Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła i nawracająca choroba skóry. Uważana jest za jedno z najczęstszych schorzeń w praktyce dermatologicznej. Dotyka szacunkowo około 3% populacji. W większości osoby młode.
Spis treści:
- Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny
- Łojotokowe zapalenie skóry – objawy
- Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt
- Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie
- Łojotokowe zapalenie skóry – dieta
Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry nie zostały do dziś jednoznacznie wyjaśnione. Istnieje jednak wiele czynników, które do tej choroby predysponują. Po pierwsze niewątpliwie u podstaw choroby leży nadaktywność skórnych gruczołów łojowych oraz nieprawidłowy proces odnawiania komórek naskórka. Prowadzi on do przyspieszonego rogowacenia. Problem nadmiernego łojotoku dotyczy szczególnie często osób z zaburzeniami endokrynologicznymi przebiegającymi z hiperandrogenemią. Duże znaczenie, jako przyczyna łojotokowego zapalenia skóry, odgrywa kolonizacja przez bakterie i grzyby. Przyczyną nieswoistej odpowiedzi immunologicznej, która uruchamia szereg zmian w obrębie skóry doprowadzających do jej łojotokowego zapalenia wydaje się być drożdżak z rodzaju Malassezia. Według badania klinicznego z roku 2016 występuje również związek między występowaniem zespołu metabolicznego a nasileniem ŁZS. ŁZS związane jest także z zaburzeniami immunologicznymi. Zmiany chorobowe mogą być nasilane przez: nieprawidłową dietę (z dużą ilością alkoholu, niedoborami cynku, selenu oraz witaminy z grupy B), zaburzenia odżywiania, leki, noszenie obcisłej i mało przewiewnej odzieży, błędy w pielęgnacji skóry, zbyt intensywne usuwanie warstwy łojowej przez chorego oraz nadużywanie kosmetyków. Schorzenie częściej dotyka mężczyzn bez względu na wiek. Najczęściej choroba przebiega z dwoma szczytami zachorowań: u niemowląt w 2.–12. Miesiącu życia oraz w okresie dojrzewania i u młodych dorosłych.
Łojotokowe zapalenie skóry – objawy
Główne objawy łojotokowego zapalenia skóry to rumieniowo – złuszczające się, tłuste wykwity. Często pokryte strupami, zlokalizowane najczęściej na twarzy. Mogące występować również na owłosionej skórze głowy i plecach. Towarzyszy im świąd nasilający się pod wpływem potu. Światło słoneczne łagodzi objawy. Natomiast okres jesienno – zimowy prowadzi do ich zaostrzenia. Osoby chore zgłaszają zaostrzenie objawów również pod wpływem: stresu, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, układowych infekcji przebiegających z gorączką oraz leków. Choroba rozpoczyna się od otrębiastego złuszczania naskórka i miernie nasilonego rumienia. W miarę zaawansowania ŁZS zmiany charakteryzują się formą dobrze odgraniczonych, nieregularnych plam rumieniowych z nawarstwionymi żółtymi strupami i widocznym niekiedy surowiczym wysiękiem. Na twarzy ogniska rumieniowe zlokalizowane są przede wszystkim na czole, w fałdach nosowo – wargowych, na brwiach oraz uszach. Tworzą lepkie żółte strupy. Na szyi zmiany mają kształt obrączkowaty. W okolicy pach i pachwin, okolicach intymnych i pod piersiami wykwity mają charakter rozlany, żywo czerwony. Na tułowiu wystąpić mogą okrężne, policykliczne czy nawet obrączkowate plamy barwy żółto – brązowej. Owłosiona skóra głowy może charakteryzować się wystąpieniem jedynie drobnego złuszczania (łupieżu) lub zmian zapalnych obejmujących całą jej powierzchnię. Do objawów zaawansowanych stadiów choroby należy wyschnięta warstwa martwego naskórka z dużą ilością łoju. Może ona tworzyć trudną do usunięcia skorupę. W efekcie zmiany mogą prowadzić do przerzedzenia włosów oraz brwi.
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt jest charakterystyczne dla niemalże każdego nowo narodzonego dziecka. W żaden sposób nie zagraża jego zdrowiu ani nie wywołuje dolegliwości. Jest jedynie problemem natury estetycznej. Choroba dotyka niemal połowy niemowląt z atopowym zapaleniem skóry. Trudno jest określić jej przyczynę. Częściej pojawia się latem. Wówczas gruczoły łojowe pracują intensywniej. Dotyczy najczęściej niemowląt między 2. a 10. tygodniem życia. Choć może zdarzyć się u dzieci nawet dwu – i trzyletnich. Wykwity o charakterze rumieniowo - złuszczającym pojawiają się na owłosionej skórze głowy, w okolicy fałdów, w miejscu przylegania pieluszki, kończyn dolnych lub zajmują całe ciało. Na skórze głowy zmiany mają formę nawarstwionych tłustych, miękkich łusek o podłożu rumieniowym, tzw. ciemieniucha.
Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie
Łojotokowe zapalenie skóry to choroba przewlekła. Dlatego wymaga powtarzanego leczenia oraz odpowiedniej profilaktyki. Celem terapii jest po pierwsze zmniejszenie widocznych objawów choroby i zmniejszenie nasilenia świądu oraz rumienia. W większości przypadków wystarczające są leki stosowane miejscowo. W przypadku skóry głowy podstawę leczenia stanowią preparaty miejscowe: szampony, płyny, żele oraz kremy. W ich skład wchodzą substancje przeciwgrzybicze, cytostatyczne, keratolityczne, kortykosteroidy o bardzo małej sile i inhibitory kalcyneuryny. Terapia ŁZS na twarzy i tułowiu ukierunkowana jest na ograniczenie nadmiernego wydzielania łoju oraz zmniejszenie stanu zapalnego, podrażnienia i poprawę estetyki skóry. Tutaj podobnie jak w przypadku skóry głowy preparaty stosowane są miejscowo. Poza terapią ważne jest także przestrzeganie higieny oraz odpowiednia pielęgnacja skóry.
Łojotokowe zapalenie skóry – dieta
Wsparciem w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry jest odpowiednia dieta. Ograniczyć należy cukry proste i wykluczyć alkohol. A ponadto warto również wyeliminować: słodkie gazowane napoje, kawę, słodycze, potrawy smażone, potrawy typu instant, produkty z dużą zawartością konserwantów, barwników i soli, majonez, ostre przyprawy, ziemniaki, biały ryż i makaron oraz białe pieczywo. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią podaż witamin. Ich bogatym źródłem są warzywa i owoce. Zawierają one również antyoksydanty pomagające neutralizować wolne rodniki i zwalczać stan zapalny. Do diety powinno się włączyć wielonienasycone kwasy tłuszczowe: omega- 3 i omega – 6, których źródłem są ryby i oleje roślinne. Korzystne działanie wykazuje również błonnik pokarmowy oraz cynk. Źródłami tego ostatniego są nasiona, orzechy i zielone warzywa. Zaobserwowano zmniejszenie nasilenia objawów przy podawaniu miodu oraz spożywaniu naparów z bratka, pokrzywy i skrzypu polnego. Ważne jest też dostarczanie odpowiedniej ilości płynów, aby zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.