Holter EKG - jak przebiega badanie?

Zdrowie dla Ciebie

Badanie EKG metodą Holtera wykonuje się, by sprawdzić aktywność elektryczną serca w ciągu całej doby. To bezinwazyjne i bezbolesne badanie. Sprawdź szczegóły.

Holter EKG to badanie elektrycznej czynności serca przeprowadzane w dłuższym. okresie, najczęściej w ciągu całej doby. Zapis ciągły EKG pozwala ocenić zmiany dynamiczne zachodzące w sercu i wykryć patologie ujawniające się w określonych warunkach.

EKG spoczynkowe nie daje pełnego obrazu zmian, a jedynie ich wycinek. Badanie EKG metodą Holtera pozwala stwierdzić mi.in. zaburzenia rytmu serca, czy ocenić rytm serca po wszczepieniu rozrusznika. Badanie wykonuje się także szukając przyczyn napadów duszności, omdleń i kołatania serca

Badanie polega na założeniu pacjentowi aparatury rejestrującej. Po uprzednim przygotowaniu skóry na klatce piersiowej badanego przykleja się elektrody połączone przewodami do urządzenia rejestrującego EKG (niewielkie pudełko). Badany nosi rejestrator przez dobę lub dłużej. Dodatkowo pacjent zobowiązany jest do prowadzenia dziennika aktywności, w którym zapisuje się wykonywane czynności i ewentualne dolegliwości (ból w klatce piersiowej, arytmia, omdlenia) z zaznaczeniem czasu ich wystąpienia. Istotne jest utrzymywanie aktywności fizycznej w czasie badania celem stwierdzenia reakcji serca na wysiłek fizyczny oraz wszystkich zwykłych czynności, łącznie z pracą zawodową.

Po wskazanym czasie aparat zostaje zdjęty, a następnie po podłączeniu do komputera zgrywany jest zapis EKG. Następnie lekarz specjalista kardiolog dokonuje odczytu i interpretacji zapisu.

Artykuły powiązane

Zdrowie dla Ciebie

Czerwiec alergików

To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.

Artykuły polecane dla Ciebie