Dobra kondycja uzębienia to wynik nie tylko regularnych przeglądów w gabinecie dentystycznym, czy leczenia ubytków próchnicowych. Profesjonalna profilaktyka stomatologiczna jest podstawowym filarem zdrowia całego organizmu, ale przede wszystkim zdrowia dziąseł i zębów. Jednym ze sposobów na to, aby zachować piękny i zdrowy uśmiech jest zabieg GBT (Guided Biofilm Therapy), a czym jest i jakie daje efekty - o tym w poniższym artykule.

Co to jest higienizacja jamy ustnej?

Pełna higienizacja jamy ustnej to zabieg pozwalający na najdokładniejsze oczyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego. Wykonuje go higienistka stomatologiczna lub dentysta i mogą z niego skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci w wieku od 7 roku życia. Dzięki oczyszczeniu szkodliwych złogów kamienia nazębnego i osadu, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy oraz różnego rodzaju chorób atakujących przyzębie. Higienizacja jest zabiegiem profesjonalnym i uzupełnieniem niedociągnięć w domowej pielęgnacji jamy ustnej.
Ogólnie przyjmuje się, że zabieg higienizacji jamy ustnej powinno wykonać się co 6 miesięcy, jednak warto kwestię powtarzalności wizyt skonsultować z higienistką bądź stomatologiem, który określi częstotliwość dobraną do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.
Osoby pijące duże ilości kawy czy mocnej herbaty, mogą potrzebować częstszego wykonywania zabiegów, ze względu na gromadzący się z tych napojów osad nazębny. To samo dotyczy pacjentów palących papierosy.
Przesłankami do konieczności wykonania higienizacji jamy ustnej, oprócz wspomnianego osadu nazębnego będą także:

 • obecność kamienia nazębnego;
 • krwawienia dziąseł podczas szczotkowania;
 • obrzęki i zaczerwienienie dziąseł;
 • nieświeży oddech;
 • choroby przyzębia;
 • uzupełnienia protetyczne jak np. implanty;
 • aparat ortodontyczny.

Kompleksowa, profesjonalna higienizacja jamy ustnej pozwoli na pozbycie się wspomnianych powyżej dolegliwości, które – nieleczone - mogą mieć poważne skutki dla zdrowia naszych zębów. Zabieg higienizacji jamy ustnej jest niezmiernie istotny w podtrzymaniu efektów leczenia protetycznego, implantologicznego czy ortodontycznego. Obecność płytki nazębnej i kamienia może spowodować komplikacje przy wrzepionym implancie lub nawet jego utratę. Z kolei pacjenci noszący aparaty ortodontyczne, z uwagi na elementy konstrukcji aparatu, mają większe szanse na stany zapalne dziąseł i ich przerost, ponieważ samodzielne oczyszczanie powierzchni zębowych jest znacznie utrudnione. Pacjenci ortodontyczni i implantologiczny powinni odwiedzać gabinet higieny przynajmniej co 6 miesięcy, chyba że higienistka lub dentysta zaleci ten zabieg częściej, np. co 3 miesiące.
Wprowadzenie systematycznej profesjonalnej higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym jest elementem, który pomoże utrzymać zdrowe i piękne zęby na dłużej.

Jak przebiega profesjonalna higienizacja jamy ustnej GBT?

GBT (Guided Biofilm Therapy) czyli zabieg całkowitego usuwania szkodliwej płytki bakteryjnej (biofilmu), osadu i kamienia nazębnego uzupełniony fluoryzacją (pokryciem zębów preparatami o wysokim, bezpiecznym stężeniu związków fluoru). Biofilm zębowy to główny czynnik etiologiczny powstawania próchnicy oraz chorób przyzębia. Jest on prawie niewidoczny gołym okiem.
GBT to zabieg nieinwazyjny, bardzo precyzyjny i całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia, składający się z ośmiu etapów. Mogą z niego korzystać dorośli, ale i dzieci, które ukończyły 7 rok życia. Nie ma także przeciwwskazań, by przystąpiły do niego również osoby będące w trakcie leczenia ortodontycznego (noszący aparaty), protetycznego, implantologicznego czy periodontologicznego.
W celu zachowania najwyższego komfortu pacjenta podczas zabiegu stosowana jest ciepła woda i mikronowej średnicy piasek, które pomagają w zapobieganiu wystąpienia nadwrażliwości zębów i zniwelowania nieprzyjemnych odczuć. Zabieg pozwala na oczyszczenie z płytki bakteryjnej nie tylko zębów, ale także dziąseł i kieszonek dziąsłowych oraz innych tkanek miękkich w jamie ustnej.
Ta profesjonalna profilaktyka stomatologiczna składa się z ośmiu następujących po sobie etapów, a są nimi:

 1. Ocena – początek wizyty to ocena stanu jamy ustnej – zarówno zdrowych zębów, jak i tych zaatakowanych przez próchnicę, przegląd ewentualnych stanów zapalnych dziąseł oraz przyzębia. Ocena dotyczy również stanu posiadanych implantów.
 2. Wybarwienie – przy użyciu gąbeczek wybarwiających na kolor fioletowy pacjent może zobaczyć miejsca, których nie doczyszcza w swojej codziennej pielęgnacji w środowisku domowym. Po usunięciu biofilmu, kamień nazębny jest łatwiejszy do wykrycia. Zacienione na fioletowo obszary wymagają szczególnej interwencji higienistki;
 3. Motywacja – personel podkreśla wagę profilaktyki/przeprowadza instruktaż higieny w warunkach domowych. Tłumaczona jest zasadność stosowania szczoteczek elektrycznych, nici międzyzębowych oraz irygatorów.
 4. Airflow – ten etap polega na oczyszczaniu zarówno naturalnych zębów, jak i wypełnień oraz implantów przy pomocy specjalistycznej dyszy z podgrzewaną wodą, z piaskiem o mikronowej średnicy. Biofilm usuwany jest nad i poddziąsłowo, następnie oczyszczane są tkanki miękkie (dziąsła, język, podniebienie).
 5. Perioflow – polega na usuwaniu biofilmu znajdującego się w głębokich kieszonkach przy naturalnych zębach, implantach oraz furkacjach korzeni (anatomiczna przestrzeń międzykorzeniowa w obrębie zębów wielokorzeniowych, usytuowana u podstawy rozwidlenia korzeni).
 6. Piezon – ten etap polega na usunięciu kamienia nad- i poddziąsłowo, po nim następuje czyszczenie kieszonek oraz okolic wokół implantów i uzupełnień protetycznych. Zminimalizowane użycie ultradźwiękowego skalera chroni twarde tkanki zęba przed uszkodzeniami.
 7. Kontrola – stomatolog lub wykonująca zabieg higienistka sprawdza całkowite usunięcie biofilmu oraz kamienia, przechodząc do diagnozy stanu próchnicy. Następnie następuje zabezpieczenie zębów fluorem.
 8. Plan wizyty – ostatnim etapem jest zaplanowanie harmonogramu kolejnych wizyt w oparciu o ocenę potrzeb klinicznych pacjenta.

Warto w tym miejscu dodać, że zabieg GBT odbywa się w ciągu jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym, a efekty są widoczne od razu.

Jakie są zalecenia po higienizacji tego typu?

Zabieg GBT daje natychmiastowe efekty po jego wykonaniu, niemniej jednak są pewne zalecenia, których należy przestrzegać by efekt mógł utrzymać się możliwie jak najdłużej. I tak, przede wszystkim:

 • przez pierwszą godzinę po higienizacji GBT należy powstrzymać się od spożywania posiłków i napojów;
 • przez 24 godziny po zabiegu zaleca się stosowanie tzw. białej diety, czyli unikamy pokarmów i napojów, które mogłyby przebarwić płytkę zębową (np. jagody, wiśnie, borówki, papryka, buraki, czerwona kapusta, przyprawa curry, napoje kolorowe, czerwone wino i inne);
 • do końca dnia zabiegu nie należy spożywać kwaśnych produktów;
 • do końca dnia zabiegu nie należy spożywać produktów o lepkiej konsystencji (np. banany, jogurty z owocami, musli, chipsy, karmel itp.);
 • w pierwszych dniach po zabiegu należy szczotkować zęby szczoteczką z miękkim włosiem;
 • w momencie wystąpienia czasowej nadwrażliwości zębów i dziąseł na ciepło, zimno, smaki słodki czy kwaśny, zaleca się stosować płyny znoszące nadwrażliwość.

Później pozostaje już tylko pamiętać, że prawidłowa higiena jamy ustnej, w połączeniu z regularną opieką dentystyczną, pozwala zapobiegać rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia, oraz gwarantuje dobry ogólny stan zdrowia.


Źródła:
Wewnętrzne materiały enel-med stomatologia.