Katar jest dolegliwością, którą ludzie wyjątkowo łatwo nabywają. Wystarczy krótki czas spędzony w niekorzystnych warunkach atmosferycznych albo chwila w towarzystwie innej osoby z katarem, aby już następnego dnia zmagać się z zapchanym nosem i trudnościami w oddychaniu. Jeszcze łatwiej katar „łapią” nasze dzieci, a znoszą go od nas jeszcze gorzej. Jak wyleczyć katar u małego dziecka?

CZYM JEST KATAR?

Katar u dziecka najczęściej jest objawem niegroźnej infekcji wirusowej, która przeważnie trwa bardzo krótko. Gdy zobaczymy, że nasze dziecko ma problemy z oddychaniem, nie należy wpadać w panikę, ale jest to znak, że należy bacznie obserwować objawy, które nasza pociecha przejawia. Katar u dziecka pojawia się, kiedy naczynia krwionośne w śluzówce, zaatakowane przez wirusy, ulegają „rozszczelnieniu” i przepuszczają na zewnątrz wydzielinę, która bardzo utrudnia przepływ powietrza. W przypadku dzieci, u których kanaliki oddechowe mają znacznie mniejszą średnicę niż u dorosłych ludzi, nawet z pozoru niewielki katar może powodować bardzo poważne problemy z oddychaniem.

LECZENIE W DOMU

Nie ma konieczności natychmiastowego umawiania wizyty u lekarza, kiedy tylko zobaczymy, że dziecko „pociąga nosem”. W mniej poważnych przypadkach, na katar dla dziecka doskonale sprawdzą się znane, domowe sposoby. I tak na przykład, możemy ulżyć naszemu malcowi dbając o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu, ale również mając na uwadze utrzymanie naszej pociechy w prawidłowiej, ułatwiającej wypływanie wydzielin, pozycji.  Małe niemowlę powinniśmy ułożyć na brzuchu, a starsze dziecko w pozycji półsiedzącej. Jest to istotne zwłaszcza podczas snu, ponieważ taka pozycja zapewni drożność dróg oddechowych i pozwoli uniknąć zakrztuszenia, co zapewni naszym pociechom, a co za tym idzie nam również, komfortowy i nieprzerywany sen. Katar u dziecka bywa też poważnym utrudnieniem podczas karmienia. Dzieciom karmionym piersią lub mleczkiem z butelki należy oczyścić nos z wydzielin każdorazowo przed jedzeniem, co pozwoli mu spokojnie oddychać podczas posiłku.

LEKI BEZ RECEPTY

Na katar u dziecka mogą pomóc również leki dostępne bez recepty w aptekach. Możemy podzielić je na leki służące nawilżeniu przewodów nosowych i na te zmniejszające obrzęk śluzówki. Farmaceuta po uzyskaniu kilku informacji na temat dolegliwości naszej pociechy bez problemu wskaże najbardziej odpowiedni lek.

KIEDY DO LEKARZA

Zdarza się jednak, że utrzymujący się katar u dziecka i towarzyszące mu dość silne obrzęknięcie śluzówki z zalegającą w nim wydzieliną, doprowadza po czasie do stanu zapalnego. Możemy domniemywać, że mamy do czynienia z zapaleniem zatok, kiedy dziecko zaczyna narzekać na bóle głowy w okolicach czoła i oczu. Przy zapaleniu zatok, najczęściej pojawia się również gorączka. Jest to ten moment, w którym należy porzucić domowe sposoby na katar dla dziecka i udać się do lekarza. Jeżeli potwierdzi on zapalenie zatok, naszą pociechę najpewniej czeka kuracja antybiotykowa.

KATAR ALERGICZNY

Innym rodzajem kataru, który może spotkać nasze dzieci jest katar pojawiający się w charakterze reakcji alergicznej. Tego rodzaju katar u dziecka może  być powodowany przez m. in.: roztocza kurzu domowego, pleśnie i grzyby, sierść zwierząt lub pyłki roślin. Katar alergiczny różni się od tego wywołanego infekcją wirusową, ale do ich rozróżnienia potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Często zdarza się, że podczas narażenia na intensywny kontakt z alergenem (np. wiosną, w czasie pylenia roślin) alergia przybiera formę nie tylko kataru, ale może objawiać się także podwyższoną temperaturą ciała czy obrzękiem i bólem gardła. Wtedy łatwo możemy alergię pomylić ze zwykłym przeziębieniem.

By trafnie zinterpretować objawy, które przejawia nasza pociecha, każdorazowo zalecamy pójście z dzieckiem na wizytę do lekarza.