- Najważniejsze to nie panikować - mówi pediatra dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz z Enel-med. Ważne, by kleszcza szybko usunąć i obserwować miejsce po ukąszeniu.

- Przede wszystkim nie należy panikować - mówi pediatra dr n. med. Joanna Bogaczyńska - Staniewicz z Enel-med. Ważne, by kleszcza szybko odnaleźć i obserwować miejsce po ukąszeniu.

- Czy można ochronić dziecko przed kleszczami?

- Po pierwsze, prawidłowo powinniśmy ubierać dzieci, wychodząc np. do lasu. Należy unikać miejsc bytowania kleszczy i dbać by dziecko miało zakryte stopy, czy długi rękaw. Bieganie po zaroślach w krótkich spodenkach zwiększa ryzyko spotkania z kleszczem. Tak naprawdę, nie jesteśmy jednak w stanie zabezpieczyć się całkowicie.

- Pozostaje nam szczepienie?

Szczepienie pomoże uchronić się przed niektórymi najbardziej niebezpiecznymi dla ludzi chorobami przenoszonymi przez kleszcze. To np. odkleszczowe zapalenie mózgu, które jest chorobą wirusową. Chorób przenoszonych przez kleszcze może być jednak znacznie więcej. Przeciwko boreliozie nie ma szczepionki, chorobę leczy się antybiotykami. Trzeba więc przede wszystkim bacznie obserwować miejsce ukąszenia. 

- Co zatem jest najważniejsze?

- Przede wszystkim należy dokładnie obejrzeć dziecko po powrocie z lasu czy parku. Szczególnie bacznie należy przyjrzeć się miejscom, w których kleszcze pojawiają się najczęściej. To uszy, pachy, pachwiny, zgięcia pod kolanem, miejsca gdzie mamy skórę cienką i wilgotną. Tam kleszczom jest się najłatwiej zagnieździć. 

- Co zrobić, gdy znajdziemy na dziecku kleszcza?

- Nie należy panikować. Pamiętajmy, że nie każdy kleszcz jest dla nas potencjalnym zagrożeniem. Po prostu wyciągamy kleszcza, a jeśli nam się nie uda wyciągnąć go w całości, zgłaszamy się do lekarza. Uważa się, że usunięcie kleszcza w ciągu doby oznacza niewielkie szanse, że zdążył nas czymś zarazić nawet jeśli był nosicielem choroby. Im dłużej kleszcz jest w organizmie tym gorzej. Czasami dochodzi nawet do sytuacji, w której rodzice nie znaleźli kleszcza, który był, opił się krwi i zniknął, pozostają tylko objawy choroby. Dlatego tak ważne jest by dokładnie oglądać swoją pociechę po zabawie na łonie przyrody. 

- Co robić po wyciągnięciu kleszcza?

- Dokładnie obserwować miejsce po ukąszeniu. Jeśli pojawi się rumień, miejsce się zaczerwieni lub pojawią plamy, konieczna jest wizyta u lekarza. Podobnie, jeśli u dziecka pojawią się w ciągu kilku dni jakieś kłopoty ze zdrowiem, np. gorączka. Jeśli jednak codziennie sprawdzamy dziecko pod kątem kleszcza i szybko usuwamy zagrożenie, niebezpieczeństwo zarażenia nie jest duże.