Analiza składu ciała

Technologie

Analiza składu ciała jest narzędziem przydatnym do ustalenia postępowania dietetycznego. Jednak tylko wówczas, gdy osoba badana prawidłowo się do niej przygotuje. Inaczej wynik będzie zafałszowany. 

Analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej  jest szybka, nieinwazyjna, bezpieczna i powtarzalna. Wyniki uzyskuje się natychmiast, a ryzyko błędu wynosi poniżej 1%. Badanie polega na pomiarze impedancji, a więc oporu elektrycznego tkanek miękkich, przez które przepuszczany jest prąd elektryczny o niskim natężeniu. Natężenie to jest niegroźne dla organizmu, nie wywołuje ani podrażnienia nerwów, ani mięśnia sercowego. Prąd odczuwalny jest dla człowieka po przekroczeniu 1,-1,5mA. W analizatorach składu ciała używany jest natomiast prąd o natężeniu 0,8 do 1mA. 

Nie tylko w otyłości

Analiza składu ciała przydatna jest nie tylko w zaburzeniach odżywiania. Technika ta wykorzystywana jest rownież do prognozowania ryzyka chorób sercowo – naczyniowych i metabolicznych oraz w medycynie sportowej. Pozwala również na ocenę zawartości tkanki tłuszczowej w niektórych zaburzeniach hormonalnych. 

Przygotowanie do badania

Ze względu na możliwość błędnego odczytu zawartości wody całkowitej i pozakomórkowej po spożyciu pokarmu i przyjęciu płynów zaleca się, aby na 4 godziny przed planowanym badaniem nie spożywać posiłku. Badanie najlepiej jest wykonywać na czczo. Do badania należy zdjąć biżuterię oraz wszystkie metalowe przedmioty, np. pasek, koszulę z metalowymi guzikami, biżuterię. Umożliwi to prawidłowy przepływ prądu przez organizm. Ponadto na 30 minut przed analizą należy opróżnić pęcherz moczowy. 

Przeciwwskazania - analiza składu ciała

Ze względu na to, że analizator składu ciała wpływa na działanie innych urządzeń, które emitują pole elektromagnetyczne i odwrotnie badanie nie jest wskazane dla osób ze wszczepionym defibrylatorem serca. Przeciwwskazanie do analizy składu ciała dotyczy rownież osób, które mają wszczepione metalowe implanty oraz kobiet w ciąży. Z uwagi na czasowo zmienioną gospodarkę wodno-elektrolitową badania nie powinny wykonywać osoby chorujące na chorobę zakaźną oraz kobiety w tygodniu przed spodziewaną miesiączką. Pomiaru warto również unikać, gdy jest się narażonym na zaburzenie równowagi płynów w organizmie. Nie należy zażywać leków diuretycznych 7 dni przed badaniem. Na 48 godzin przed analizą nie powinno się spożywać alkoholu. Po intensywnym wysiłku fizycznym należy zachować odstęp co najmniej 12 godzin. 

Wyniki analizy składu ciała

Dzięki analizie składu ciała otrzymuje się opis składu ciała. W zależności od zaawansowania analizatora, może obejmować więcej lub mniej parametrów. Wśród nich wymienić można: zawartość tkanki tłuszczowej, mięśni, mięśni szkieletowych, beztłuszczowej masy ciała, kości, wody, tłuszczu trzewnego, BMI, masę ciała, podstawową przemianę materii, stosunek masy tkanki tłuszczowej do beztłuszczowej, umożliwiający ocenę typu sylwetki. 

Po co analiza składu ciała?

Dzięki uzyskanemu opisowi składu ciała dietetyk może dobrać odpowiednią dietę, której celem będzie zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała. Jednocześnie uzyskując prawidłowy stosunek tkanki mięśniowej do tłuszczowej i zapewniając prawidłowy poziom wody w organizmie. Systematycznie przeprowadzana analiza składu ciała pozwala też śledzić zmiany, a tym samym skuteczność stosowanej diety i odpowiednio ją korygować. Prawidłowo wykonane badanie analizy składu ciała służy nie tylko zwalczaniu nadwagi i otyłości. Wraz z dietą i odpowiednią aktywnością fizyczną może stanowić bazę dla profilaktyki oraz leczenia  innych chorób cywilizacyjnych jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby krążenia czy nowotwory. 

Rodzaje analizatorów składu ciała

Analizatory składu ciała można podzielić według dwóch kryteriów. Ze względu na ilość elektrod oraz na używane częstotliwości prądu. Stosowane są analizatory dwu-, cztero- i ośmioelektrodowe. W przypadku częstotliwości są to analizatory stosujące jedną częstotliwość lub wiele częstotliwości. Pierwsze są szczególnie przydatne w analizie składu ciała osób zdrowych. Drugie umożliwiają dokładniejszą analizę u pacjentów w okresie pooperacyjnym lub o słabym zdrowiu. 

Domowe analizatory składu ciała

O ile profesjonalne analizatory składu ciała charakteryzują się dokładnością rzędu 99%, o tyle nie można tego powiedzieć o domowych wagach z funkcją analizy zawartości wody, tkanki tłuszczowej i mięśni. Są one dużo mniej precyzyjne i uzyskany na nich wynik może wprowadzać w błąd. 

Artykuły powiązane

Technologie

E-wizyta - na pewno się nie zarazisz

E-wizyta to spokój i zwiększenie bezpieczeństwa dzięki unikaniu bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi chorymi, którzy zgłaszają się do lekarza. Jeśli sytuacja tego nie wymaga, można korzystać z pomocy specjalistów bez odwiedzania miejsc, gdzie spotkać można wielu pacjentów z obawami przeziębienia lub grypy.

Technologie

Komórki macierzyste

Komórki macierzysty mogą polegać wielokrotnym podziałom, mają więc możliwość wielokrotnego rozrostu, wzrostu i namnażania. Dowiedz się jak używa się komórek macierzystych w medycynie, w w tym w medycynie estetycznej.

Technologie

Aparat słuchowy - jak działa, jaki wybrać?

Właściwie dobrany aparat słuchowy może znacznie poprawić jakość życia i stanowić o procesie rehabilitacji. Kluczem do sukcesu jest wybór aparatu słuchowego dopasowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta i danej wady słuchu. Jak wybrać dobry i odpowiedni aparat słuchowy?

Artykuły polecane dla Ciebie