Pękająca skóra na dłoniach

Ciało

Sucha i pękająca skóra dłoni to nie zawsze kłopot jedynie natury kosmetycznej. Poznaj przyczyny problemów ze skórą dłoni i sposoby radzenia sobie z nimi.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Przyczyny pękania skóry dłoni

Przyczyn pękania skóry na dłoniach upatrywać można w ich nadmiernym przesuszeniu. Silne wysuszenie skóry dłoni spowodowane jest niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, do których należy niska temperatura, wiatr i mróz, dlatego też problem suchych dłoni często pojawia się 
w okresie zimowym, ale nie tylko. Oprócz czynników atmosferycznych wysuszenie skóry powodują detergenty i inne silne środki chemiczne używane w gospodarstwie domowym, niskiej jakości kosmetyki, w których składzie znajduje się alkohol lub konserwanty oraz częsty i długotrwały kontakt z wodą. W efekcie skóra dłoni staje się szorstka, zaczyna pękać i się łuszczyć.

Niestety, zdarza się również, że problemy ze skórą dłoni spowodowane są procesem chorobowym. Pieczenie, zaczerwienie skóry, uporczywy świąd skóry dłoni, także między palcami, pękanie i łuszczenie się to objawy takich chorób jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy grzybica. Choroby te należą do schorzeń przewlekłych i nawracających, w przypadku ich objawów konieczna jest szyba wizyta u lekarza. Zmiany na skórze dłoni mogą się też pojawić w wyniku reakcji alergicznej na metale takie jak np.: nikiel, z których mogą być wykonane elementy ubioru czy biżuterii.

Jak pomóc popękanej skórze dłoni?

Dla odzyskania zdrowej skóry dłoni konieczna jest ich właściwa ochrona i pielęgnacja. Wszystkie prace domowe wykonuj w gumowych, ochronnych rękawicach. O rękawiczkach nie zapominaj również, wychodząc z domu w mroźne, zimowe dni. Po sprzątaniu i przed wyjściem z domu staraj się posmarować ręce kremem. W ciągu dnia dbaj o właściwe nawilżenie skóry dłoni. Pomogą zapewnić je kremy, w których składzie znajdziesz mocznik lub substancje takie jak alantoina czy pantenol o właściwościach regenerujących. Na noc zastosuj preparaty natłuszczające. W ich składzie szukaj wazeliny, lanoliny czy parafiny, których obecność zapewni odtworzenie ochronnego płaszcza lipidowego na powierzchni skóry.

Jeśli zdarzyło się, że na Twoich dłoniach pojawiły się już większe pęknięcia i rany możesz wygoić stosując maść z witaminą A, która wpływa na prawidłowy stan skóry. Aby odżywić skórę dłoni, możesz zastosować także peelingi i maski z parafiny czy z oliwy z oliwek. Pomóc może także kompres na suche dłonie polegający na posmarowaniu ich grubą warstwą kremu oraz włożeniu bawełnianych rękawiczek, najlepiej na noc. W takich warunkach skóra regeneruje się i wygładza.

Prawidłowa pielęgnacja dłoni to nie tylko kremy i inne preparaty do stosowania zewnętrznego. Elementem wpływającym na stan skóry dłoni jest także dieta. W Twoim menu powinny znaleźć się witamina A, obecna w największych ilościach wątrobie, tranie rybim czy w marchwi, witamina E, której źródła pokarmowe to nasiona słonecznika, orzechy laskowe i migdały oraz witaminy z grupy B, a także minerały takie jak cynk czy selen w największych ilościach obecny w orzechach brazylijskich.

Jeśli Twoje problemy ze skórą dłoni spowodowane są atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, grzybicą czy innymi chorobami, będziesz potrzebować konsultacji lekarskiej. Dermatolog zaleci wówczas odpowiednie preparaty w postaci kremów i maści oraz nierzadko również leczenie ogólnoustrojowe.

Artykuły powiązane

Ciało

Lipoliza iniekcyjna - co to jest

Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej. W jaki sposób rozpuszcza się tkanka tłuszczowa? Zobacz zabieg dr n. med. Krzysztofa Jakubowskiego z warszawskiej Kilikinki Etell.

Ciało

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia to nieinwazyjna metoda stosowana do odmłodzenia, rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. Jest polecana także w terapiach profilaktycznych w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry.

Artykuły polecane dla Ciebie