Co dają badania genetyczne?

Zdrowie dla Ciebie

- Badania genetyczne dają ogromną wiedzę na temat naszego zdrowia  i pozwalają na dopasowanie stylu życia i sposobu odżywiania do naszego DNA - mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska, specjalista endokrynolgii, ginekologii i położnictwa.

- Co to są badania prognostyczne?

- Badania prognostyczne służą ocenie predyspozycji do zachorowania na niektóre chory, np. choroby nowotworowe. Badania wykazują czy jesteśmy narażeni na choroby, dzięki czemu możemy im przeciwdziałać.

- O jakie choroby chodzi?

- Są to przede wszystkim badania w kierunku raka piersi, raja jajnika i raka jelita grubego. Wyniki pozwalają też ocenić predyspozycje do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego czy powikłań zatorowo-zakrzepowych. To są zagadnienia, które nas najbardziej interesują.

- Dlaczego warto się zbadać?

- Warto się zdecydować, żeby poznać stan naszego zdrowia i wiedzieć, czy jesteśmy bardziej narażeni na konkretne niebezpieczeństwo. Dzięki temu możemy wcześniej włączyć profilaktykę, wykonywać badania okresowe i wcześniej rozpoznać te choroby. Wtedy można ich uniknąć, wcześniej leczyć i przeciwdziałać. Badania genetyczne dają ogromną wiedzę na temat naszego zdrowia  i pozwalają na dopasowanie stylu życia i sposobu odżywiania do naszego DNA.

 

dr n. med. Katarzyna Skórzewska. Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny), z którą związana była do 2009 r. początkowo jako asystent a następnie adiunkt w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej; równocześnie była pracownikiem  Szpitala Klinicznego im. Dzieciątka Jezus przy Pl. Starynkiewicza oraz Szpitala Klinicznego im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej. Zajmuje się endokrynologią ginekologiczną oraz leczeniem współistniejących u kobiet zaburzeń hormonalnych innych gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Artykuły powiązane

Ciąża i dziecko

Sport zapisany w genach

Badania genetyczne pomogą w określeniu predyspozycji sportowych dziecka. Mogą też wykazać, że wybrana wcześniej dyscyplina nie jest dla niego odpowiednia i warto rozważyć zmianę!

diagnostyka-obrazowa

Sport: doping genetyczny

Do organizmu sportowca dostarcza się pożądane geny lub modyfikacja genetyczna zachodzi już w fazie embrionalnej. Czy tak wygląda dopingowa przyszłość sportowej rywalizacji?

Artykuły polecane dla Ciebie