O wpływie czasu i czynników zewnętrznych na naszą skórę mówi lekarz dermatolog Katarzyna Łukowska z Kliniki Estell. Dowiedz się jak zadbać o swoją skórę i jakie zabiegi pomogą dbać o skórę pomimo upływu czasu.

Starzenie skóry – jakie są przyczyny?

Starzenie się skóry jest rzeczą nieuniknioną i tego nie zmienimy. Zależy od dwóch czynników: endogennego, związanego z naszymi uwarunkowaniami genetycznymi, oraz egzogennego związanego z naszym trybem życia. Każdy człowiek starzeje się inaczej, w nieco inny sposób i w innym tempie. Zależy to od wskazanych wyżej czynników. Starzenie tzw. egzogenne, to wszystko, co fundujemy naszej skórze przez całe życie. Są to m.in. nawyki pielęgnacyjne, tryb i sposób życia. To wszystko odbija się na tempie i procesie starzenia. Jeżeli ktoś nie chroni się przed słońcem, pali papierosy, nie pielęgnuje skóry odpowiednio, na pewno wtedy efekty starzenia widoczne są wcześniej, są bardziej nasilone. To, co rzuca się w oczy w pierwszej kolejności to przebarwienia, zaburzenia barwnikowe, czy stany przednowotworowe. Porównując dwie twarze w tym samym dojrzałym wieku od razu możemy stwierdzić, kto chronił się przed słońcem a kto nie.

Mamy do czynienia z trzema elementami starzenia skóry : zmiana struktury skóry( czylipogorszenie jej jakości wraz z upływem czasu), starzenie objętościowe (zanik kości, mięśni i przestrzeni tłuszczowych, to daje wizualnie ubytek w obrębie twarzy) oraz element grawitacyjny (czyli zauważalne opadanie tkanek ).

Jak zabiegami, pielęgnacją możemy wpływać na poszczególne warstwy skóry?

Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Działając na poszczególne jej warstwy możemy niejako pobudzać skórę do regeneracji, hamując procesy starzenia. Wraz z upływem czasu zmniejsza się ilość kolagenu w skórze. Spada głównie kolagen typu pierwszego, który odpowiada za jędrność i sprężystość skóry. Zwiększa się też ilość enzymów, które rozkładają m.in. elastynę, czyli składniki budulcowe naszej skóry. Skóra staje się cienka, wiotka, traci na jędrności. Przy użyciu odpowiednich zabiegów możemy tę skórę stymulować. Zaczynając od wierzchniej warstwy, czyli naskórka są to przede wszystkim zabiegi złuszczające: mikrodermobrazje, peelingi o różnej głębokości – bardziej powierzchowne, głębsze.

Stawiamy również na regenerację głębszych warstw skóry na przykład przez podawanie preparatów w miejsce docelowe, wymagające regeneracji. Są to popularne zabiegi mezoterapii bardziej powierzchownej lub głębszej przy użyciu preparatów kwasu hialuronowego i koktajli rewitalizujących. Stymulujemy wówczas skórę i odżywiamy od środka. Możemy też wykorzystywać zbiegi z użyciem różnych sprzętów medycznych, które wychodzą naprzeciw potrzebom skóry starzejącej się. To chociażby ultradźwięki, które działają głębiej. Mają za zadanie obkurczyć włókna kolagenowe, napiąć je, przez co poprawić jędrność skóry. Dysponujemy różnymi laserami, które mogą znacznie poprawić różne problemy starzejącej się skóry. Żeby mówić o dobrym efekcie przeciwstarzeniowym trzeba myśleć o wszystkich trzech warstwach skóry, o takim doborze zabiegów , aby efekt był najlepszy dla danego pacjenta. Dlatego warto ustalić plan zabiegowy indywidulanie z lekarzem.

Jak spowolnić proces starzenia skóry?

Nie ma jednego uniwersalnego i skutecznego zabiegu. Dbanie o skórę i spowalnianie procesów starzenia to proces i czas. Zawsze warto wybrać się do lekarza i omówić indywidualny plan naprawy . Każdy pacjent jest inny, każda skóra starzeje się inaczej i wymaga innych zabiegów. Odpowiednio dobrane mają na celu najbardziej skuteczne u danego pacjenta spowolnienie tego procesu.

Dermatolog zwraca też uwagę na pielęgnację domową, bo to niezwykle ważne. Zabiegi współgrają z codzienną pielęgnacją. Aby utrzymać efekty zabiegowe ważny jest odpowiedni dobór dermokosmetyków. Ważne też, aby zabiegi profilaktyczne jak np. nawilżanie skóry , zabiegi odżywcze, regenerujące rozpocząć odpowiednio wcześnie. Dobrym okresem na rozpoczęcie walki z oznakami starzenia jest sezon powakacyjny, kiedy skóra wymaga zwykle pewnej „naprawy" po urokach lata.