Dzięki tej formie kontaktu z lekarzem zyskujemy nie tylko czas i wygodę ale też spokój i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Unikamy bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi chorymi, którzy zgłaszają się do lekarza. E-wizyta czyli wirtualne spotkanie ze specjalistą to możliwość konsultacji telemedycznej bez konieczności osobistej wizyty w przychodni lub oddziale medycznym. Dowiedz się jak wygląda e-wizyta, dla kogo jest przeznaczona, do jakich specjalistów można się zapisać i dlaczego coraz większa liczba pacjentów bezpiecznie korzysta w ten sposób z pomocy lekarzy. Jeśli sytuacja tego nie wymaga, warto korzystać z pomocy specjalistów bez odwiedzania miejsc, gdzie spotkać można wiele osób choćby z objawami przeziębienia lub grypy.

Co to jest e-wizyta?

Konsultacja telemedyczna czyli e-wizyta to spotkanie z lekarzem, dietetykiem, psychologiem lub położną za pośrednictwem komputera lub smartfona. Korzystając z aplikacji enel-med lub logując się do systemu możemy umówić e-wizytę ze specjalistą jednej w wielu dostępnych dziedzin. Do dyspozycji są:

 • internista
 • lekarz medycyny rodzinnej
 • pediatra
 • alergolog
 • ginekolog
 • endokrynolog
 • położna
 • kardiolog
 • dermatolog
 • psycholog
 • dietetyk

E-wizyta jest możliwa przez połączenie wideo, rozmowę telefoniczna lub pisany czat. Połączenie z lekarzem jest całkowicie prywatne i dyskretne, można je przeprowadzić nawet z własnego łóżka, bez wychodzenia z domu. Także będąc w pracy, jeśli znajdzie się odpowiednie miejsce na swobodną rozmowę z lekarzem, można umówić i przeprowadzić konsultację bez konieczności bezpośredniej wizyty w przychodni.

Co może lekarz podczas e-wizyty?

Przede wszystkim, może nam pomóc. - Podczas e-konsultacji lekarz przeprowadza badanie podmiotowe czyli wywiad dotyczący występujących dolegliwości i objawów chorobowych, na tej podstawie może postawić wstępne rozpoznania i wydać dalsze zalecenia - mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska, zastępca dyrektora medycznego ds. przychodni specjalistycznych. Dzięki wprowadzonym w ciągu ostatnich lat regulacjom prawnym, możliwości jakie zyskuje pacjent dzięki e-wizycie są coraz większe. Specjalista, z którym umawiamy e-wizytę ma dostęp do naszej dotychczasowej dokumentacji medycznej zebranej podczas wizyt w oddziałach enel-med, może więc nie tylko być pierwszym źródłem kontaktu ale także kontynuować leczenie. - Dziś lekarze w ramach konsultacji telemedycznych mogą udzielać pacjentom porad, zlecać badania dodatkowe, a nawet wypisywać niektóre recepty - mówi dr n. med. Michał Florczak, kierownik medycyny wyjazdowej, interwencyjnej i telemedycyny w enel-med. Dzięki kolejnym zmianom w ustawodawstwie w trakcie e-wizyty lekarz może także wystawić zwolnienie lekarskie. Możliwości lekarza są więc szerokie, to:

 • konsultacja medyczna
 • diagnoza i zalecenia lekarskie
 • wystawienie e-recepty
 • wystawienie skierowania na badania
 • interpretacja wyników badań
 • wystawienie e-zwolnienia

E-wizyta - na pewno się nie zarazisz

Dzięki tej formie kontaktu z lekarzem, zyskujemy nie tylko czas i komfort e-wizyty przeprowadzonej np. z własnego domu. Siedząc przy biurku, w fotelu czy na kanapie, rozmawiamy z lekarzem bez konieczności odwiedzania przychodni lekarskiej lub placówki medycznej czyli miejsc gdzie inni chorzy korzystają z pomocy specjalistów. W sezonach grypowych, a także biorąc pod uwagę rosnące zagrożenie koronawirusem, zyskuje się pewność, że podczas e-konsultacji w przeciwieństwie do wizyty stacjonarnej u lekarza, np. podczas oczekiwania w kolejce w przychodni, nikt nas nie zarazi. W ten sposób wykluczamy możliwość zarażenia wirusem grypy, odry czy SARS-CoV-2 podczas konsultacji z lekarzem. Jeśli tylko sytuacja nie wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem, e-wizyta jest rozwiązaniem, które pozwala na uniknięcie potencjalnego zagrożenia jakie może powstawać w miejscach publicznych, takich jak choćby przychodnie. Nie wybierając się bez potrzeby tam, gdzie gdzie pojawia się wiele osób z objawami przeziębienia lub grypy, z których nie wszyscy przestrzegają podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa epidemiologicznego, nie tylko nie ryzykujemy zarażenia ale też zyskujemy spokój i unikamy strachu i nerwów z powodu osoby „która kaszlała na mnie w poczekalni”.

Pamiętajmy też o bezpieczeństwie innych osób, które znajdują się w placówce medycznej: pacjentów i personelu. Będąc nosicielami wirusa narażamy ich na niebezpieczeństwo przekazania zakażenia i zachorowania. - To są często osoby ze schorzeniami przewlekłymi, niewydolnością układu krążenia, cukrzycą, zmniejszoną odpornością lub kobiety w ciąży i osoby te po zetknięciu z wirusem grypy czy koronawirusem narażone są na poważne powikłania zdrowotne - przestrzega dr Skórzewska. Jeśli stan naszego zdrowia wskazuje na możliwość bycia źródlem zakażenia, skorzystajmy z e-wizyty zamiast wizyty stacjonarnej w placówce medycznej.

Jeśli choroba dopadnie nas w pracy, dzięki e-wizycie lekarz może szybko zdiagnozować potencjalne zagrożenie np. ze strony choroby wirusowej i poprzez szybką diagnozę, zalecenia i e-zwolnienie ma możliwość zatrzymać dalsze rozprzestrzenianie się choroby.