Promieniowanie słoneczne, mimo iż jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, niesie ze sobą też wiele zagrożeń dla zdrowia. Jego nadużywanie prowadzi do powstania oparzenia słonecznego - skóra jest rozpalona, zaczerwieniona, piecze, swędzi, boli. Oparzenia od słońca rozwijają się zwykle po 1-4 godzinach od ekspozycji. W ich terapii oprócz ogólnodostępnych środków warto sięgnąć po domowe rozwiązania.

Czym jest oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne to jedna z niekorzystnych konsekwencji działania promieniowania słonecznego. Powstają w sytuacji, gdy ilość promieniowania UV docierającego do skóry przekracza zdolności ochronne znajdującego się w niej pigmentu - melaniny.

W największym stopniu na oparzenia słoneczne narażone są osoby o jasnej karnacji. Oparzenia słoneczne rozwija się najczęściej na twarzy, dekolcie, ramionach, dolnej części brzucha, wewnętrznej powierzchni ud.

Stopnie oparzeń termicznych

Oparzenia posłoneczne objawiające się nasilonym rumieniem skóry, połączonym z uczuciem pieczenia, dolegliwościami bólowymi, wrażliwością na dotyk i obrzękiem to oparzenia słoneczne 1 stopnia. Obejmują one jedynie zewnętrzną warstwę skóry (naskórek) i są zdecydowanie najczęstsze. W przypadku, gdy pojawią się bąble, gorączka, silne pieczenie, obfity wysięk surowiczy, nudności, omdlenia, stwierdza się oparzenia słoneczne 2 stopnia. Tego rodzaju oparzenia dotyczą warstwy naskórka i skóry właściwej. Najrzadziej występują oparzenia 3 stopnia, kiedy zniszczeniu ulegają wszystkie trzy warstwy skóry, nerwy i tkanka podskórna. Efektem jest wrażenie martwej skóry i brak czucia w miejscu poparzenia. W dwóch ostatnich przypadkach bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem.

Co na oparzenia słoneczne?

Łagodne przypadki oparzeń słonecznych można z powodzeniem samodzielnie leczyć. W pierwszej kolejności należy schłodzić oparzone miejsca. W tym celu najlepiej zastosować zmoczone w zimnej wodzie ręczniki. Chłód uśmierza ból i redukuje zaczerwienienie. Ulgę przyniosą dostępne w aptece bez recepty specjalne preparaty. Zastosować można panthenol w sprayu czy balsamy po opalaniu zawierające w swoim składzie mentol i alantoinę. Substancje te wykazują działanie natłuszczające, nawilżające, chłodzące, regenerujące i poprawiają barierę lipidową naskórka. Warto też sięgnąć po maści z kwasem hialuronowym poprawiającym poziom nawilżenia naskórka. Wskazana jest dodatkowo suplementacja witaminami E i C, które regenerują uszkodzoną skórę.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Dużą popularnością cieszą się domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Naturalne metody znacznie przyspieszają proces regeneracji poparzonej od słońca skóry. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest sok wyciśnięty z żywego aloesu. Alternatywnie wykorzystać można kremy łagodzące z aloesem. Aloes wykazuje właściwości silnie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Oparzenia słoneczne pomoże złagodzić kąpiel w occie jabłkowym, która też zapobiegnie rozwojowi infekcji i sprawi, że skóra stanie się mniej zaogniona. Do wanny napełnionej letnią wodą należy wlać 1-2 filiżanki octu jabłkowego. Kąpiel powinna trwać około 15 minut. Znanym rozwiązaniem na oparzenia słoneczne jest owsianka. Płatki owsiane mają działanie przeciwzapalne, zmniejszają opuchliznę i łagodzą ból. Po namoczeniu należy nimi obłożyć poparzoną skórę.

Na oparzenia słoneczne sprawdzi się okład z zimnego jogurtu, kefiru, maślanki czy zsiadłego mleka. Produkty te wyciągają z ciała wysoką temperaturę, przywracają prawidłowe pH skóry, nawilżają i tworzą na ciele powłokę chroniącą przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Chore miejsca okładać można także pokrojonymi w plasterki schłodzonymi pomidorami lub ogórkami. Najlepiej trzymać je na ciele około 1 godzinę. Pomidory zawierają likopen - przeciwutleniacz skutecznie wyciągający ciepło z oparzonego miejsca. W leczeniu na oparzenia słoneczne stosuje się też okłady z kwasu borowego. Pomocna okazuje się pasta sporządzona z 2 łyżek glinki kosmetycznej, 1 łyżki soku z cytryny, 1 łyżki miodu.

Inny domowy sposób na oparzenia słoneczne są okłady z nagietka, który likwiduje stany zapalne. Należy 2 łyżki świeżych lub suszonych kwiatów nagietka zagotować w szklance wody i odstawić pod przykryciem do zaparzenia. Po wystygnięciu w naparze moczy się gazę, którą przykłada się na chore miejsca. Tak samo postąpić można z miętą, która ma działanie chłodzące. Rośliną wykorzystywaną w łagodzeniu oparzeń skóry jest oczar wirginijski. Na jego bazie przyrządza się tonik, który zmniejsza zaczerwienienie i swędzenie, chłodzi, przyspiesza gojenie.

Co na oparzenia słoneczne u dzieci?

Skóra dzieci jest pięciokrotnie cieńsza, tkanka podskórna jest słabo rozwinięta, naczynia krwionośne są liczne i poszerzone, co powoduje, że oparzenia skórne powstają znacznie szybciej niż u dorosłego.

Prócz wyżej wymienionych rozwiązań na łagodne oparzenia słoneczne u dzieci zaleca się stosowanie ekstraktów z cebuli i czosnku, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dostępne są w postaci maści i emulsji. Wskazane jest unikanie słońca dopóki zaczerwienienie i inne objawy oparzenia nie zejdą. Należy pamiętać o stałym uzupełnianiu płynów.