Z uśmiechem po szkolne wyzwania

Stomatologia

Zdrowe dziecko to uśmiechnięte dziecko. Chętniejsze do nauki i podejmowania nowych wyzwań. Nie bez znaczenia jest również stan jego uzębienia. Sprawdź jak zadbać o zęby twojego dziecka w szkole. 

Jak dbać o zęby w szkole?

Szkoła i krótkie przerwy między lekcjami nie sprzyjają dbaniu o higienę jamy ustnej w szkolnym budynku. Dlatego zadbaj szczególnie o produkty, które twoje dziecko będzie zabierać na drugie śniadanie i przekąski. Ogranicz słodycze, oblepiające zęby chrupki i słodkie napoje, w tym soki owocowe. Produkty zawierające cukry proste mogą być spożywane, w niewielkich ilościach z głównymi posiłkami. Te powinny też na zakończenie w swoim składzie zawierać potrawy obojętne dla tkanek zęba. Przykładowo może to być ser twarogowy lub woda źródlana czy mineralna. 

Sacharoza szczególnie szkodliwa dla zębów

Cukry proste, przede wszystkim glukoza, fruktoza i sacharoza,  czyli znany wszystkim biały cukier, który jest pożywką dla bakterii. Te produkują z niej kwasy oraz polisacharydy. Polisacharydy umożliwiają przyleganie bakterii do zębów. Oprócz sacharozy obecnej w słodyczach w powstawaniu próchnicy udział bierze również skrobia przetworzona pod wpływem wysokiej temperatury. Zawarta jest między innymi w chipsach czy krakersach. 

Nie tylko cukry źródłem próchnicy

Nie tylko cukry proste przyczyniają się do rozwoju próchnicy i psucia się zębów. Istotne znaczenie ma również konsystencja potraw. Powinny być one twarde. Gryzienie powoduje wzrost wydzielania śliny. Przyczynia się również do prawidłowego rozwoju kości i mięśni twarzy. Jest to niezwykle istotne w profilaktyce wad zgryzu. Ślina wydzielana w skutek stymulacji przez żucie zawiera zwiększone stężenie jonów wapnia oraz fosforanowych, wbudowujących się i wzmacniających szkliwo. W swoim składzie ma białka ślinowe o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym oraz przeciwwirusowym.

Unikać należy potraw papkowatych, kleistych i słodzonych. Mają one tendencję do łatwego i długiego przylegania do zębów. Przeciwwskazane są więc chociażby popularne krówki czy gumy rozpuszczalne, biszkopty, chrupki kukurydziane, a także produkty długo przetrzymywane w jamie ustnej: lizaki i twarde cukierki. 

Składniki niezbędne dla prawidłowej budowy zębów

Dla zapewnienia zdrowia zębów niezwykle istotne jest dostarczanie składników potrzebnych do ich prawidłowej mineralizacji. Dieta twojego dziecka powinna dostarczać wapń, fosfor, witaminę D oraz K. Źródłem wapnia są mleko i jego przetwory, fosforu niemalże wszystkie produkty spożywcze. Witaminę D dostarczysz dziecku z tłustymi rybami oraz jajami. Warto też skonsultować z lekarzem jej suplementacje. Witamina K znajduje się w: zielonych warzywach liściowych (szpinaku, sałacie, kapuście), a także brokułach, szparagach, awokado, brzoskwiniach, jajach i serach. Ważny jest również fluor, który zapewnia wzmocnienie szkliwa i chroni przed próchnicą. Jego dietetycznym źródłem jest woda, ryby, produkty zbożowe i sery. Pasta do zębów powinna zawierać go w odpowiedniej ilości w zależności od wieku i wskazań stomatologa. 

Szczotkowanie zębów pastą z fluorem należy wykonywać dwa razy dziennie rano oraz wieczorem. 

Na drugie śniadanie – jogurt i ser

Składnikiem ograniczającym rozwój próchnicy jest białko. Zadbaj o jego źródła w diecie swojego dziecka: mięso, ryby, jaja, mleko i jego przetwory. Świetnym pomysłem na drugie śniadanie do szkoły będzie: naturalny jogurt, twarożek, kanapka z pieczywa pełnoziarnistego z szynką i żółtym serem. Na przekąskę sprawdzą się warzywa, owoce, orzechy, pestki i nasiona. 

Woda na zdrowe zęby

Najlepszym napojem dla twojego dziecka jest woda źródlana lub mineralna. Szczególnie przed snem i w nocy nie podawaj mu słodzonych napojów. Również pomiędzy posiłkami dobrym wyborem będzie woda. Spożywanie dużej ilości wody sprzyja wypłukiwaniu resztek jedzenia oraz zmniejsza osadzanie się płytki nazębnej oraz rozwój bakterii.

Guma do żucia a zdrowie zębów

Na zmniejszenie częstości występowania próchnicy korzystny wpływ ma guma bezcukrowa, żuta po posiłkach. Najlepiej, aby zawierała ksylitol lub sorbitol wykazujących działanie przeciwpróchnicze. Nie zaleca się, aby żucie gumy miało miejsce częściej niż dwa razy na dobę. Gumę można żuć nie dłużej niż 8 minut. Wskaźnikiem tego czasu jest utrata jej smaku, wyraźnie wyczuwalnego na początku.

Dobra rada - Nie podjadać!

Dla zdrowia zębów twojego dziecka należy zachować przerwy między posiłkami. Naucz swoją pociechę nie podjadać. Pożywienie nie powinno być przyjmowane częściej niż co 2 godziny. Tylko wówczas procesy wbudowywania składników mineralnych w tkankę zębów będą przewyższały procesy odwapnienia (demineralizacji), a bakterie nie będą miały dostarczanej regularnej pożywki, dzięki czemu ich rozwój będzie ograniczony.

Szczoteczka do zębów w ruch

Dla pięknego uśmiechu twojego dziecka ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Mycie zębów powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej, gdy czyszczenie zębów odbywa się po każdym posiłku. Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 3 miesiące. Po 6 roku życia możesz zacząć stosować u swojego dziecka płukanie jamy ustnej trwające 30 sekund. Płukankę możemy stosować u dziecka, które potrafi wypluwać – połknięcie takiego preparatu może spowodować dolegliwości ze strony żołądka. Pamiętaj, że zabieg ten nie może zastąpić właściwego zabiegu czyszczenia zębów. Od 8 – 10 roku życia dodatkowo o higienę jamy ustnej należy zadbać dzięki niciom dentystycznym. Jest to czas wymiany zębów na stałe, przestrzenie zębowe zamykają się, uniemożliwiając oczyszczenie sąsiadujących powierzchni zębów za pomocą szczoteczki. Proces ten jest jak najbardziej naturalny, wymaga jednak wprowadzenia metody oczyszczania przestrzeni międzyzebowych np. właśnie za pomocą nitki.

Kiedy do dentysty?

Pierwsza wizyta adaptacyjna powinna nastąpić już u rocznego dziecka. Kolejna w momencie pojawienia się pierwszego zęba. Lekarz pedodonta przekaże Ci w jaki sposób najlepiej dbać o jamę ustną dziecka, nawet w miejscach, gdzie ząbki jeszcze się nie pojawiły, należy przecierać błonę śluzową, na której osadza się płytka nazębna i resztki jedzenia. 

Wizyty u stomatologa, z dzieckiem posiadającym zęby mleczne powinny się odbywać w ramach kontroli regularnie co 3 miesiące – pamiętaj, że próchnica w zębach mlecznych postępuje znacznie szybciej niż w zębach stałych. Kontrole muszę więc odbywać się częściej, aby nie narazić dziecka  pojawienie się bólu. 

Koniecznie zabierz dziecko do dentysty również wtedy, gdy zauważysz u niego próchnicę, brązowe przebarwienia na zębach, świadczące o niewystarczającej dbałości o codzienne zabiegi pielęgnacyjne lub po wypadnięciu zęba mlecznego, nie zauważysz pojawienia się zęba stałego.

Witamina D i K - suplementy stomatologiczne dla dzieci

Suplementy mające za zadanie wspomóc utrzymanie zdrowych zębów u dzieci zawierają w swoim składzie witaminę D, K i ksylitol. Mogą również charakteryzować się obecnością probiotyków. Witaminy D oraz K wspomagają wchłanianie wapnia oraz fosforu przez, co zapewniają prawidłową mineralizację zębów. Ksylitol działa przeciwpróchniczo. Jak wykazały niektóre badania bakterie probiotyczne mogą wpływać na mikroflorę patogenną i zmniejszać ryzyko wystąpienia próchnicy. Pamiętaj jednak by sięgać po preparaty o naukowo udokumentowanej skuteczności po konsultacji lekarskiej. 

 

Artykuły powiązane

Rozwój dziecka

Co grozi otyłemu dziecku?

Otyłość prowadzi do nieprawidłowości już w okresie dziecięcym, może też być początkiem chorób np. sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy, rozwijajacych się w późniejszym wieku.

Artykuły polecane dla Ciebie