Choroby zębów i przyzębia występują u 1 do nawet 25,7% populacji, w zależności od kraju, w którym przeprowadzono badania, zwykle częściej u mężczyzn i u osób starszych. Najbardziej powszechnym schorzeniem przyzębia jest zapalenie dziąseł wywołane osadzaniem się płytki bakteryjnej. Jak wygląda leczenie chorób przyzębia? Jak przedstawia się klasyfikacja chorób przyzębia?

Choroby dziąseł i przyzębia to grupa schorzeń dotykających tkanek otaczających szyjkę i korzeń zęba: dziąsło, ozębną, okostną, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Zdrowe tkanki przyzębia odpowiadają  m.in. za utrzymanie zęba w zębodole i amortyzację sił mechanicznych tworzących się w trakcie żucia, a także stanowią barierę przed wnikaniem bakterii w głębiej położone okolice korzenia. Skutkiem nieleczonych zaawansowanych chorób przyzębia może być nawet utrata zęba. W dzisiejszych czasach można skutecznie zahamować rozwój choroby przyzębia  Leczeniem tak poważnych przypadków zajmuje się periodontologia.

 

Choroby przyzębia – podział

Choroby przyzębia najprościej podzielić na zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia. Zapalenie dziąseł to najwcześniejszy i najłatwiejszy do wyleczenia etap choroby. Jeśli jednak zostanie on zlekceważony, może się przenieść na aparat zawieszeniowy zęba. W takim wypadku mówimy już o chorobie przyzębia, która prowadzi do zniszczenia przyczepu więzadłowego zęba do kości zębodołu, powstawania patologicznych kieszeni dziąsłowych, a następnie ubytków kostnych i w konsekwencji utraty zęba

 

Choroby przyzębia – przyczyny

Główną przyczyną występowania chorób tkanek przyzębia jest odkładanie się płytki bakteryjnej w wyniku nieprawidłowej codziennej higieny jamy ustnej (nawet 90% przypadków). Na występowanie chorób przyzębia mają wpływ wiek, płeć, predyspozycje genetyczne, a także palenie papierosów, choroby ogólne, przyjmowanie niektórych leków, stres i status społeczno-ekonomiczny.

Profilaktyka chorób przyzębia opiera się  głównie na codziennych prawidłowych zabiegach szczotkowania uzębienia w warunkach domowych, regularnych wizytach kontrolnych u  periodontologa, a także wykonywaniu profesjonalnych zabiegów higienizacji  w gabinecie stomatologicznym.

Choroby przyzębia – objawy

Lekki stan zapalny dziąsła brzeżnego może się rozwinąć nawet po 24-48 godzinach zalegania płytki nazębnej. Jednym z pierwszych objawów stanu zapalnego są krwawiące dziąsła podczas szczotkowania lub nitkowania zębów. Inne symptomy to:

  • tkliwe, obrzęknięte, zaczerwienione  i bolesne dziąsła,
  • nieprzyjemny zapach i posmak w ustach,
  • ruchomość zębów
  • odsłonięcie się szyjek zębowych i ich nadwrażliwość

Leczenie przyzębia

W leczeniu chorób jamy ustnej i przyzębia najważniejsze jest uświadomienie pacjentowi tego, że dbałość o higienę jamy ustnej ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania tkanek przyzębia w dobrej kondycji. Jeśli już jednak dojdzie do rozwoju stanu zapalnego dziąseł, należy udać się do stomatologa lub higienistki stomatologicznej, którzy podczas zabiegu higienizacji usuną płytkę nazębną, a także kamień nad- i poddziąsłowy. Kiedy choroba jest już bardziej zaawansowana i dochodzi do zapalenia przyzębia, lekarz periodontolog w zależności od objawów decyduje o wprowadzeniu leczenia przeciwzapalnego, a następnie regeneracyjnego.

Dbałość o higienę jamy ustnej jest jednym z najważniejszych warunków zachowania jej zdrowia. Dlatego należy zgłaszać się na profesjonalne zabiegi higienizacyjne co 6 miesięcy oraz  stomatologiczne badania kontrolne. Należy również pamiętać, ze nieleczone przewlekłe stany zapalne przyzębia mogą stanowić zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia