Herbata to po wodzie najczęściej wypijany napój. Technologia otrzymywania herbat sprawia, że każdy jej rodzaj charakteryzuje się innym składem. Wykazuje też różne działanie na twój organizm. Zapraszamy do naszego przewodnika po jej właściwościach.
Herbata – skąd tyle rodzajów?
Herbaty: zarówno czarną, białą, czerwoną, jak i zieloną otrzymuje się z liści, pąków i łodyżek rośliny z rodzaju Camellia – krzewu herbacianego. Różnice w smaku, kolorze, składzie i tym samym właściwościach wynikają z różnego sposobu prowadzenia procesu technologicznego.
Czarną herbatę produkuje się przez pełną fermentację surowca, czerwoną w wyniku częściowej fermentacji, zieloną nie poddając liści fermentacji, a białą z wiosennych pąków liściowych, które najpierw ogrzewa się parą wodną, a następnie suszy. Wszystkie są źródłem kofeiny, teobrominy, garbników, składników mineralnych, witamin, polifenoli oraz szczawianów. Każdy z rodzajów zawiera jednak poszczególne składniki w odmiennych proporcjach. A największe różnice dotyczą składu oraz ilości polifenoli. Co bezpośredno przedkłada się na ich działanie na twój organizm.
Badania naukowe przeprowadzane w ostatnich latach dowodzą, że herbata niezależnie od jej rodzaju ma pozytywny wpływ na twoje zdrowie. Najwyższą aktywność prozdrowotną wykazują herbaty biała oraz zielona. Najmniejsze stężenie składników korzystnych dla twojego organizmu zawiera herbata czarna. Herbata jest dla ciebie produktem bezpiecznym pod warunkiem, że nie spożywasz nadmiernych ilości jej mocnych naparów. Wówczas zagrożenie może stanowić zbyt duża ilość kofeiny, szczawianów oraz zmniejszenie przyswajania żelaza.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?