Zadbaj o zdrowie przed sezonem grypowym. Jeśli jednak dopadnie cię zakażenie grypą, warto szybko rozpoznać jej objawy i skorzystać z pomocy lekarza.
Spis treści:
Jesienią rośnie liczba pacjentów, którzy cierpią z powodu infekcji wirusowych układu oddechowego. By zmniejszyć zagrożenie warto prowadzić zdrowy tryb życia - zadbać o odporność, odpowiednią dawkę snu i wypoczynku, odpowiednie nawadnianie organizmu czy przestrzeganie podstawowych zaleceń sanitarnych. Źródłem zakażenia jest chory lub zakażony człowiek, choroba jest przenoszone drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażonymi przedmiotami.
Najskuteczniejszym sposobem na walkę z grypą jest szczepienie, które warto wykonać jeszcze zanim „sezon grypowy” w pełni się rozpocznie. Jeśli jednak choroba już cię dopadnie, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Ponieważ początkowo, przeziębienie i grypa dają podobne objawy, konsultacja lekarska i badania są najlepszym pomysłem na rozpoczęcie walki o zdrowie.
Objawy grypy
Grypa charakteryzuje się występowaniem objawów, takich jak gorączka, bóle mięśni i głowy, dreszcze, uczucie osłabienia czy złe samopoczucie. Pojawia się również ból gardła, może wystąpić katar i suchy kaszel. Dzieci, które zachorowały na grypę dotykają czasem nudności, wymioty czy biegunka.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.