Rodzaje i symptomy chorób przyzębia – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
Choroby zębów i przyzębia występują u 1 do nawet 25,7% populacji, w zależności od kraju, w którym przeprowadzono badania, zwykle częściej u mężczyzn i u osób starszych. Najbardziej powszechnym schorzeniem przyzębia jest zapalenie dziąseł wywołane osadzaniem się płytki bakteryjnej. Jak wygląda leczenie chorób przyzębia? Jak przedstawia się klasyfikacja chorób przyzębia?
Spis treści:
- Choroby przyzębia – podział
- Choroby przyzębia – przyczyny
- Choroby przyzębia – objawy
- Leczenie przyzębia
Choroby dziąseł i przyzębia to grupa schorzeń dotykających tkanek otaczających szyjkę i korzeń zęba: dziąsło, ozębną, okostną, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Zdrowe tkanki przyzębia odpowiadają m.in. za utrzymanie zęba w zębodole i amortyzację sił mechanicznych tworzących się w trakcie żucia, a także stanowią barierę przed wnikaniem bakterii w głębiej położone okolice korzenia. Skutkiem nieleczonych zaawansowanych chorób przyzębia może być nawet utrata zęba. W dzisiejszych czasach można skutecznie zahamować rozwój choroby przyzębia Leczeniem tak poważnych przypadków zajmuje się periodontologia.
Choroby przyzębia – podział
Choroby przyzębia najprościej podzielić na zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia. Zapalenie dziąseł to najwcześniejszy i najłatwiejszy do wyleczenia etap choroby. Jeśli jednak zostanie on zlekceważony, może się przenieść na aparat zawieszeniowy zęba. W takim wypadku mówimy już o chorobie przyzębia, która prowadzi do zniszczenia przyczepu więzadłowego zęba do kości zębodołu, powstawania patologicznych kieszeni dziąsłowych, a następnie ubytków kostnych i w konsekwencji utraty zęba
Choroby przyzębia – przyczyny
Główną przyczyną występowania chorób tkanek przyzębia jest odkładanie się płytki bakteryjnej w wyniku nieprawidłowej codziennej higieny jamy ustnej (nawet 90% przypadków). Na występowanie chorób przyzębia mają wpływ wiek, płeć, predyspozycje genetyczne, a także palenie papierosów, choroby ogólne, przyjmowanie niektórych leków, stres i status społeczno-ekonomiczny.
Profilaktyka chorób przyzębia opiera się głównie na codziennych prawidłowych zabiegach szczotkowania uzębienia w warunkach domowych, regularnych wizytach kontrolnych u periodontologa, a także wykonywaniu profesjonalnych zabiegów higienizacji w gabinecie stomatologicznym.
Choroby przyzębia – objawy
Lekki stan zapalny dziąsła brzeżnego może się rozwinąć nawet po 24-48 godzinach zalegania płytki nazębnej. Jednym z pierwszych objawów stanu zapalnego są krwawiące dziąsła podczas szczotkowania lub nitkowania zębów. Inne symptomy to:
- tkliwe, obrzęknięte, zaczerwienione i bolesne dziąsła,
- nieprzyjemny zapach i posmak w ustach,
- ruchomość zębów
- odsłonięcie się szyjek zębowych i ich nadwrażliwość
Leczenie przyzębia
W leczeniu chorób jamy ustnej i przyzębia najważniejsze jest uświadomienie pacjentowi tego, że dbałość o higienę jamy ustnej ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania tkanek przyzębia w dobrej kondycji. Jeśli już jednak dojdzie do rozwoju stanu zapalnego dziąseł, należy udać się do stomatologa lub higienistki stomatologicznej, którzy podczas zabiegu higienizacji usuną płytkę nazębną, a także kamień nad- i poddziąsłowy. Kiedy choroba jest już bardziej zaawansowana i dochodzi do zapalenia przyzębia, lekarz periodontolog w zależności od objawów decyduje o wprowadzeniu leczenia przeciwzapalnego, a następnie regeneracyjnego.
Dbałość o higienę jamy ustnej jest jednym z najważniejszych warunków zachowania jej zdrowia. Dlatego należy zgłaszać się na profesjonalne zabiegi higienizacyjne co 6 miesięcy oraz stomatologiczne badania kontrolne. Należy również pamiętać, ze nieleczone przewlekłe stany zapalne przyzębia mogą stanowić zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jak pokonać strach przed dentystą?
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.
Zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy, leczenie
Co każdy pacjent powinien wiedzieć o chorobach przyzębia i dziąseł, oraz jak leczyć tę dolegliwość – o tym w artykule.
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty periodontologa?
Czym się zajmuje periodontolog? Dowiedz się, kiedy się wybrać do dentysty periodontologa.
Wada zgryzu od smoczka: kiedy może się pojawić?
Ssanie smoczka i butelki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój zgryzu u dzieci. Sprawdź, jakie wady zgryzu mogą wywołać i jak temu zapobiec!
Drukarka 3D i skaner wewnątrzustny: czy protetyka w jeden dzień jest możliwa?
Nowoczesna stomatologia dysponuje narzędziami, które pozwalają wykonać idealnie dopasowane uzupełnienie protetyczne w jeden dzień. Pomagają w tym skaner wewnątrzustny i drukarka 3D.