Złamanie? Nie tylko rehabilitacja!
Po złamaniu kości wspomagające działanie dla organizmu ma odpowiednia dieta. Z reguły pamiętamy, że potrzebna jest rehabilitacja ale także dieta może przyjść z pomocą i ułatwić powrót do całkowitej sprawności.
Nasz jadłospis w okresie leczenia powinien dostarczyć optymalną ilość niezbędnych w procesie zrastania się kości składników odżywczych. Aby przyśpieszyć proces regeneracji i zrastania kości powinniśmy dodatkowo dostarczyć do organizmu większe ilości wapnia, witaminy D, a także białka.
Wapń
Pierwiastek niezbędny do odtworzenia tkanki kostnej. Bogatym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory, dlatego w trakcie rekonwalescencji należy codziennie spożywać nawet cztery porcje produktów mlecznych. Wapń z produktów mlecznych jest bardzo dobrze przyswajalny. Wapń znajdziemy również w produktach roślinnych takich jak warzywa kapustne, brokuły i nasiona roślin strączkowych: soja, soczewica, fasola.
Witamina D
Niedobór tej witaminy spowalnia wchłanianie wapnia oraz wpływa niekorzystnie na proces tworzenia i mineralizacji kości. Dlatego do naszego jadłospisu wprowadźmy więcej jajek, masła, wątróbkę czy tłuste ryby. Pamiętajmy, że produkcji witaminy D przez organizm człowieka sprzyja ekspozycja na słońce, dlatego zaleca się przebywanie na świetle dziennym.
Białko
Jest niezbędne dla wchłaniania wapnia, wpływa na syntezę kolagenu i innych białek, które tworzą tkankę łączną kości. Dlatego dodajmy do diety chude mięso, ryby, jajka oraz nabiał.
Potas
Jest niezbędny do prawidłowego procesu budowy tkanki kostnej. Dodatkowo ogranicza wydalanie wapnia z moczem. Dobrym źródłem potasu są orzechy, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce.
Magnez
powiązany jest z metabolizmem wapnia. Jego niedobór wpływa niekorzystnie na mineralizację kości. Ten pierwiastek znajdziemy w kakao, czekoladzie, kaszach, oraz orzechach.
Kaloryczność
Dodatkowo należy pamiętać, że zazwyczaj po złamaniu kości jesteśmy o wiele mniej aktywni. Dlatego też spada nasze zapotrzebowanie na kalorie. Podstawą jest więc wprowadzenie zdrowego, mniej kalorycznego jadłospisu, bogatego w witaminy, składniki mineralne oraz błonnik, który nie pozwoli nam przytyć mimo braku lub zmniejszenia aktywności.
Bogata w cenne witaminy i minerały dieta korzystnie wpływa na regenerację złamanych kości. Dlatego warto w czasie rehabilitacji odżywiać się świadomie i nie zapominać o szczególnym zapotrzebowaniu organizmu na wapń, witaminę D i białko. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie cukrów prostych i produktów przetworzonych, które dostarczają "pustych kalorii" i mogą powodować tycie. Na czas rehabilitacji plan szybkiego powrotu do zdrowia warto ustalić z dietetykiem.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Czym jest zabieg Credego i kiedy się go wykonuje?
Zabieg Credego to zabieg wykonywany u noworodków. Polega na zakropieniu oczu roztworem azotanu srebra w celu zapobiegania wystąpienia rzeżączkowego zapalenia spojówek.
Zaparcia u dzieci - dieta
Co powinno jeść dziecko w przypadku zaparcia? Jakich produktów powinno się unikać? Kilka faktów, które powinien znać każdy rodzic przedstawia dietetyk mgr. Natalia Torchała.
Krótkie wędzidełko języka - jak pozbyć się problemu?
Problem krótkiego wędzidełka języka dotyczy od 3 do 4% noworodków. Budowa anatomiczna krótkiego wędzidełka stanowi ograniczenie dla normalnych ruchów języka. Dowiedz się jakie są przyczyny wstąpienia krótkiego wędzidełka i jak można rozpoznać jego objawy. Czy już podczas karmienia piersią można zdiagnozować problem? Dowiedz się jakie zabiegi pozwalają poradzić sobie z krótkim wędzidełkiem języka.
Prawidłowa pozycja dziecka przy biurku
Prawidłowa postawa podczas nauki może zaważyć na zdrowym kręgosłupie Twojej pociechy. Jak dziecko powinno siedzieć przy biurku?
Otyłość u dzieci. Przyczyny, leczenie i zapobieganie
Otyłość u dzieci to coraz częstsze zjawisko, jest chorobą wywołaną często przez złe nawyki żywieniowe. Jak pomóc najmłodszym?