Jak pokonać grypę?

Zdrowie dla Ciebie

Okres jesienno-zimowy sprzyja zachorowaniom na grypę. Ta choroba może dotknąć także Ciebie, jak sobie z nią poradzić? Jakie leki zastosować?

Grypa to ostra, zakaźna choroba układu oddechowego. Wysoka gorączka, bóle głowy, dreszcze, bóle mięśni, stawów i kości, suchy kaszel i ból gardła, brak apetytu, ogólne rozbicie i wyczerpanie to najczęściej występujące objawy zachorowań na grypę. Co jest zatem przyczyną choroby? Przyczyną zachorowania jest wirus grypy. Zarażamy się nim na drodze kropelkowej, czyli poprzez kontakt z chorą osobą.

Czy możliwe jest zwalczanie przyczyn grypy?

Leczenie przyczynowe choroby jest możliwe poprzez zastosowanie leku przeciwwirusowego. Jego działanie polega na zahamowaniu rozprzestrzeniania się wirusa grypy w zainfekowanym organizmie. Odpowiedni preparat wykazuje najwyższą skuteczność jeśli zostanie zastosowany do 48. godzin po wystąpieniu pierwszych objawów zakażenia. Niestety, najczęściej jest to czas kiedy leczymy się na własną rękę, nie myśląc o wizycie u lekarza, który po rozpoznaniu choroby mógłby nam szybko pomóc. Jakie inne narzędzia pozostają nam w walce z grypą?

Objawowe leczenie grypy

Ból i gorączkę zwalczamy najczęściej wykorzystując paracetamol lub ibuprofen posiadający dodatkowo komponenty przeciwzapalne. W preparatach złożonych występują substancje takie jak pseudoefedryna czy fenylefryna obkurczające naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, zmniejszające obrzęk i ułatwiające udrożnienie przewodów nosowych. Spotkać można także feniraminę, która dodatkowo zmniejsza łzawienie i hamuje odruch kichania. Sojusznikiem w walce z suchym kaszlem są substancje o działaniu przeciwkaszlowym takie jak dekstrometorfan, kodeina czy butamirat. 
W mokrym kaszlu pomocne będzie zastosowanie leków mukolitycznych, które powodują upłynnienie oraz zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej, co ułatwia jej odkrztuszanie. Nie należy zapominać o odpowiednim nawadnianiu się, gdyż okres zachorowania na grypę to stan wzmożonej potliwości, a więc utraty wody z organizmu oraz o odpoczynku w łóżku. Jeżeli podjęte samoleczenie nie przynosi rezultatów, infekcja przedłuża się, a objawy nasilają - nie zwlekaj, umów się na wizytę lekarską.

Zachorowanie na grypę może nieść za sobą poważne konsekwencje. W grupie szczególnie narażonej na powikłania znajdują się dzieci, osoby starsze, otyłe i przewlekle chorzy. Niebezpieczne komplikacje zakażenia wirusem grypy to zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie mięśnia sercowego, opon mózgowych czy niewydolność nerek. Warto więc zastanowić się nad działaniami zapobiegającymi zachorowaniu.

Szczepienia na grypę

Do zachowań służących profilaktyce należą szczepienia ochronne, które są szczególnie polecane osobom o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań grypy. Warto szczepić się co roku w okresie jesiennym, gdyż co roku jesteśmy narażeni na nowo powstałe podtypy szybko mutującego wirusa grypy. Skład szczepionki w każdym sezonie jest aktualizowany i dostosowywany do przewidywanego rodzaju wirusa grypy, który powoduje zachorowania w danym okresie.

Artykuły powiązane

Zdrowie dla Ciebie

Czerwiec alergików

To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.

Artykuły polecane dla Ciebie