Co zykasz dzięki badaniom genetycznym?
Badania genetyczne wykryją predyspozycje do poważnych chorób, co może uratować Ci życie - niebezpieczeństwu można przeciwdziałać. Wyniki mogą też wykluczyć daną chorobę, co Cię uspokoi.
Decydując się na badania genetyczne, najczęściej wiemy już jakie informacje chcemy uzyskać i czego chcemy się dowiedzieć. Badamy z reguły predyspozycje do wystąpienia chorób występujących w naszej rodzinie. Badania, to nie tyko ewentualne przygotowanie się do choroby, wyniki mogą pozwolić nam odetchnąć i pozbyć się stresu. - Wyniki mogą wykazać brak predyspozycji do rozwoju danej choroby i to nas uspokoi, wykluczy np. możliwość wystąpienia nowotworu - mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska z Enel-med.
Badania genetyczne nie stwierdzają, że będziemy chorzy, wykrywają jednak genetyczne predyspozycje do wystąpienia niektórych poważnych chorób. Wykrycie zagrożenia daje szansę na dostosowanie trybu życia czy nawyków żywieniowych tak, by zminimalizować ryzyko. - Jeżeli się dowiem, że mam predyspozycje do rozwoju, przykładowo nowotworu, mogę temu zapobiec lub opóźnić wystąpienie choroby. Mogę jej przeciwdziałać albo dobrze się przygotować, co sprawi, że jeśli zachoruję, leczenie będzie szybsze i przez to bardziej skuteczne - mówi dr Skórzewska.
Dzięki technologii badań genetycznych można wykryć między predyspozycje do chorób nowotworowych piersi, jajnika, jelita grubego, tarczycy czy prostaty. Dotyczą także chorób układu sercowo-naczyniowego czy powikłań zatorowo-zakrzepowych. Dzięki badaniom można też określić predyspozycje dziecka do sportu czy kierunków nauki.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.