Jak się przygotować do gastroskopii?
Gastroskopia to badanie profilaktyczne pozwalające na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Podczas badania można zdiagnozować wygląd błony śluzowej i elastyczność ścian żołądka.
Gastroskopia wykonywana jest przy pomocy endoskopu czyli elastycznej rurki, grubości małego palca, zaopatrzonej w tory wizyjne pozwalające na obserwację wnętrza przewodu pokarmowego na monitorze.
Przygotowanie do gastroskopii
• na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść.
• na 6 godzin przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy
• pacjent przyjmujący leki przeciwzakrzepowe - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna - powinien koniecznie skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe;
• pacjent przyjmujący leki antyagregacyjne - typu Aspiryna, Acard, Ticlid, Acesan, Polopiryna, Aclotin, Riclo, Plavix itp. - powinien przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym;
• pacjent przyjmujący żelazo powinien odstawić je 7 dni przed badaniem
• pacjent wykonujący badanie w znieczuleniu ogólnym chorujący na cukrzycę typu II powinien odstawić na 72 godz. przed badaniem preparat Metforminę, Metformax, Glucophage;
• pacjent chorujący na cukrzycę powinien wykonywać badanie w godzinach porannych. Wówczas pacjent nie przyjmuje dawek wieczornych leków p/cukrzycowych i insuliny. Nie przyjmuje ich również w dniu badania, ale przynosi je ze sobą łącznie ze śniadaniem. Będzie mógł je przyjąć ok. 20 minut po badaniu. Sposób dawkowania tych leków powinien zdefiniować lekarz kierujący na badanie.
• pacjent wykonujący badanie w znieczuleniu ogólnym po 65 r.życia zobowiązany jest do odbycia konsultacji z anestezjologiem minimum 7 dni przed wyznaczonym terminem badania (konieczność posiadania aktualnych badań: morfologia , sód, potas i EKG).
• w przypadku wykonania badania w znieczuleniu ogólnym Pacjent zgłasza się z osobą towarzyszącą
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?