Dlaczego skóra się starzeje?

Ciało

O wpływie czasu i czynników zewnętrznych na naszą skórę opowiada dermatolog Katarzyna Łukowska z Kliniki Estell. Dowiedz się, dlaczego skóra się starzeje, jak o nią zadbać i jakie zabiegi pomogą hamować procesy starzenia.

Starzenie się skóry jest procesem nieuniknionym i nie da się go całkowicie zatrzymać. Istnieją natomiast sposoby, by je opóźnić i sprawić, że jego objawy staną się mniej widocznie. Opowiada o nich Katarzyna Łukowska z Kliniki Estell.

Jakie są przyczyny starzenia się skóry?

Dr Katarzyna Łukowska: Starzenie się skóry to suma działania dwóch czynników:

  • endogennego – związanego z naszymi uwarunkowaniami genetycznymi,
  • egzogennego – związanego z trybem życia.

To właśnie one sprawiają, że każdy człowiek starzeje się w nieco inny sposób i w innym tempie.

Tzw. starzenie się egzogenne to wszystko, co fundujemy naszej skórze przez całe życie. Są to m.in. nawyki pielęgnacyjne i tryb życia. Jeżeli ktoś nie chroni się przed słońcem, pali papierosy i nie pielęgnuje skóry w prawidłowy sposób, oznaki starzenia się skóry będą na pewno widoczne wcześniej i w większym nasileniu. To, co rzuca się w oczy w pierwszej kolejności, to przebarwienia oraz zaburzenia barwnikowe. Porównując dwie twarze w tym samym dojrzałym wieku, od razu możemy stwierdzić, kto chronił się przed słońcem, a kto nie.

Starzenie się skóry obejmuje trzy podstawowe elementy:

  • zmianę struktury skóry, czyli pogorszenie się jej jakości wraz z upływem czasu,
  • starzenie się objętościowe, czyli zanik kości, mięśni i przestrzeni tłuszczowych, co skutkuje wizualnymi ubytkami w obrębie twarzy,
  • element grawitacyjny, czyli zauważalne opadanie tkanek.

Czy istnieją zabiegi, dzięki którym możemy wpływać na poszczególne warstwy skóry?

K.Ł.: Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Działając na jej poszczególne warstwy, możemy niejako pobudzać skórę do regeneracji i hamować procesy starzenia. Wraz z upływem czasu zmniejsza się ilość kolagenu w skórze – głównie kolagenu typu pierwszego, który odpowiada za jędrność i sprężystość skóry. Zwiększa się też ilość enzymów, które rozkładają m.in. elastynę, czyli składniki budulcowe naszej skóry. Skóra staje się cienka, wiotka, traci na jędrności. Przy użyciu odpowiednich zabiegów możemy ją jednak stymulować.

Począwszy od wierzchniej warstwy, czyli naskórka, są to przede wszystkim zabiegi złuszczające: mikrodermobrazje oraz peelingi o różnej głębokości działania (zarówno bardziej powierzchowne, jak i głębsze). Istotna jest także regeneracja skóry, np. przez podawanie w miejsce docelowe odpowiednio dobranych preparatów. Są to popularne zabiegi mezoterapii przy użyciu kwasu hialuronowego i koktajli rewitalizujących. Stymulujemy wówczas skórę i odżywiamy ją od środka. Możemy też wykorzystywać zbiegi z użyciem różnych sprzętów medycznych, które wychodzą naprzeciw potrzebom starzejącej się skóry. To chociażby ultradźwięki, które działają głębiej i mają za zadanie obkurczyć włókna kolagenowe i napiąć je, przez co poprawia się jędrność skóry. Dysponujemy także różnymi laserami, które mogą zniwelować różne problemy starzejącej się skóry.

Aby mówić o dobrym efekcie przeciwstarzeniowym, zabiegi powinny wpływać na wszystkie warstwy skóry. Ich dobór powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dlatego warto osobiście ustalić z lekarzem plan zabiegowy.

Czym można spowolnić proces starzenia się skóry?

K.Ł.: Nie ma jednego uniwersalnego i skutecznego zabiegu. Dbanie o skórę i spowalnianie procesów starzenia się to proces, który wymaga czasu. Zawsze warto wybrać się do lekarza i omówić indywidualny plan naprawy. Każdy pacjent jest inny, każda skóra starzeje się inaczej i wymaga innych zabiegów. Odpowiednio dobrane, mają na celu najbardziej skuteczne u danego pacjenta spowolnienie tego procesu.

Dermatolog zwraca też uwagę na pielęgnację domową, bo to niezwykle ważne. Zabiegi współgrają z codzienną pielęgnacją, więc aby utrzymać ich efekty, ważny jest odpowiedni dobór dermokosmetyków. Ważne też, aby zabiegi profilaktyczne, jak np. nawilżanie skóry, zabiegi odżywcze oraz regenerujące, rozpocząć odpowiednio wcześnie. Dobrym okresem na rozpoczęcie walki z oznakami starzenia się jest sezon powakacyjny, kiedy skóra wymaga naprawy po lecie.

Artykuły powiązane

Ciało

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia to nieinwazyjna metoda stosowana do odmłodzenia, rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. Jest polecana także w terapiach profilaktycznych w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry.

Ciało

Lipoliza iniekcyjna - co to jest

Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej. W jaki sposób rozpuszcza się tkanka tłuszczowa? Zobacz zabieg dr n. med. Krzysztofa Jakubowskiego z warszawskiej Kilikinki Etell.

Ciało

Pękająca skóra na dłoniach

Sucha i pękająca skóra dłoni to nie zawsze kłopot jedynie natury kosmetycznej. Poznaj przyczyny problemów ze skórą dłoni i skuteczne sposoby radzenia sobie z tym kłopotem.

Artykuły polecane dla Ciebie