Grypa u dziecka

Rozwój dziecka

Wirus grypy często atakuje dzieci, czy jednak stanowi dla nich tak duże zagrożenie jak dla dorosłych? Czy grypa przebiega u dzieci inaczej? W jaki sposób dzieci zarażają się wirusem grypy? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o grypie u dzieci, jak ją rozpoznać, jak leczyć i w jaki spsób jej zapobiegać. Na najważniejsze pytania odpowiada specjalista pediatrii lek. Georgios Vasilopoulos z warszawskiego oddziału enel-med Ursus.

lek. Georgios Vasilopoulos
specjalista pediatrii

Jak dziecko może się zarazić grypą?

Tak jak przypadku innych wirusowych infekcji dróg oddechowych, zarażenie  wirusem grypy następuje drogą kropelkową. Mikrokropelki zawierające wirusa przedostają się do układu oddechowego dziecka, przy sprzyjających warunkach rozwijają się na błonie śluzowej i zaczynają pojawiać się pierwsze objawy infekcji.

Jakie objawy daje grypa u dzieci?

Jest to zablokowany, zatkany nos,  ból gardła, pojawiający się kaszel i podwyższona temperatura ciała. U młodszych dzieci  początkowo może pojawić się znacznie mniejszy apetyt, marudzenie, większa senność, zauważalne złe samopoczucie.  Starsze dzieci  potrafią objawy  grypy opisać: boli gardło, uszy,  plecy,  ból w stawach lub bóle brzucha. Są to objawy dobrze nam znane, podobne występują także przy innych wirusowych infekcjach dróg oddechowych. W przebiegu grypy, te wszystkie objawy są jednak znacznie bardziej nasilone.

Jak wygląda leczenie grypy u dzieci?

W leczeniu grypy u dzieci i dorosłych nie występują duże różnice. Po zarażeniu wirusem grypy stosuje się głównie leczenie objawowe. Przede wszystkim doprowadzamy do normalizacji temperatury ciała, warto jednak pamiętać, że prócz leków przeciwgorączkowych, które są często nadużywane, skutecznie będzie też po prostu schładzanie naszych małych pacjentów, tak aby nadmiar ciepła uchodził do chłodniejszego  środowiska. Ważna jest także dostateczna ilość spożywanych płynów, dobre pojenie dziecka jest podstawą każdego leczenia przeciwwirusowego. Dziecko, szczególnie podczas infekcji z wysoka gorączką, powinno być właściwie nawodnione. Nie przegrzewamy dzieci, a także powinny oddychać wilgotnym, chłodnym powietrzem. Karmimy dziecko w miarę możliwości, pamiętając jednak, że w tej sytuacji najważniejsze są płyny! Warto pamiętać, że podawanie rozmaitych preparatów, które zgodnie z ich opisem mają “podnosić odporność” w żadnej mierze nie sprawi, że dziecko szybciej wyzdrowieje. W przypadkach potwierdzonej laboratoryjnie grypy (np. szybkim testem próbki śluzu)  można podać leki przeciwwirusowe, które podane w pierwszych 48h od wystąpienia objawów, łagodzą i skracają przebieg choroby. Leczenie jest więc objawowe, czasami stosuje się środki przeciwwirusowe, częściej przeciwbólowe i przeciwgorączkowe łagodzące choćby ból gardła, a także środki które mają udrożnić nos. Generalnie jednak, przez pierwsze dni infekcji powinniśmy dbać o normalizację temperatury ciała, nawodnienia, a także łagodzenie męczących objawów infekcji. Zaniepokoić powinien brak poprawy po pierwszych dwóch dobach od wystąpienia pierwszych objawów grypy.

Powikłania po grypie u dzieci

Powikłania grypy nie są u dzieci częstym zjawiskiem lecz zawsze powinniśmy być czujni.  Dzieci, to młode, najczęściej zdrowe organizmy, które znakomicie bronią się przed wirusami atakującymi drogi oddechowe. Sytuacja wśród dzieci należącymi do grupy podwyższonego ryzyka wygląda oczywiście inaczej. Większość dzieci, na szczęście, przechodzi okres zakażenia wirusem grypy bez komplikacji i powikłań. Jeśli już pojawiają się jakieś powikłania, dotyczą one głównie dróg oddechowych. Może to być zapalenie oskrzeli, zapalenie uszu lub, rzadziej zapalenie płuc. To najczęściej występujące powikłania grypy. U starszych dzieci jako powikłanie może też dojść do zapalenia zatok przynosowych lub czołowych. Trzeba zatem jasno powiedzieć, że wirus grypy u dzieci nie powinien być bagatelizowany ale nie powinien także być powodem nadmiernego niepokoju. Dzieci z pewności lepiej radzą sobie z grypą niż dorośli i osoby w podeszłym wieku. Traktując grypę poważnie powinniśmy chronić dzieci i chronić je szczepieniami przed początkiem sezonu grypowego. 

Szczepienia przeciw grypie u dzieci

Szczepienia, nie tylko według mnie, ale też według większości lekarzy na całym świecie, są największym wynalazkiem medycyny. To właśnie prewencja w przypadku wielu infekcji jest najlepszym sposobem ochrony. Namawiamy rodziców do wykonywania szczepień u swoich dzieci, między innymi także szczepień dotyczących aktualnego w danym sezonie epidemiologicznym wirusa grypy. Szczepienia dla dzieci powinno się co powtarzać co rok, by zabezpieczać się przed nowymi typami wirusów. Do dyspozycji mamy najbardziej popularne w Polsce i w Europie szczepionki do podania iniekcją,  a także tzw. szczepionkę żywą, podawana do nosa za pomocą aerozolu. To szczepienie jest mniej popularne i zalecane dla dzieci starszych. Najczęściej stosowane , podawane  domięśniowo szczepionki, dostępne w oddziałach enel-med, w wysokim stopniu zabezpieczają dzieci przed zachorowaniem na grypę i co niezwykle ważne, są to oczywiście szczepionki bardzo bezpieczne. 

Artykuły powiązane

Rozwój dziecka

Krótkie wędzidełko języka - jak pozbyć się problemu?

Problem krótkiego wędzidełka języka dotyczy od 3 do 4% noworodków. Budowa anatomiczna krótkiego wędzidełka stanowi ograniczenie dla normalnych ruchów języka. Dowiedz się jakie są przyczyny wstąpienia krótkiego wędzidełka i jak można rozpoznać jego objawy. Czy już podczas karmienia piersią można zdiagnozować problem? Dowiedz się jakie zabiegi pozwalają poradzić sobie z krótkim wędzidełkiem języka.

Rozwój dziecka

Zaparcia u dzieci - dieta

Co powinno jeść dziecko w przypadku zaparcia? Jakich produktów powinno się unikać? Kilka faktów, które powinien znać każdy rodzic przedstawia dietetyk mgr. Natalia Torchała.

Artykuły polecane dla Ciebie