Zapalenie zatok – jak radzić sobie z chorymi zatokami u dziecka?
Katar jest dolegliwością, którą ludzie wyjątkowo łatwo nabywają. Wystarczy krótki czas spędzony w niekorzystnych warunkach atmosferycznych albo chwila w towarzystwie innej osoby z katarem, aby już następnego dnia zmagać się z zapchanym nosem i trudnościami w oddychaniu. Jeszcze łatwiej katar „łapią” nasze dzieci, a znoszą go od nas jeszcze gorzej. Jak wyleczyć katar u małego dziecka?
CZYM JEST KATAR?
Katar u dziecka najczęściej jest objawem niegroźnej infekcji wirusowej, która przeważnie trwa bardzo krótko. Gdy zobaczymy, że nasze dziecko ma problemy z oddychaniem, nie należy wpadać w panikę, ale jest to znak, że należy bacznie obserwować objawy, które nasza pociecha przejawia. Katar u dziecka pojawia się, kiedy naczynia krwionośne w śluzówce, zaatakowane przez wirusy, ulegają „rozszczelnieniu” i przepuszczają na zewnątrz wydzielinę, która bardzo utrudnia przepływ powietrza. W przypadku dzieci, u których kanaliki oddechowe mają znacznie mniejszą średnicę niż u dorosłych ludzi, nawet z pozoru niewielki katar może powodować bardzo poważne problemy z oddychaniem.
LECZENIE W DOMU
Nie ma konieczności natychmiastowego umawiania wizyty u lekarza, kiedy tylko zobaczymy, że dziecko „pociąga nosem”. W mniej poważnych przypadkach, na katar dla dziecka doskonale sprawdzą się znane, domowe sposoby. I tak na przykład, możemy ulżyć naszemu malcowi dbając o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu, ale również mając na uwadze utrzymanie naszej pociechy w prawidłowiej, ułatwiającej wypływanie wydzielin, pozycji. Małe niemowlę powinniśmy ułożyć na brzuchu, a starsze dziecko w pozycji półsiedzącej. Jest to istotne zwłaszcza podczas snu, ponieważ taka pozycja zapewni drożność dróg oddechowych i pozwoli uniknąć zakrztuszenia, co zapewni naszym pociechom, a co za tym idzie nam również, komfortowy i nieprzerywany sen. Katar u dziecka bywa też poważnym utrudnieniem podczas karmienia. Dzieciom karmionym piersią lub mleczkiem z butelki należy oczyścić nos z wydzielin każdorazowo przed jedzeniem, co pozwoli mu spokojnie oddychać podczas posiłku.
LEKI BEZ RECEPTY
Na katar u dziecka mogą pomóc również leki dostępne bez recepty w aptekach. Możemy podzielić je na leki służące nawilżeniu przewodów nosowych i na te zmniejszające obrzęk śluzówki. Farmaceuta po uzyskaniu kilku informacji na temat dolegliwości naszej pociechy bez problemu wskaże najbardziej odpowiedni lek.
KIEDY DO LEKARZA
Zdarza się jednak, że utrzymujący się katar u dziecka i towarzyszące mu dość silne obrzęknięcie śluzówki z zalegającą w nim wydzieliną, doprowadza po czasie do stanu zapalnego. Możemy domniemywać, że mamy do czynienia z zapaleniem zatok, kiedy dziecko zaczyna narzekać na bóle głowy w okolicach czoła i oczu. Przy zapaleniu zatok, najczęściej pojawia się również gorączka. Jest to ten moment, w którym należy porzucić domowe sposoby na katar dla dziecka i udać się do lekarza. Jeżeli potwierdzi on zapalenie zatok, naszą pociechę najpewniej czeka kuracja antybiotykowa.
KATAR ALERGICZNY
Innym rodzajem kataru, który może spotkać nasze dzieci jest katar pojawiający się w charakterze reakcji alergicznej. Tego rodzaju katar u dziecka może być powodowany przez m. in.: roztocza kurzu domowego, pleśnie i grzyby, sierść zwierząt lub pyłki roślin. Katar alergiczny różni się od tego wywołanego infekcją wirusową, ale do ich rozróżnienia potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Często zdarza się, że podczas narażenia na intensywny kontakt z alergenem (np. wiosną, w czasie pylenia roślin) alergia przybiera formę nie tylko kataru, ale może objawiać się także podwyższoną temperaturą ciała czy obrzękiem i bólem gardła. Wtedy łatwo możemy alergię pomylić ze zwykłym przeziębieniem.
By trafnie zinterpretować objawy, które przejawia nasza pociecha, każdorazowo zalecamy pójście z dzieckiem na wizytę do lekarza.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Prawidłowa pozycja dziecka przy biurku
Prawidłowa postawa podczas nauki może zaważyć na zdrowym kręgosłupie Twojej pociechy. Jak dziecko powinno siedzieć przy biurku?
Krótkie wędzidełko języka - jak pozbyć się problemu?
Problem krótkiego wędzidełka języka dotyczy od 3 do 4% noworodków. Budowa anatomiczna krótkiego wędzidełka stanowi ograniczenie dla normalnych ruchów języka. Dowiedz się jakie są przyczyny wstąpienia krótkiego wędzidełka i jak można rozpoznać jego objawy. Czy już podczas karmienia piersią można zdiagnozować problem? Dowiedz się jakie zabiegi pozwalają poradzić sobie z krótkim wędzidełkiem języka.
Zaparcia u dzieci - dieta
Co powinno jeść dziecko w przypadku zaparcia? Jakich produktów powinno się unikać? Kilka faktów, które powinien znać każdy rodzic przedstawia dietetyk mgr. Natalia Torchała.
Czym jest zabieg Credego i kiedy się go wykonuje?
Zabieg Credego to zabieg wykonywany u noworodków. Polega na zakropieniu oczu roztworem azotanu srebra w celu zapobiegania wystąpienia rzeżączkowego zapalenia spojówek.
Otyłość u dzieci. Przyczyny, leczenie i zapobieganie
Otyłość u dzieci to coraz częstsze zjawisko, jest chorobą wywołaną często przez złe nawyki żywieniowe. Jak pomóc najmłodszym?