Smartfon na komary?

Technologie

Na rynku pojawia się smartfon na komary, który dzięki nadawaniu fal o wysokiej częstotliwości ma odstraszać te owady. To chwyt reklamowy czy technologiczne odkrycie?


Natarczywe bzyczenie, nieprzyjemne użądlenia i doprowadzające do szału swędzenie. Komary potrafią uprzykrzyć nam życie podczas rodzinnej wycieczki do lasu, nad jezioro, czy grillowania z przyjaciółmi. Na rynku dostępnych jest wiele produktów mających na celu te insekty odstraszać: od dezodorantów i balsamów do ciała, poprzez specjalne świeczki i lampiony, aż do urządzeń emitujących fale dźwiękowe o wysokiej, niesłyszalnej dla ludzkiego ucha częstotliwości.Tę ostatnią metodę w swoich produktach stosuje wytwórca elektroniki LG. Południowokoreański gigant, ma wypuścić na rynek smartfon wyposażony w technologię „mosquito away”. Firma ogłosiła to niedawno podczas corocznych targów Mobile Congress w Indiach. W krajach, w których populacja komarów jest niezwykle liczna, a owady roznoszą rozmaite choroby, w tym śmiertelnie groźną malarię - popyt na tego typu nowinki jest ogromny. Z danych Euromonitor International wynika, że Hindusi wydają rocznie ponad 730 milionów dolarów na produkty odstraszające komary!


Technologia „mosquito away” nie bazuje jednak na żadnym rewolucyjnym odkryciu, a jedynie postulacie twierdzącym, że fale dźwiękowe o odpowiednio wysokiej częstotliwości odstraszają fruwające insekty. Co ciekawe, większość lekarzy epidemiologów oraz entomologów na czele z Bartem Knolsem z Dutch Malaria Foundation. Naukowiec w rozmowie z CNN twierdzi, że nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że radio czy aplikacje smartfonowe nadające sygnał ponaddźwiękowy wytwarzają otoczenie nieprzyjazne komarom. Badania przeprowadzone w Egipice przez Andrade i Cabrini kilka lat temu pokazują, że efekt działania ultradźwięków może być wręcz odwrotny do zamierzonego.
Czy smartfon LG spełni swoją funkcję? W internecie znaleźć można opinie użytkowników chwalących sobie sprzęt elektroniczny z wbudowaną technologią "mosquito away". Naukowcy w dużej mierze twierdzą jednak, że bardziej niż technologia pomaga w tych przypadkach... efekt placebo. Jeśli faktycznie tak jest, to może najpierw warto zainwestować w tańsze, domowe sposoby na odstraszanie komarów. Kto jednak lubi technologiczne nowinki, będzie mógł, dosłownie na własnej skórze przekonać się o skuteczności „smartfona na komary”.

Artykuły powiązane

Technologie

E-wizyta - na pewno się nie zarazisz

E-wizyta to spokój i zwiększenie bezpieczeństwa dzięki unikaniu bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi chorymi, którzy zgłaszają się do lekarza. Jeśli sytuacja tego nie wymaga, można korzystać z pomocy specjalistów bez odwiedzania miejsc, gdzie spotkać można wielu pacjentów z obawami przeziębienia lub grypy.

Technologie

Aparat słuchowy - jak działa, jaki wybrać?

Właściwie dobrany aparat słuchowy może znacznie poprawić jakość życia i stanowić o procesie rehabilitacji. Kluczem do sukcesu jest wybór aparatu słuchowego dopasowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta i danej wady słuchu. Jak wybrać dobry i odpowiedni aparat słuchowy?

Technologie

Komórki macierzyste

Komórki macierzysty mogą polegać wielokrotnym podziałom, mają więc możliwość wielokrotnego rozrostu, wzrostu i namnażania. Dowiedz się jak używa się komórek macierzystych w medycynie, w w tym w medycynie estetycznej.

Artykuły polecane dla Ciebie