Leczenie zapalenia pęcherza
Często oddajesz mocz? Towarzyszy temu ból i pieczenie w cewce moczowej, uczucie parcia na pęcherz lub ból w podbrzuszu?
Choć wymienione objawy zdecydowanie nie należą do najprzyjemniejszych, jeśli to zapalenie pęcherza nie masz powodów do paniki. To jedna z najpowszechniej występujących chorób, która w zdecydowanej większości dotyczy kobiet. Szacuje się, że od 20 do 50% kobiet przynamniej raz w życiu przebyło tę chorobę. Właściwie i w porę leczona na ogół jest niegroźna. Najczęściej spowodowana jest zakażeniem bakteryjnym wywołanym pałeczką okrężnicy – Escherichia coli. Bakteria ta jest naturalnym składnikiem flory jelita grubego, gdzie bierze udział m.in. w procesie rozkładu pokarmu. Niestety, jej przedostanie się z okolic odbytu do cewki moczowej powoduje stan zapalny pęcherza moczowego.
Leczenie infekcji
Infekcja dróg moczowych tego typu wymaga zastosowania leków przeciwbakteryjnych. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym środkiem jest furagina, która działa na wiele szczepów bakterii, powinna być stosowana od 5 do 7 dni. Zdarza się, że przy wyjątkowo uciążliwej lub nawracającej infekcji może jednak okazać się nieskuteczna. Wtedy lekarz zapisze Ci preparaty z innej grupy leków przeciwbakteryjnych oraz zleci wykonanie analizy moczu wraz z posiewem.
Jak sobie pomóc?
Zażywaniu leków towarzyszyć powinno wypijanie ok. 2 – 2,5 l. płynów dziennie, co pozwoli wypłukiwać niechciane bakterie z dróg moczowych. Wspomagająco możesz zastosować napary
z pokrzywy, ziela nawłoci, skrzypu czy liścia brzozy o działaniu moczopędnym. W leczeniu zapalenia pęcherza bardzo pomocna jest żurawina. Obecne w niej związki chemiczne zapobiegają adhezji, czyli przyleganiu bakterii do ścian błon śluzowych dróg moczowych. W aptekach dostępne są zarówno kapsułki jak i sok z żurawiny. Dokuczający infekcji ból można zwalczać także stosując leki przeciwbólowe.
Jeśli zauważysz u siebie objawy infekcji dróg moczowych leczenie na własną rękę wykorzystujące preparaty dostępne bez recepty możesz zastosować przez 2-3 dni. Jeżeli po tym czasie nie nastąpi poprawa lub zauważysz u siebie dodatkowe, niepokojące objawy jak np.: krwiomocz, gorączka, wymioty czy silne bóle, również brzucha i głowy – nie lekceważ ich i koniecznie udaj się do lekarza. Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego może doprowadzić do poważnych powikłań takich jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, a nawet do ich niewydolności. Krwiomocz może być także objawem innych chorób, które wymagają diagnozy lekarskiej i włączenia stosownej terapii.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Nawracających zapaleń pęcherza możesz uniknąć stosując działania profilaktyczne. Nie dopuszczaj do przechłodzenia i przewiania pęcherza, zadbaj o ubiór dostosowany do warunków pogodowych. Nie zapominaj o codziennej higienie okolic intymnych, również po stosunku seksualnym, noszeniu wygodnej, przewiewnej bielizny wykonanej z włókien naturalnych. Wspomniane już preparaty z żurawiny oraz nawadnianie się możesz z powodzeniem włączyć do codziennych elementów profilaktyki.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?