Jak wybrać plecak pierwszoklasisty?

Rozwój dziecka

Posyłając dziecko po raz pierwszy do szkoły, trzeba sobie zdawać sprawę, że wybór między tornistrem a plecakiem ma bardzo duże znaczenie w kontekście obecnego i przyszłego zdrowia dziecka. Źle dobrany plecak będzie miał wpływ na kształtowanie się wad postawy, co może się nawet przyczynić do poważnych problemów zdrowotnych. Jaki plecak do szkoły dla pierwszoklasisty będzie najlepszy?

Tornister czy plecak do pierwszej klasy – co wybrać?

Decydując się na wybór między tornistrem a plecakiem, warto poznać wady i zalety obu opcji.

  • Jaki tornister do 1 klasy?

Tornister do 1 klasy często oceniany jest jako jedyna słuszna opcja. Jest odpowiednio usztywniony, zapewnia kręgosłupowi pomoc w zachowaniu prawidłowej postawy. Jeśli zastanawiamy się, jaki tornister dla pierwszoklasisty wybrać, istotne jest, aby nie decydować się na zbyt ciężkie modele. Dzieci dopiero rozpoczynające naukę nie powinny obciążać kręgosłupa ciężarami przekraczającymi 10% ich własnej masy.

  • Jaki plecak do 1 klasy?

Plecak pierwszoklasisty ma jedną zasadniczą przewagę nad tornistrem – jest o wiele lżejszy. Na dodatek większość modeli wyposażonych jest w paski do zapięcia w pasie, co pozwala lepiej rozłożyć ciężar. Niejednokrotnie też, choć plecaki nie mają całkowicie usztywnionych pleców, to jednak posiadają lekko wzmocnione oparcia, co również pomaga zachować prawidłową postawę.

Tornister i plecak na kółkach – opinie

Jeśli ktoś zastanawia się, jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać, powinien zapoznać się również z innymi trendami, a zwłaszcza z plecakami i tornistrami  wyposażonymi w rączkę i kółka. Na prostej nawierzchni pozwala to znacząco zaoszczędzić energię, dodatkowo zabierając więcej rzeczy – sytuacja może się komplikować, gdy mamy do przebycia nierówny teren, w którym tornister czy plecak na kółkach trzeba często podnosić.

Inny trend to przewieszana przez ramię torba, ale nie jest ona wskazana w młodym wieku, ponieważ wywołuje nacisk na jedną stronę, nawet jeśli przewieszamy ją w poprzek.

Jaki plecach do pierwszej klasy, jaki tornister dla pierwszaka?

Warto wymienić cechy, które powinny spełniać dobry plecak dla pierwszoklasisty oraz porządny tornister, by nie obciążać kręgosłupa i nie przyczyniać się do powstawania wad postawy u dzieci.

  • Zarówno tornister, jak i plecak pierwszoklasisty powinien mieć usztywniony i wyprofilowany tył, który będzie dobrze przylegał do pleców dziecka. Ważne jest, aby tył był sztywny, ponieważ zapobiega to uwieraniu pleców przez książki i inne przedmioty.
  • W przypadku modelu z kółkami i rączką trzeba sprawdzić, czy ta nie wbija się w plecy podczas noszenia.
  • Kolejną cechą, którą powinno się kierować przy wyborze plecaka lub tornistra dla dziecka, jest liczba kieszonek – wrzucenie wszystkiego do jednej kieszeni rzadko pozwala utrzymać porządek, poza tym plastikowe butelki wypełnione wodą lub innymi płynami mogą powodować znaczny dyskomfort, gdy będą uciskały plecy.
  • Ostatnim czynnikiem są wygodne szelki – muszą być jednocześnie szerokie i miękkie, by nawet długie noszenie tornistra lub plecaka nie sprawiało żadnych problemów.

Czasami widuje się na ulicach dzieci z olbrzymimi tornistrami na plecach, zdarza się, że plecak zwisa dziecku poniżej dolnej części pleców lub jest dla niego zwyczajnie za szeroki. Każda z takich sytuacji może przyczynić się do rozwoju wad postawy, wymagających odpowiedniej rehabilitacji dzieci i mogącej mieć dalekosiężne konsekwencje w życiu młodego człowieka. Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty? Powinno się uważać, aby plecak po wyregulowaniu nie był szerszy niż ramiona dziecka i nie zwisał mu na pupę, ponadto jego góra nie powinna wystawać ponad ramiona. Dochodzi do tego kwestia wagi plecaka oraz jego zawartości.

Plecak pierwszoklasisty a wady postawy u dzieci

Należy mieć na uwadze, że kręgosłup dziecka nie powinien podlegać nadmiernym obciążeniom. Za nadmierne obciążenie uznaje się każde, które przekracza 10%-15% wagi dziecka. Oznacza to, że 30-kilogramowy 7-latek nie powinien nosić więcej niż 3-3,5kg. Istnieje kilka prostych zasad, które pozwolą zmniejszyć wagę tornistra lub plecaka. Przede wszystkim warto zapoznać się z wagą plecaka przed jego zakupem i zdecydować się na mniejszy i lżejszy model. Zamiast kupować zeszyty w twardych okładach można wyposażyć się w ich lżejsze wersje pozbawione cięższych elementów. Do tego warto ograniczyć ilość przyborów szkolnych – nie zawsze trzeba mieć ze sobą zestaw trzydziestu kredek lub nosić farby. Mądrzej jest również szukać lżejszych zamienników potrzebnych dziecku przedmiotów – zamiast chować kanapki do kuferka można owinąć jedzenie w folię lub w papier. Trzeba mieć na uwadze, że każde pół kilograma mniej na plecach dziecka to większe szanse na zdrowy kręgosłup i brak wad postawy.

Bardzo ważne dla każdego rodzica jest zadbanie o postawę dziecka właśnie w momencie pójścia do szkoły. Kręgosłup wtedy nie ma łatwej pracy, ponieważ gwałtowny wzrost kośćca nie pociąga za sobą gwałtownego wzrostu mięśni, w związku z czym bardzo łatwo (poprzez nieodpowiedni plecak lub złe nawyki) wyrobić sobie postawę, która w przyszłości poskutkuje skrzywieniami kręgosłupa u dzieci.

Plecak pierwszoklasisty a skolioza

Najczęstszym przypadkiem wad postawy u dzieci jest skolioza, która ma największą szansę na powstanie na początku wieku szkolnego oraz na początku okresu dojrzewania.Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa. Patrząc na kręgosłup dziecka z tyłu, widać, że nie rośnie on prosto, a wygina się w łuki, najczęściej w okolicach lędźwi, piersi lub szyi. Nierówne ułożenie łopatek to jedna z najbardziej emblematycznych cech skoliozy. Pomimo tego, że skolioza może mieć przyczynę wewnętrzną, to zazwyczaj jej przypadki wynikają z braku ruchu i złych nawyków odnośnie zachowywania postawy. Siedzący tryb życia, zwłaszcza u młodszego pokolenia, może zbierać bardzo poważne żniwo w postaci skoliozy – nieprawidłowe ułożenie nóg podczas siedzenia, garbienie się, noszenie za ciężkich tornistrów i plecaków to możliwe przyczyny zachorowania dziecka na skoliozę. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak dziecko nosi plecak i czy nie jest on przeładowany.

W związku z tym warto przed wysłaniem dziecka do szkoły dokonać właściwego wyboru plecaka szkolnego lub tornistra. Trzeba brać pod uwagę nie tylko jego ciężar i poręczność, ale także to, czym zostanie zapakowany i czy jego zawartość nie obciąży za bardzo kręgosłupa dziecka. To szczególnie ważne w pierwszych latach edukacji oraz podczas okresu dojrzewania, ponieważ wtedy następuje gwałtowny przyrost kośćca, co wystawia go na działania mogące prowadzić do wad postawy, będących dużym zagrożeniem dla zdrowia ucznia, podobnie jak np. grypa u dziecka.

 

Artykuły powiązane

Rozwój dziecka

Zaparcia u dzieci - dieta

Co powinno jeść dziecko w przypadku zaparcia? Jakich produktów powinno się unikać? Kilka faktów, które powinien znać każdy rodzic przedstawia dietetyk mgr. Natalia Torchała.

Rozwój dziecka

Krótkie wędzidełko języka - jak pozbyć się problemu?

Problem krótkiego wędzidełka języka dotyczy od 3 do 4% noworodków. Budowa anatomiczna krótkiego wędzidełka stanowi ograniczenie dla normalnych ruchów języka. Dowiedz się jakie są przyczyny wstąpienia krótkiego wędzidełka i jak można rozpoznać jego objawy. Czy już podczas karmienia piersią można zdiagnozować problem? Dowiedz się jakie zabiegi pozwalają poradzić sobie z krótkim wędzidełkiem języka.

Artykuły polecane dla Ciebie