Co na oparzenia słoneczne? Domowe sposoby i leczenie
Promieniowanie słoneczne, mimo iż jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, niesie ze sobą też wiele zagrożeń dla zdrowia. Jego nadużywanie prowadzi do powstania oparzenia słonecznego - skóra jest rozpalona, zaczerwieniona, piecze, swędzi, boli. Oparzenia od słońca rozwijają się zwykle po 1-4 godzinach od ekspozycji. W ich terapii oprócz ogólnodostępnych środków warto sięgnąć po domowe rozwiązania.
Spis treści:
- Czym jest oparzenie słoneczne?
- Stopnie oparzeń termicznych
- Co na oparzenia słoneczne?
- Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
- Co na oparzenia słoneczne u dzieci?
Czym jest oparzenie słoneczne?
Oparzenie słoneczne to jedna z niekorzystnych konsekwencji działania promieniowania słonecznego. Powstają w sytuacji, gdy ilość promieniowania UV docierającego do skóry przekracza zdolności ochronne znajdującego się w niej pigmentu - melaniny.
W największym stopniu na oparzenia słoneczne narażone są osoby o jasnej karnacji. Oparzenia słoneczne rozwija się najczęściej na twarzy, dekolcie, ramionach, dolnej części brzucha, wewnętrznej powierzchni ud.
Stopnie oparzeń termicznych
Oparzenia posłoneczne objawiające się nasilonym rumieniem skóry, połączonym z uczuciem pieczenia, dolegliwościami bólowymi, wrażliwością na dotyk i obrzękiem to oparzenia słoneczne 1 stopnia. Obejmują one jedynie zewnętrzną warstwę skóry (naskórek) i są zdecydowanie najczęstsze. W przypadku, gdy pojawią się bąble, gorączka, silne pieczenie, obfity wysięk surowiczy, nudności, omdlenia, stwierdza się oparzenia słoneczne 2 stopnia. Tego rodzaju oparzenia dotyczą warstwy naskórka i skóry właściwej. Najrzadziej występują oparzenia 3 stopnia, kiedy zniszczeniu ulegają wszystkie trzy warstwy skóry, nerwy i tkanka podskórna. Efektem jest wrażenie martwej skóry i brak czucia w miejscu poparzenia. W dwóch ostatnich przypadkach bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem.
Co na oparzenia słoneczne?
Łagodne przypadki oparzeń słonecznych można z powodzeniem samodzielnie leczyć. W pierwszej kolejności należy schłodzić oparzone miejsca. W tym celu najlepiej zastosować zmoczone w zimnej wodzie ręczniki. Chłód uśmierza ból i redukuje zaczerwienienie. Ulgę przyniosą dostępne w aptece bez recepty specjalne preparaty. Zastosować można panthenol w sprayu czy balsamy po opalaniu zawierające w swoim składzie mentol i alantoinę. Substancje te wykazują działanie natłuszczające, nawilżające, chłodzące, regenerujące i poprawiają barierę lipidową naskórka. Warto też sięgnąć po maści z kwasem hialuronowym poprawiającym poziom nawilżenia naskórka. Wskazana jest dodatkowo suplementacja witaminami E i C, które regenerują uszkodzoną skórę.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Dużą popularnością cieszą się domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Naturalne metody znacznie przyspieszają proces regeneracji poparzonej od słońca skóry. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest sok wyciśnięty z żywego aloesu. Alternatywnie wykorzystać można kremy łagodzące z aloesem. Aloes wykazuje właściwości silnie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Oparzenia słoneczne pomoże złagodzić kąpiel w occie jabłkowym, która też zapobiegnie rozwojowi infekcji i sprawi, że skóra stanie się mniej zaogniona. Do wanny napełnionej letnią wodą należy wlać 1-2 filiżanki octu jabłkowego. Kąpiel powinna trwać około 15 minut. Znanym rozwiązaniem na oparzenia słoneczne jest owsianka. Płatki owsiane mają działanie przeciwzapalne, zmniejszają opuchliznę i łagodzą ból. Po namoczeniu należy nimi obłożyć poparzoną skórę.
Na oparzenia słoneczne sprawdzi się okład z zimnego jogurtu, kefiru, maślanki czy zsiadłego mleka. Produkty te wyciągają z ciała wysoką temperaturę, przywracają prawidłowe pH skóry, nawilżają i tworzą na ciele powłokę chroniącą przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Chore miejsca okładać można także pokrojonymi w plasterki schłodzonymi pomidorami lub ogórkami. Najlepiej trzymać je na ciele około 1 godzinę. Pomidory zawierają likopen - przeciwutleniacz skutecznie wyciągający ciepło z oparzonego miejsca. W leczeniu na oparzenia słoneczne stosuje się też okłady z kwasu borowego. Pomocna okazuje się pasta sporządzona z 2 łyżek glinki kosmetycznej, 1 łyżki soku z cytryny, 1 łyżki miodu.
Inny domowy sposób na oparzenia słoneczne są okłady z nagietka, który likwiduje stany zapalne. Należy 2 łyżki świeżych lub suszonych kwiatów nagietka zagotować w szklance wody i odstawić pod przykryciem do zaparzenia. Po wystygnięciu w naparze moczy się gazę, którą przykłada się na chore miejsca. Tak samo postąpić można z miętą, która ma działanie chłodzące. Rośliną wykorzystywaną w łagodzeniu oparzeń skóry jest oczar wirginijski. Na jego bazie przyrządza się tonik, który zmniejsza zaczerwienienie i swędzenie, chłodzi, przyspiesza gojenie.
Co na oparzenia słoneczne u dzieci?
Skóra dzieci jest pięciokrotnie cieńsza, tkanka podskórna jest słabo rozwinięta, naczynia krwionośne są liczne i poszerzone, co powoduje, że oparzenia skórne powstają znacznie szybciej niż u dorosłego.
Prócz wyżej wymienionych rozwiązań na łagodne oparzenia słoneczne u dzieci zaleca się stosowanie ekstraktów z cebuli i czosnku, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dostępne są w postaci maści i emulsji. Wskazane jest unikanie słońca dopóki zaczerwienienie i inne objawy oparzenia nie zejdą. Należy pamiętać o stałym uzupełnianiu płynów.
Data aktualizacji:
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Lipoliza iniekcyjna - co to jest
Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej. W jaki sposób rozpuszcza się tkanka tłuszczowa? Zobacz zabieg dr n. med. Krzysztofa Jakubowskiego z warszawskiej Kilikinki Etell.
Epilacja - trwałe usunięcie owłosienia
Epilacja to zabieg trwałego usunięcia owłosienia, wykonywany przy użyciu nowoczesnego lasera diodowego. Dowiedz się komu pomoże epilacja.
Wirus HPV – co trzeba o nim wiedzieć
Wirus HPV może powodować powstawanie brodawek na skórze dłoni i stóp oraz kurzajek i kłykcin. Może prowadzić też do nowotworów.
Pękająca skóra na dłoniach
Sucha i pękająca skóra dłoni to nie zawsze kłopot jedynie natury kosmetycznej. Poznaj przyczyny problemów ze skórą dłoni i skuteczne sposoby radzenia sobie z tym kłopotem.
Co to jest mezoterapia?
Mezoterapia to nieinwazyjna metoda stosowana do odmłodzenia, rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. Jest polecana także w terapiach profilaktycznych w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry.