Choroby jelit możesz mieć w genach

Zdrowie dla Ciebie

Choroby jelit często są nazywanem chorobami cywilizacyjnymi. Tymczasem przy przewlekłych stanach zapalnych i rodzinnie występujących schorzeń jelit, badanie predyspozycji genetycznych zwiększa szanse w walce z chorobą.

Rak jelita grubego to drugi pod względem częstości zachorowań nowotwór złośliwy w Polsce. Jest jednym z najczęściej występujących i zabójczych nowotworów a szanse na 5-letnie przeżycie chorujących nie przekraczają 30%. Rak jelita grubego długo się rozwija, często bez objawów ostrzegawczych. Ogromnie ważna jest więc rola nie tylko wczesnego wykrywania raka, ale też stanów przedrakowych czyli zespołów chorobowych predysponujących do wystąpienia raka.

Kto powinien się zbadać?
Choroby jelit często są uwarunkowane genetycznie i występują rodzinnie. Badania genetyczne są skierowane do osób, u których w rodzinie stwierdzono choroby jelita grubego, rozpoznano wcześniej raka okrężnicy lub odbytnicy lub wystąpiły przypadki choroby Leśniowskiego-Crohna. Badnie są szczególne zalecany osobom osobom z przewlekłymi stanami zapalnymi jelita grubego. Często lekceważone są objawy takie jak biegunki, bóle brzucha, osłabienie, niedokrwistość, czy krew w stolcu. Warto się zbadać, co pozwoli przygotować się do ewentualnej walki z chorobą, lub uspokoi Twoje obawy.

Co masz w genach?
Badania genetyczne w kierunku chorób jelit mają na celu wykrycie ewentualnych mutacji w obrębie genów APC, MUTYH i NOD2 zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego, rodzinną polipowatość jelita, recesywną polipowatość jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna i inne choroby jelit. Dają możliwość poznania ryzyka zachorowania wcześniej niż inne metody badań, umożliwiając zapobieganie zagrożeniu i zmniejszenia ryzyka zachorowania. W przypadku choroby, jej wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie.

Artykuły powiązane

Zdrowie dla Ciebie

Czerwiec alergików

To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.

Artykuły polecane dla Ciebie