Różyczka u dzieci i dorosłych
Najczęściej na różyczkę chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zachorować mogą jednak również osoby dorosłe. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży - może wywołać poronienie lub uszkodzenia płodu.
Objawy różyczki
Różyczka zaczyna się objawami przypominającymi grypę: bólem gardła, kaszlem, bólem głowy i mięśni, stanem podgorączkowym. Na dzień przed wystąpieniem charakterystycznej różowej, drobnoplamistej wysypki dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych. Stan ten może się utrzymać do kilku tygodni. Wysypka (najczęściej nie swędząca) najpierw pojawia się na twarzy, za uszami oraz tułowiu, a następnie na kończynach.
Różyczka u dorosłych zazwyczaj przebiega nieco ciężej niż u dzieci. Jej leczenie objawowe wygląda jednak podobnie jak u najmłodszych. U dzieci różyczka mija w miarę szybko, natomiast u dorosłych częściej wywołuje szereg powikłań, tj. wędrujące zapalenie stawów, małopłytkowość czy niezwykle rzadko zapalenie mózgu.
Szczepienie
By uniknąć zachorowania zaleca się ograniczenie kontaktów z osobami zakażonymi. Dobrym rozwiązaniem jest szczepienie ochronne przeciw różyczce, które w Polsce weszło do Programu Szczepień Ochronnych.
Obecnie w Polsce stosuje się szczepionkę skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Obowiązkowo szczepi się dzieci pomiędzy 13. a 14. miesiącem życia i powtarza się je w 10. roku życia, bowiem odporność poszczepienna może wygasnąć. Kobiety planujące ciążę powinny mieć oznaczony poziom swoistych przeciwciał klasy IgG w surowicy krwi. Jeśli przeciwciała IgG nie zostaną wykryte – kobieta powinna się zaszczepić, a zajście w ciążę planować za minimum 4 tygodnie po szczepieniu.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Krótkie wędzidełko języka - jak pozbyć się problemu?
Problem krótkiego wędzidełka języka dotyczy od 3 do 4% noworodków. Budowa anatomiczna krótkiego wędzidełka stanowi ograniczenie dla normalnych ruchów języka. Dowiedz się jakie są przyczyny wstąpienia krótkiego wędzidełka i jak można rozpoznać jego objawy. Czy już podczas karmienia piersią można zdiagnozować problem? Dowiedz się jakie zabiegi pozwalają poradzić sobie z krótkim wędzidełkiem języka.
Zaparcia u dzieci - dieta
Co powinno jeść dziecko w przypadku zaparcia? Jakich produktów powinno się unikać? Kilka faktów, które powinien znać każdy rodzic przedstawia dietetyk mgr. Natalia Torchała.
Otyłość u dzieci. Przyczyny, leczenie i zapobieganie
Otyłość u dzieci to coraz częstsze zjawisko, jest chorobą wywołaną często przez złe nawyki żywieniowe. Jak pomóc najmłodszym?
Prawidłowa pozycja dziecka przy biurku
Prawidłowa postawa podczas nauki może zaważyć na zdrowym kręgosłupie Twojej pociechy. Jak dziecko powinno siedzieć przy biurku?
Czym jest zabieg Credego i kiedy się go wykonuje?
Zabieg Credego to zabieg wykonywany u noworodków. Polega na zakropieniu oczu roztworem azotanu srebra w celu zapobiegania wystąpienia rzeżączkowego zapalenia spojówek.