Trądzik to zmora dla każdego nastolatka. Jest on prawie nieodłącznym towarzyszem procesu dojrzewania. Niejedna młoda dziewczyna i niejeden młodych chłopak albo go miał, ma, albo dopiero będzie miał. Jak reagować, gdy dziecko przychodzi do nas ze strapioną miną, żaląc się na nieestetyczne pryszcze, które wyskoczyły w dniu randki lub ważnego spotkania? Jak mu poradzić co zrobić z trądzikiem?

Internetowe sposoby na trądzik

Na łamach wielu internetowych portali z kategorii life style znajdziemy liczne przepisy na domowe leczenie trądziku last minute. Są wśród nich domowej roboty pasty składające się z czosnku, z roztworu wody i cynamonu, kurkumy z jogurtem, mieszanki drożdży z mlekiem, a nawet soku z cytryny z białkiem jajka. Działanie takich preparatów wydaje się dobrym rozwiązaniem, gdy nie ma pod ręką specjalistycznego produktu, a czasu jest mało. Trzeba jednak być ostrożnym przy ich stosowaniu. Ich działanie nie jest przebadane dermatologicznie, więc nie wiemy, czy dany specyfik nie zostawi podrażnień na skórze, ani nie potrafimy nawet określić na ile jest on skuteczny. Niewłaściwe ich stosowanie może zakończyć się wręcz zaostrzeniem się trądziku.

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Na pewno nie można pozostawić go bez żadnej reakcji. Nieleczony trądzik może pozostawić po sobie blizny i przebarwienia. Gdy już podejmiemy się walki z pryszczami najlepiej zaufać jedynie specjalistycznym preparatom o dobrej renomie. Należy pamiętać, że ewentualne mankamenty skóry twarzy później będzie bardzo ciężko ukryć, dlatego nie warto eksperymentować z produktami i metodami, które budzą choćby nasze najmniejsze wątpliwości. Z dostępnych bez recepty kosmetyków przydatne w eliminacji trądziku młodzieńczego będą te, które zawierają takie substancje jak np.: nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy i kwas salicylowy. Po poważniejsze środki, w tym podawane naskórnie antybiotyki, będzie trzeba stawić się już do lekarza.

Jak leczyć trądzik?

Wizyta u lekarza dermatologa nie tylko pozwoli skorzystać z preparatów o intensywniejszym działaniu, ale przede wszystkim rozpoznać przyczynę problemu, a w tym wykluczyć alergiczne podłoże trądziku, które wymagałoby zupełnie inaczej ukierunkowanego leczenia. W szczególnych przypadkach, gdy leczenie miejscowe nie będzie przynosiło spodziewanych efektów, może być konieczne zastosowanie farmakologii w postaci doustnej. Będą to np. leki regulujące poziom hormonów w organizmie, gdyż to one na ogół są odpowiedzialne za występowanie trądziku.

Trądzik u dziecka

Podobnie do trądziku młodzieńczego objawia się trądzik dziecięcy, lecz jego przyczyny nie są jednoznacznie określone. Z jego źródła uznaje się na ogół przegrzanie organizmu niemowlęcia (nie należy mylić z potówkami) lub nadmierną ilość androgenów, które dziecko przyjmuje wraz z mlekiem matki. Ponadto, w przypadku trądziku u dziecka, nie przepisuje się na ogół żadnych środków i zaleca się odczekanie, aż zniknie on samoistnie. Mimo to konsultacja z lekarzem pomoże wykluczyć skazę białkową, która ma często zbliżone objawy, a niezdiagnozowana może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych reakcji po podaniu dziecku produktu zawierającego białko mleka krowiego (ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie).

Gładka cera jest możliwa

Przy odpowiedniej profilaktyce, na którą składa się, chociażby higiena twarzy lub dzięki skutecznemu leczeniu, czysta i wolna od zaskórników skóra nie musi pozostawać jedynie w sferze marzeń, ale może stać się codziennością Twojego dziecka. Najważniejsze to nie bagatelizować trądziku. Również dlatego, że często niesie ze sobą liczne kompleksy, które mogą pozostawić piętno na psychice dziecka.