- Zamiast trzech różnych szczepionek, mamy możliwość podania jednej - równie skutecznej i bezpiecznej - mówi dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz z poznańskiego oddziału Enel-med.

 

- Czym jest szczepionka „6 w 1”?

 - Szczepienia „6 w 1” to szczepienia skojarzone, wieloskładnikowe czyli takie w których udało się połączyć sześć patogenów :  błonica, krztusiec, tężec, Haemofilus influenzae typ B, polio i WZW typu B w jednej szczepionce. To planowe, celowane, uodpornienie na sześć chorób w jednym wstrzyknięciu.

- Jakie są zalety tej szczepionki? 

- Stworzenie takiej szczepionki dużo nam daje. W kalendarzu szczepień przez pierwsze miesiące życia jest wiele pozycji. Wcześniej w ciągu jednej wizyty trzeba było kilkakrotnie kłuć dziecko, teraz można mu tego oszczędzić. Zamiast trzech różnych szczepionek, mamy możliwość podania jednej - równie skutecznej i bezpiecznej. Jednocześnie zastosowanie szczepienia 6 x1 bardzo dobrze wpisuje się w nowy program PSO na 2017 r gdzie wprowadzono szczepienie p/ko pneumokokom dla wszystkich dzieci urodzonych po 31.12.2016r. Wobec takich możliwości przy zastosowaniu 6 x 1 dajemy naszym pacjentom, mniejszą ilość zastrzyków, mniej bólu i stresu, możliwość ochrony przed kilkoma chorobami, potwierdzony profil bezpieczeństwa, łatwiejsze stosowanie szczepień dodatkowych.

- Jakie są różnice?

- Szczepienie skojarzone poza zmniejszeniem ilości wkłuć, może dawać również mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po wykonaniu szczepienia. Stanowią mniejsze obciążenie dla organizmu dziecka – chociaż uodparniają  przed wieloma chorobami, to zawierają  ok 300 razy mniej antygenów w porównaniu do szczepień bezpłatnych. Szczepienia wysoce skojarzone zawierają antygeny krztuśca tzw. bezkomórkowego -acelularny komponent krztuścowy- DTPa i są lepiej tolerowane niż szczepienia zawierające całe komórki pałeczki krztuśca zawarte w zwykłych szczepionkach - DTPw.  Szczepionka „6 w 1” zawiera antygeny krztuścowe,małe cząstki, które uczą organizm się bronić, ale nie powodują bardzo złych objawów spowodowanych cała komórką krztuśca. Jest więc szczepionką dużo bardziej bezpieczną.

- Co powinniśmy jeszcze wiedzieć o szczepieniach?

- Trzeba mieć świadomość, że należy rozpocząć szczepienia już u dzieci najmłodszych. Nie wolno słuchać ludzi, którzy twierdzą, że dopóki dziecko nie idzie do żłobka czy przedszkola, jest bezpieczne. To my jako rodzice,opiekunowie jesteśmy nosicielami bakterii i możemy stanowić zagrożenie dla najmniejszych dzieci. Małe dzieci nie potrafią się bronić, nie ma co się zastanawiać, trzeba szczepić. 

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu. Uzyskała specjalizację z pediatrii. Doświadczenie zawodowe: Specjalistyczny ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu - zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych. Brała udział w badaniach naukowych wprowadzania nowych leków i szczepionek. Współudział w kilku publikacjach naukowych. Wielokrotny udział w zjazdach i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii czy nefrologii.