat wiąże się z kolei aż z 17,5 razy większym ryzykiem wystąpienia otyłości w życiu dorosłym. Tak więc ponad 30% otyłych przedszkolaków i prawie 80% otyłych nastolatków ma szansę stać się otyłymi dorosłymi.

Ciężkim schorzeniom, które są powikłaniami otyłości można zapobiec odpowiednio wcześnie rozpoczynając leczenie dziecka z nadmierną masą ciała. Rodzice nie powinni jednak prowadzić takiej terapii na własną rękę. Przypadkowa, źle skomponowana dieta może dziecku zaszkodzić. Dlatego pierwsze kroki trzeba skierować do pediatry albo specjalisty diagnozowania i leczenia otyłości który pomoże znaleźć przyczynę zaburzeń występujących w organizmie dziecka oraz dobrać najlepszą i bezpieczną metodę leczenia

 Ważne jest zwrócenie uwagi na tak zwane modyfikowalne czynniki ryzyka otyłości, czyli takie, na które mamy wpływ i które możemy eliminować, dokonując wyborów dotyczących stylu życia, w tym zachowań związanych ze zdrowiem.          

Wśród problemów związanych z otyłością są:

- nadciśnienie tętnicze

- stłuszczenie wątroby

- zespół policystycznych jajników

- bezdech senny

- zaburzenia kostno-stawowe związane z przeciążeniem kości i mięśni

- zaburzenia emocjonalne

- predyspozycje do chorób nowotworowych w wieku dorosłym

- zaburzenia gospodarki lipidowej

- zaburzenia gospodarki węglowodanowej z cukrzycą typu 2

 

Artykuły powiązane

Rozwój dziecka

Krótkie wędzidełko języka - jak pozbyć się problemu?

Problem krótkiego wędzidełka języka dotyczy od 3 do 4% noworodków. Budowa anatomiczna krótkiego wędzidełka stanowi ograniczenie dla normalnych ruchów języka. Dowiedz się jakie są przyczyny wstąpienia krótkiego wędzidełka i jak można rozpoznać jego objawy. Czy już podczas karmienia piersią można zdiagnozować problem? Dowiedz się jakie zabiegi pozwalają poradzić sobie z krótkim wędzidełkiem języka.

Rozwój dziecka

Zaparcia u dzieci - dieta

Co powinno jeść dziecko w przypadku zaparcia? Jakich produktów powinno się unikać? Kilka faktów, które powinien znać każdy rodzic przedstawia dietetyk mgr. Natalia Torchała.

Artykuły polecane dla Ciebie