Od 1 grudnia papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą do lamusa. Obowiązkowe stają się zwolnienia elektroniczne, czyli e-ZLA, które raz na zawsze ma wymienić wysłużone papierowe L4.
Spis treści:
Już 3 lata e-zwolnień
Lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA już od 1. stycznia 2016 roku. Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE (Platforma Usług Elektronicznych) ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. Już przed 1. grudnia 2018 ponad połowa lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień robiła to elektronicznie. Dzięki temu coraz mniej zwolnień lekarskich jest wystawianych na papierze. Statystyki z ostatnich dni wskazują, że na prawie 560 tysięcy zaświadczeń, jakie wpłynęły do ZUS od 20 do 26 listopada tego roku jedynie 98 tysięcy zostało nadesłanych pocztą. Wszystkie pozostałe zostały wystawione i przekazane do ZUS elektronicznie.
Jak działają e-zwolnienia?
Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA elektronicznie do ZUS (po jego cyfrowym podpisaniu). ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (pracodawcy) na jego profilu elektronicznym ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego na platformie ZUS.
Korzyści e-zwolnień dla lekarzy
Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków jego rodziny (jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi). Lekarz ma możliwość podglądu zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS. Wystawione przez lekarza lub asystenta medycznego e-ZLA zostanie przekazane do ZUS automatycznie. Jeśli lekarze wybiorą elektroniczną formę wystawiania zwolnień nie będą musieli dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii.
Korzyści e-zwolnień dla pracodawców
Jeśli pracodawca założy profil na PUE otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i samo zwolnienie. Każdy pracodawca powinien poinformować pracownika, czy jest gotowy do obsługi e-zwolnień lekarskich. Obowiązek utworzenia profilu ciąży na płatnikach rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Jeśli pracodawca nie ma dostępu do e-ZLA, bo nie ma profilu elektronicznego w ZUS, wtedy nie można przekazać mu tego dokumentu elektronicznie. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć choremu wydruk zwolnienia wystawionego elektronicznie (wydruk e-ZLA). Ten wydruk pracownik musi dostarczyć swojemu pracodawcy.
Korzyści e-zwolnień dla pacjentów
Gdy lekarz wystawi e-ZLA pacjent nie musi już dostarczać zwolnienia pracodawcy albo ZUS. Nie musi już podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS. System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. W przypadku pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu na rehabilitację, system otworzy formularz wniosku ZUS PR-4 i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.
E-wizyta w enel-med
Wprowadzenie obowiązkowych e-zwolnień to doskonała okazja, by przypomnieć również o możliwości e-wizyty, którą oferuję Enel-Med. E-wizyta to konsultacja z lekarzem, która jest realizowana za pośrednictwem połączenia wideo, czatu testowego lub połączenie telefonicznego. Pacjent korzystający z e-wizyty ma możliwość przesłania lekarzowi wyników badań lub zdjęć. E-wizyta daje możliwość uzyskania skierowania na podstawowe badania lub zamówienia recepty na kontynuację leczenia a w razie wskazań medycznych również e-ZLA. Więcej o e-wizycie można się dowiedzieć tutaj.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny
Tomografia komputerowa to badanie radiologiczne umożliwiające diagnostykę niemalże wszystkich schorzeń. W rezonansie magnetycznym wykorzystuje się oddziaływanie fal radiowych na organizm umieszczony w polu magnetycznym.
Analiza składu ciała
Analiza składu ciała jest narzędziem przydatnym do ustalenia postępowania dietetycznego. Jednak tylko wówczas, gdy osoba badana prawidłowo się do niej przygotuje. Inaczej wynik będzie zafałszowany.
Komórki macierzyste
Komórki macierzysty mogą polegać wielokrotnym podziałom, mają więc możliwość wielokrotnego rozrostu, wzrostu i namnażania. Dowiedz się jak używa się komórek macierzystych w medycynie, w w tym w medycynie estetycznej.
E-wizyta: najprościej, najszybciej!
E-wizyta to spotkanie z lekarzem, na które nie musisz nigdzie iść. Konsultacja ma formę połączenia video, tekstowego czatu lub rozmowy telefonicznej.
E-wizyta u psychologa. Wsparcie gdziekolwiek jesteś.
Wsparcie w trudnych chwilach gdziekolwiek jesteś. Video to nowa formuła spotkań z psychologiem. O tym co można zyskać mówi Katarzyna Stefańska.