Kleszcz u dziecka. Co zrobić?
- Najważniejsze to nie panikować - mówi pediatra dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz z Enel-med. Ważne, by kleszcza szybko usunąć i obserwować miejsce po ukąszeniu.
Ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu. Uzyskała specjalizację z pediatrii. Doświadczenie zawodowe: Specjalistyczny ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu - zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych. Brała udział w badaniach naukowych wprowadzania nowych leków i szczepionek. Współudział w kilku publikacjach naukowych. Wielokrotny udział w zjazdach i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii czy nefrologii.
Spis treści:
- - Czy można ochronić dziecko przed kleszczami?
- - Pozostaje nam szczepienie?
- - Co zatem jest najważniejsze?
- - Co zrobić, gdy znajdziemy na dziecku kleszcza?
- - Co robić po wyciągnięciu kleszcza?
- Przede wszystkim nie należy panikować - mówi pediatra dr n. med. Joanna Bogaczyńska - Staniewicz z Enel-med. Ważne, by kleszcza szybko odnaleźć i obserwować miejsce po ukąszeniu.
- Czy można ochronić dziecko przed kleszczami?
- Po pierwsze, prawidłowo powinniśmy ubierać dzieci, wychodząc np. do lasu. Należy unikać miejsc bytowania kleszczy i dbać by dziecko miało zakryte stopy, czy długi rękaw. Bieganie po zaroślach w krótkich spodenkach zwiększa ryzyko spotkania z kleszczem. Tak naprawdę, nie jesteśmy jednak w stanie zabezpieczyć się całkowicie.
- Pozostaje nam szczepienie?
- Szczepienie pomoże uchronić się przed niektórymi najbardziej niebezpiecznymi dla ludzi chorobami przenoszonymi przez kleszcze. To np. odkleszczowe zapalenie mózgu, które jest chorobą wirusową. Chorób przenoszonych przez kleszcze może być jednak znacznie więcej. Przeciwko boreliozie nie ma szczepionki, chorobę leczy się antybiotykami. Trzeba więc przede wszystkim bacznie obserwować miejsce ukąszenia.
- Co zatem jest najważniejsze?
- Przede wszystkim należy dokładnie obejrzeć dziecko po powrocie z lasu czy parku. Szczególnie bacznie należy przyjrzeć się miejscom, w których kleszcze pojawiają się najczęściej. To uszy, pachy, pachwiny, zgięcia pod kolanem, miejsca gdzie mamy skórę cienką i wilgotną. Tam kleszczom jest się najłatwiej zagnieździć.
- Co zrobić, gdy znajdziemy na dziecku kleszcza?
- Nie należy panikować. Pamiętajmy, że nie każdy kleszcz jest dla nas potencjalnym zagrożeniem. Po prostu wyciągamy kleszcza, a jeśli nam się nie uda wyciągnąć go w całości, zgłaszamy się do lekarza. Uważa się, że usunięcie kleszcza w ciągu doby oznacza niewielkie szanse, że zdążył nas czymś zarazić nawet jeśli był nosicielem choroby. Im dłużej kleszcz jest w organizmie tym gorzej. Czasami dochodzi nawet do sytuacji, w której rodzice nie znaleźli kleszcza, który był, opił się krwi i zniknął, pozostają tylko objawy choroby. Dlatego tak ważne jest by dokładnie oglądać swoją pociechę po zabawie na łonie przyrody.
- Co robić po wyciągnięciu kleszcza?
- Dokładnie obserwować miejsce po ukąszeniu. Jeśli pojawi się rumień, miejsce się zaczerwieni lub pojawią plamy, konieczna jest wizyta u lekarza. Podobnie, jeśli u dziecka pojawią się w ciągu kilku dni jakieś kłopoty ze zdrowiem, np. gorączka. Jeśli jednak codziennie sprawdzamy dziecko pod kątem kleszcza i szybko usuwamy zagrożenie, niebezpieczeństwo zarażenia nie jest duże.
Data aktualizacji:
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Krótkie wędzidełko języka - jak pozbyć się problemu?
Problem krótkiego wędzidełka języka dotyczy od 3 do 4% noworodków. Budowa anatomiczna krótkiego wędzidełka stanowi ograniczenie dla normalnych ruchów języka. Dowiedz się jakie są przyczyny wstąpienia krótkiego wędzidełka i jak można rozpoznać jego objawy. Czy już podczas karmienia piersią można zdiagnozować problem? Dowiedz się jakie zabiegi pozwalają poradzić sobie z krótkim wędzidełkiem języka.
Otyłość u dzieci. Przyczyny, leczenie i zapobieganie
Otyłość u dzieci to coraz częstsze zjawisko, jest chorobą wywołaną często przez złe nawyki żywieniowe. Jak pomóc najmłodszym?
Czym jest zabieg Credego i kiedy się go wykonuje?
Zabieg Credego to zabieg wykonywany u noworodków. Polega na zakropieniu oczu roztworem azotanu srebra w celu zapobiegania wystąpienia rzeżączkowego zapalenia spojówek.
Prawidłowa pozycja dziecka przy biurku
Prawidłowa postawa podczas nauki może zaważyć na zdrowym kręgosłupie Twojej pociechy. Jak dziecko powinno siedzieć przy biurku?
Zaparcia u dzieci - dieta
Co powinno jeść dziecko w przypadku zaparcia? Jakich produktów powinno się unikać? Kilka faktów, które powinien znać każdy rodzic przedstawia dietetyk mgr. Natalia Torchała.